EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

17. 11. 2013

0 komentářů

Podvodných prodejů nemovitostí jsou stovky, jedinou 100 % bezpečnou koupi zajistí dražba

 


 

Statistika podvodných prodejů nemovitostí neexistuje, ovšem počet případů, kdy kupec o svou nemovitost může přijít, protože ji nekoupil od skutečného majitele, se odhaduje na několik desítek až stovek ročně. Nový občanský zákoník se snaží dobrou víru poctivých kupujících chránit, nařizuje i větší informovanost směrem k majitelům nemovitostí, bezproblémovou koupi domu však nezaručuje.

V současné době zůstává jedinou bezpečnou formou koupě nemovitosti i nadále veřejná dražba,” říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz, českého lídra v oblasti nedobrovolných dražeb, a dodává, Zákon přesně stanovuje podmínky pro dražbu nemovitostí, která musí být veřejná a tudíž naprosto transparentní, zároveň musí být známy veškeré závazky s nemovitostí související. Zájemce tak přesně ví, co a od koho kupuje.” 

Typickým problémem, který může při realitním prodeji nastat, je dodatečný zápis v katastru nemovitostní o zatížení nemovitosti dluhem. I když  je kupující obezřetný a zápis v katastru zkontroluje, nemusí v té době být soudní rozhodnutí o zadlužení úřadu známo a zápis se tak objeví až dodatečně. To už ovšem leží na bedrech zcela nového majitele.

Jistotu právního vztahu zaručuje jen veřejná dražba. „Majitelem nemovitosti se kupující stává v okamžiku příklepu. Záznamem v katastru nemovitostí dojde i k výmazu všech pohledávek. Kupující má tudíž zaručeno, že ho nečekají žádná nemilá překvapení,“ vysvětluje Radim Hasman.

Kromě bezpečnosti je nespornou výhodou veřejných dražeb i cena nemovitostí, která se pohybuje v rozmezí 70 – 80 % aktuální tržní ceny. Veřejné dražby jsou dobrovolné a nedobrovolné. Nedobrovolné iniciuje věřitel, aby uspokojil své pohledávky. Jedná se především o případy, kdy dlužníci nejsou schopni splácet hypotéční a spotřebitelské úvěry. Dobrovolné dražby iniciuje vlastník nemovitosti, popřípadě insolvenční správce, který jedná za vlastníka.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *