EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

Text: Petr Zámečník

25. 03. 2014

2 komentáře

Stavební spoření v akci. Spěchejte, nebo nechte být

 


 

Stavební spořitelny lákají na nejrůznější akce. Většina končí se závěrem měsíce. Ke konci měsíce března uzavírají „zimní“ akční nabídky většiny stavebních spořitelen. Lákají přitom na vyšší úroky z vkladů i nižší úroky z úvěrů.

Liška

Největší česká stavební spořitelna má zároveň nejširší paletu akčních nabídek. ČMSS nabízí Bonusový vklad, prémii pro děti i levné sjednání vybraných překlenovacích úvěrů. Všechny akce ale trvají pouze do 31. 3. 2014.

Bonusový vklad od Lišky

Bonusový vklad od Lišky je určen jako kratší spoření než 6leté, které tvoří vázací doba stavebního spoření pro přiznání státního příspěvku. Optimální doba uložení prostředků na Bonusovém vkladu je 2 roky, po které není účtován poplatek za vedení účtu. Poplatku ve výši 1 % z cílové částky za uzavření smlouvy se klient ale nevyhne. Ten tak téměř odčerpá bonus, od něhož je odvozen název vkladu.

Klient získá bonus ve výši 1,5 % z vkladu, pokud uloží na účet 50 tis. Kč až 99 999 Kč plus poplatek za uzavření smlouvy, a 1,6 % z vkladu vyššího než 100 tis. Kč (po odečtení vstupního poplatku). Smlouvu může klient po dvou letech vypovědět kdykoli bez poplatku – ovšem pokud tak učiní do 6 let od uzavření smlouvy, ztrácí nárok na státní příspěvek.

Při úročení 1,5 % se efektivní úrok blíží právě této částce. Smlouvu je třeba uzavřít na částku vyšší než vklad (jinak není „kam“ připisovat úroky), tedy více než 1 procentní bod z připsaného bonusu „padne“ na jeho úhradu. Zbývá necelých 0,5 % či 0,6 % z vkladu na dva roky, efektivní úročení tak nedosahuje ani 1,746 %, resp. 1,796 % ročně.

REKLAMA

Otázka na čtenáře: Vyplatí se vám získat o necelých 0,15 či 0,16 % ročně více oproti nejlépe úročeným spořicím účtům za omezení možnosti nakládání s vkladem na 2 roky? Pro představu: V peněžním vyjádření se jedná o 150 Kč, resp. 160 Kč za dva roky.

Spoření pro děti do 18 let

Dětem do 17 let včetně nabízí Liška možnost uzavření smlouvy s „bonusem“ ve výši poloviny poplatku za sjednání smlouvy, maximálně 1000 Kč. Klient (jeho rodič) musí uzavřít smlouvu do konce března a uhradit poplatek do konce dubna. Pak mu bude bonus připsán na účet.

Dítě může mít i vedení účtu zdarma po dobu 7 let. V takovém případě ale musí rodič uzavřít smlouvu o stavebním spoření zároveň s ním. Úspora v tomto případě dosahuje 330 Kč ročně. Ovšem rodič veškeré poplatky zaplatí – a je otázka, zda se při úrokové sazbě 1,5 % ročně vyplatí smlouvy vůbec uzavírat. Nebýt státního příspěvku, byl by to jistý propadák.

Překlenovací úvěry za 1000 Kč

Sjednání překlenovacího úvěru stojí ve stavebních spořitelnách nejčastěji 1 % z cílové částky. (Samozřejmě se klient nevyhne poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření ve výši 1 % z cílové částky. Poplatek za překlenovací úvěr je jakýsi „bonus“ pro stavební spořitelnu.) U ČMSS mohou klienti do 31. 3. 2014 zaplatit u vybraných tarifů méně.

REKLAMA

Poplatek ve výši 1000 Kč za uzavření překlenovacího úvěru účtuje Liška u tarifů Topkredit a Tophypo.

Úroky?

Liška i u dalších svých produktů uvádí platnost nabídky do 31. 3. 2014. Jedná se např. o Pravidelné spoření, kde při pravidelném dlouhodobém spoření nabízí vyšší než „standardní“ úrokovou sazbu. Je velmi pravděpodobné, že po tomto datu bude reagovat na aktuální situaci na úrokovém trhu.

Buřinka

Stavební spořitelna České spořitelny nabízí akcí poskrovnu. V rámci jedné se (již tradičně) věnuje rozdávání batohů a v rámci druhé nabízí možnost vyhrát víkend na zámku.

To je Husky

Do konce března mohou získat noví klienti SSČS batoh Husky. Podmínkou je uzavření smlouvy o stavebním spoření s cílovou částkou alespoň 150 tis. Kč. Nesmí přitom využít žádnou ze slev, např. za uzavření smlouvy přes internet. A spořitelně také nesmí dojít zásoby ruksaků.

REKLAMA

Takový batoh se ale pěkně prodraží. Nejenže klient zaplatí minimálně 1 500 Kč za uzavření smlouvy, ale dále bude platit 310 Kč ročně za vedení účtu. A to všechno pro to, aby získal „báječnou“ úrokovou sazbu 1 % ročně – a mohl si užívat batohu a státního příspěvku, pokud peníze nebude potřebovat dříve než za 6 let.

Víkend na zámku

Víkendový relaxační pobyt na zámku Mcely mohou získat pro změnu úvěroví klienti. Jeden z dvaceti pobytů pro dva získá klient, který si sjedná Úvěr od Buřinky a bude mezi čtyřmi nejbližšími tipujícími na otázku, kolik úvěrových smluv uzavřela SSČS v roce 2003. Každý měsíc až do července 2014 je zveřejněna nová otázka a vybráni noví 4 výherci.

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna dnes inzeruje jako akční nabídku to, co ještě před pár měsíci byl standard na trhu – spořicí tarif s úročením 2 % ročně. Tato akce je časově omezena po prodloužení do konce dubna 2014. Žádné „speciální“ výhody ke spoření nenabízí.

Obdobně na „úvěrové straně“ stavebního spoření „jen do 31. 3. 2014“ nabízí úvěr s úrokovou sazbou „od“ 4,9 %.

Modrá pyramida a Wüstenrot – stavební spořitelna

WSTS ani MPSS žádnou speciální akci v současnosti nenabízí.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • petr.p

    26 března, 2014

    Stavební spoření bohužel není a nemůže být konkurenceschopné s hypotékami. Zrovna minulý týden jsem obcházel spořitelny, Liška mi nabídla úrok 6,5 % (po slevě), Modrá pyramida 6,34 %. To je prostě děs…

    Odpovědět

  • Radek

    26 března, 2014

    To může mít smysl jen v případě, že nemůžete nebo nechcete zastavit nemovitost – tedy pro menší úvěry na rekonstrukci nebo na družstevní byt. Jinak ne.

    Odpovědět