EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

27. 01. 2015

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Politické a ekonomické napětí v Evropě posiluje poptávku cizinců po nových bytech

 


 

Eskalující krize na Ukrajině, zhoršující se ekonomická situace Ruska, vleklé problémy eurozóny (umocněné čerstvým volebním vítězstvím řecké krajně levicové strany Syriza) i rostoucí hrozba mezinárodního terorismu. To vše jsou důvody, proč stále více zahraničních investorů hledá vhodnou lokalitu se stabilní politickou a ekonomickou situací, do níž by mohli přesunout svůj majetek s cílem jej ochránit před znehodnocením a případnými politickými riziky. 

Kromě tradičních, ale pro mnoho menších investorů cenově nedostupných lokalit, jako je například Švýcarsko, se tak stále většímu zájmu těší investice do nemovitostí v České republice, zejména v Praze. 

Praha: Vyspělá, stabilní a cenově dostupná lokalita pro cizince

Díky historickým zkušenostem, stabilní ekonomické a politické situaci, vynikající strategické poloze na pomezí východní a západní Evropy a do značné míry neurčité zahraniční politice má tak Česká republika ideální podmínky k tomu, stát se cenově dostupným „Švýcarskem střední Evropy“. Důležitým podpůrným faktorem je, že jsme jako jedna z mála vyspělých zemí Evropské unie stále nepřijali euro, což se nyní zahraničním investorům jeví jako jednoznačná výhoda. V porovnání třeba s Francií, Belgií nebo Německem považují někteří investoři za velkou výhodu České republiky také relativně homogenní složení populace s nízkým procentem zahraničních migrantů, kteří u nás navíc žijí spíše krátce, a většinou nebývá problém s jejich začleněním do většinové společnosti.

Atraktivitu České republiky coby cíle realitních investorů potvrzují i loňské prodeje. „Zájem cizinců o nákup bytů od CENTRAL GROUP roste kontinuálně několik posledních let, vždy však šlo o růst o jednotky procent ročně bez nějakých dramatických výkyvů. To se změnilo až v roce 2014, kdy výrazněji vzrostl podíl kupujících z mnoha různých evropských zemí,“ shrnuje nový trend na českém realitním trhu Dušan Kunovský, šéf CENTRAL GROUP.

REKLAMA

Aktuálně tvoří podíl cizinců na celkových prodejích společnosti CENTRAL GROUP zhruba 28 %. Největší, přibližně 10% podíl kupujících představovali dlouhodobě Slováci, které velká část Čechů za cizince ani nepovažuje a leckdy mají i trvalé bydliště již zřízeno v ČR. Na druhém místě dosud figurovali kupující ze zemí bývalého Sovětského svazu, nejvíce z Ruska, Ukrajiny, dále z Kazachstánu či Ázerbajdžánu, v menší míře také z Běloruska. 

V posledním roce ale došlo vlivem politické nestability a obavy o budoucnost k meziročnímu nárůstu této skupiny klientů o více než polovinu, z necelých 10 % v roce 2013 na mírně přes 15 % v roce 2014.  Zbývající jednotky procent cizojazyčných kupujících tvoří u CENTRAL GROUP mix klientů z mnoha zemí, například ze Španělska, Irska, Itálie, Vietnamu nebo Německa.

Rusové a Ukrajinci jako realitní investoři

Většinu ruskojazyčné klientely nově netvoří pouze velmi dobře finančně zajištění kupující jako dříve, ale také klienti, které můžeme označit za ruskou střední třídu. Velmi často například investují do nemovitostí rodiče rusky mluvících studentů pražských vysokých škol, na nichž jejich potomci studují zpravidla zdarma. Při současných cenách nemovitostí, dostupnosti výhodných hypotéčních úvěrů od českých poboček ruských bank a faktu, že studium znamená nutnost platit dětem ubytování nejméně po dobu 5–6 let, je pro ně investice do bytu v Praze zajímavou alternativou. 

REKLAMA

Ruskojazyční investoři do nemovitostí se od těch českých často liší tím, že investují primárně za účelem ochrany hodnoty svého majetku a jeho přesunu do oblasti s nižšími riziky než za účelem výnosu z pronájmu. Byt tak mnohem častěji využívají jen jako občasné sídlo nebo bydlení pro studující potomky, případně jej půjčují přátelům na dovolené trávené v České republice, ale jinak ho nechávají prázdný a dlouhodobě jej nepronajímají.

Platí, že mezi rusky mluvícími kupujícími vedou lokality s tradičně vysokým výskytem této menšiny (zejména Praha 5 a Praha 6), obecně se pak soustředí na lokality v blízkosti metra nebo na projekty v centru Prahy. Zatímco dříve měli tito kupující zájem především o originální a ikonické projekty (například výškový projekt Rezidence Prague Towers v pražských Stodůlkách) nebo o komorní projekty luxusnějšího charakteru v širším centru Prahy, v dnešní době se nebojí investovat i do novostaveb ve standardních velkých developerských projektech. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Apokalyptická úzkost a dostupné bydlení

Vzhledem k současnému stavu světa se zdá, že lidstvo směřuje k nevyhnutelné katastrofě, posílené historickými cykly paniky a neochotou se poučit z minulosti. Apokalyptická úzkost se stala běžným jevem: polykrize, klimatická úzkost a debaty o morálce rodičovství, pandemie, obavy z technologií (AI = konec civilizace), geopolitických střetů a války… Pocit, že míříme k nevyhnutelnému zániku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *