EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Pět věcí, které byste měli vědět, než si koupíte pozemek

 


 

Nejprve si musíte zjistit, jestli je vůbec pozemek vhodný pro stavbu rodinného domku. Hlavně v okolí Prahy je málo pozemků, proto se v této oblasti čím dál častěji stává, že pozemky mají nějaký háček.

„Pozemky jsou vnímány jako vhodné investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady, mnoho realizovaných obchodů bylo právě investičního charakteru. Kvalitních pozemků ale v České republice ubývá. Větší růst cen proti celorepublikovému průměru pozorujeme v obcích do jednoho tisíce obyvatel a okolí větších měst. Zde je i největší zájem o koupi pozemků. U lokalit se špatnou dopravní dostupností je naopak patrný nezájem kupujících,“ řekl k cenám pozemků ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček.

1. Pozemek musí být stavební

Abyste zjistili, zda je pozemek opravdu určen pro výstavbu rodinného domu, musíte si prohlédnout územní a regulační plán, který by vám měl poskytnout obecní úřad. Tam se dozvíte, zda není nutné dodržet nějaké požadavky, jako je například druh projektu, tvar střechy nebo výška domu.

Pozemek musí být zařazen v územním plánu do zastavitelné oblasti a mít status stavebního pozemku. S jakoukoli jinou variantou budete mít problémy a změna statusu může trvat i několik let.

2. Pavučina sítí pod zemí

Jaké jsou možnosti zasíťování pozemku, zjistíte na stavebním úřadě, nebo se lze informovat přímo u konkrétních vlastníků sítí. Potřebujete zjistit, zda je pozemek napojen na kanalizaci, vodovod, plyn a silný zdroj elektrické energie.

3. Věcné břemeno se ne nadarmo jmenuje břemeno

Rozhodně si nezapomeňte zjistit, kdo je vlastníkem pozemku a zda na něj není vázáno věcné břemeno. Věcné břemeno může být ve prospěch třetích osob, státu, nebo vlastníka pozemku. Může se jednat například o studnu, ke které musíte zajistit přístup v případě požáru nebo třeba o společnou příjezdovou cestu. Potřebné informace naleznete ve výpisu z katastru nemovitostí.

Katastr nemovitostí vám také odhalí, zda na pozemek nejsou vázané nějaké exekuce, či nesouvisí s dluhy stávajícího vlastníka.

4. Pozor na záplavové oblasti

Česká asociace pojišťoven zveřejňuje na svých stránkách tzv. povodňové mapy. V nich zjistíte, zda k vám v případě velké vody rozbouřený živel dosáhne, či nikoli. Tyto mapy také slouží pojišťovnám k výpočtu pojistného. Některé oblasti jsou takřka nepojistitelné. Pojišťovny jsou v posledních letech celkem opatrné a bez pojištění nemovitosti nebudete moci získat úvěr na profinancování výstavby.

Čtyři povodňové zóny:

1. Zóna – Povodně nehrozí a lokalita je z pohledu pojištění proti tomuto riziku bezproblémová.
2. a 3. Zóna – Jde o území, které je ohroženo možnou povodní. Sazby u pojištění mohou být navýšeny o rizikový příplatek
4. Zóna – Tato oblast je většinou nepojistitelná anebo jen za specifických podmínek. Například při navýšení terénu nebo protipovodňovém opatření
Zdroj: ČAP

5.  Jak domů? Pozor na přístupovou cestu

Důležité je, jestli k pozemku nejen vede sjízdná příjezdová cesta, ale také zda ji budete moc využívat. Problém by neměl být s cestou, která vede po veřejné komunikaci. Horší je to, když se část nachází na soukromém pozemku. Taková drobnost končí i vleklými soudními spory. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *