Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kratší fixace hypotéky se vyplatí...

Autor: Petr Zámečník | 26.07.2007 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Kratší fixace hypotéky se vyplatí...

Zda lepší volit spíše kratší dobu fixace úrokové sazby, která je nižší, nebo delší dobu fixace, která je bezpečnější, záleží především na rizikové profilu klienta. Proč se klonit spíše ke kratším období fixace?

Delší peníze jsou dražší

Základním argumentem pro volbu kratší doby fixace úrokových sazeb je skutečnost, že za běžných okolností jsou úrokové sazby půjček na kratší dobu nižší než na dobu delší. Hypoteční banky si při delší době fixace musí zajistit zdroje na delší období - a za ně patřičně zaplatit.

Nelze samozřejmě v tomto směru směšovat krátkodobé spotřebitelské půjčky a úvěry z kreditních karet s hypotékami. Rozdíl úrokových sazeb v tomto případě je dán vyšší rizikovou prémií a nižším objemem úvěru, který zvyšuje režijní náklady na půjčku.

Porostou úrokové sazby

Úrokové sazby pravděpodobně v nejbližší době porostou. Podle včerejšího průzkumu agentury Reuters se 14 z 15 oslovených analytiků domnívá, že ČNB dnes sazby zvýší. A úrokové sazby rostou nejen v České republice, ale i v okolních zemích a zvyšuje je též Evropská centrální banka. Americký FED by měl sazby snižovat, ovšem také se k tomuto kroku nemůže stále rozhodnout...

Růst úrokových sazeb je, zdá se, nevyhnutelný. Při očekávání vyšších úrokových sazeb by se tedy mohlo zdát, že se delší fixace vyplatí spíše. Ovšem banky růst sazeb předpokládají také a bezpochyby ho do dlouhodobějších úroků započítaly. Z tohoto pohledu se dlouhodobá fixace vyplatí zejména tomu, kdo očekává vyšší nárůst sazeb než banky...

Úrokové sazby hypoték rostou již nyní. Fincentrum Hypoindex se ze svých historických minim v roce 2005 na úrovni blízké 3,6 % pomalu, a jistě zvedá k hranici 4,5 %. A očekávání nejsou nikterak pozitivní...

Vyplatí se kratší fixace?

Kratší doba fixace je spojena především s nejistotou, jak se budou pohybovat úrokové sazby v následujícím období. Vždyť za poslední dva roky úroky dle Fincentrum Hypoindexu vzrostly téměř o jeden procentní bod.

Vezměme za příklad hypoteční úvěr o objemu 2 mil. Kč (v případě nižší či vyšší hypotéky lze čísla jednoduše upravit) na dobu 20 let. Předpokládejme možné sjednání úrokové sazby dle fixace úrokových sazeb uvedené níže v tabulce. Použité úrokové sazby patří jedné hypoteční bance. Mnohem důležitější než hodnoty úroků jsou jejich rozdíly.

Fixace
Úroková sazba
Splátka úvěru
Měsíční úspora
Roční úspora (vůči 5leté fixaci)
5 let
5,19 %
13 410 Kč


3 roky
4,74 %
12 914 Kč
496 Kč
5 952 Kč
1 rok
4,38 %
12 524 Kč
886 Kč
10 632 Kč

Předpokládejme dále, že ušetřenou částku klient neutratí, ale uspoří. Zanedbejme nyní možné výnosy z úspor. Po jednom roce splácení bude jeho nesplacená část jistiny hypotéky ve výši udané následující tabulkou.

Fixace hypotéky Zůstatek jistiny po jednom roce Zůstatek jistiny po mimořádné splátce
5 let 1 941 502 Kč
 
3 roky 1 938 513 Kč
 
1 rok 1 936 040 Kč
1 925 408 Kč

V tomto okamžiku předpokládáme běžnou hypotéku, u níž není možné bez sankcí předčasně splatit její část před uplynutím doby fixace. Jistina, z níž se bude platit nová úroková sazba při jednoleté fixaci je o více než 16 tis. Kč nižší než při pětileté a o více než 13 tis. Kč nižší než u tříleté.

V následujícím roce může dojít k situaci, kdy úrokové sazby vzrostou (či klesnou, ovšem to není případ, kterým bychom se nyní zabývali). Otázkou je, o kolik mohou úrokové sazby stoupnout. Díky nižší jistině se splátka úvěru vyrovná při vyšší úrokové sazbě.

Výše splátky úvěru jednoleté fixace by se vyrovnala ve druhém roce splátce pětileté fixace, a tudíž by daný rok nedošlo k žádné úspoře, pokud by úroková sazba s jednoletou fixací dosáhla hodnoty 5,29465 %.

Pokud by hned první rok vzrostla jednoletá fixace o více než 0,9 procentního bodu a udržela se na stejné úrovni po zbylé čtyři roky, byla by stejně výhodná jako pětiletá fixace. V případě, že by se první rok udržela s nižším nárůstem, v dalších letech by mohla vzrůst ještě více, aniž by došlo k ekonomické újmě klienta. Naopak pokud by vzrostla více v prvním roce, mohl by být nárůst kompenzován poklesem v dalších letech... to je ovšem otázkou vývoje budoucích úrokových sazeb.

Oproti tříleté fixaci úrokových sazeb ale jednoletá nemá tak velkou rezervu. Stačilo by, aby na následující dva roky přesáhl hodnotu 4,824241 % a již by byla výhodnější tříletá fixace. Úroková sazba by se po prvním roce nesměla zvýšit o necelé 0,45 procentního bodu.

Budeme-li srovnávat tříletou fixaci s pětiletou, dostáváme se do drobných potíží s délkou fixace, kdy poslední rok druhé tříleté fixace již zapadá do prvního roku pětileté fixace.

Fixace hypotéky Zůstatek jistiny po třech letech fixace Zůstatek jistiny po mimořádné splátce
5 let 1 815 014 Kč
 
3 roky 1 806 459 Kč
1 788 603 Kč

Po třech letech a jedné mimořádné splátce na konci fixace tříleté hypotéky bude rozdíl jistiny činit přibližně 26 tis. Kč. Aby se tříletá fixace oproti pětileté nevyplatila, musela by nová úroveň fixace hypotéky přesáhnout 6,40322 %. Nárůst úrokových sazeb během tří let by tak musel činit více než 1,66 procentního bodu.

Srovnáme-li výsledek s Fincentrum Hypoindexem, který za necelé dva roky, kdy se odrážel ode dna nejnižších úrokových sazeb, přibral 0,9 procentního bodu, není růst nad uvedené úrovně nemožný, ale dle mého názoru je spíše nepravděpodobný.

Zdroj: Investujeme.cz

Kratší fixace hypotéky se vyplatí... >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »