Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Krize na trhu nemovitostí a drahé hypotéky ve Velké Británii

Autor: Miroslav Mikeska | 01.09.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Krize na trhu nemovitostí a drahé hypotéky ve Velké Británii

Ve Velké Británii řádí úvěrová krize, jakou jsme v Česku nepoznali. Ceny domů a bytů klesají, drahé hypotéky zdražují, zájemci o bydlení nenakupují a prodejci nemovitostí kvůli poklesu cen vyčkávají a neprodávají. Námět na horor, nebo současná realita ve Spojeném království?

Česko versus Velká Británie

Vývoj na trhu nemovitostí v Česku rád porovnávám se situací ve Velké Británii. Ne snad proto, že by si tyto země byly velmi podobné, ale především mám možnost situaci ve Spojeném království diskutovat s lidmi, pro které se tato země stala druhým domovem nebo jsou rodilí Britové. Situace ve Velké Británii je navíc pro ekonoma zvláště letos po červenci, kdy došlo k pololetnímu bilancování, výjimečné sousto.

Je zajímavé pozorovat vývoj jiné země, která se nachází v odlišné ekonomické pozici, a přesto lze vysledovat jisté paralely a podobnosti s vývojem na českém trhu nejen díky mezinárodnímu vývoji a geografické determinaci, kterou oba státy díky členství v EU pociťují stále silněji.

Krize na trhu nemovitostí

Ekonomická situace v UK přestává být po letech růstu růžová (viz článek Velká Británie v recesi... Co bude dál?). Někteří Britové podlehli iluzi, že nemůže dojít ke krizi. Tito lidé nyní začínají pociťovat tvrdou realitu a po letech blahobytu se očekává půst.

Krize na trhu nemovitostí v UK přinutila majitele nemovitostí odložit plánovaný prodej nemovitostí. Tím došlo k růstu počtu pronajímaných nemovitostí. Na druhé straně roste počet zájemců o koupi bydlení, kteří odložili nákup nemovitosti kvůli nejisté situaci na trhu a rostoucím úrokovým sazbám hypoték.

Výsledkem je růst cen podnájmů, jak ukázal průzkum institutu RICS (The Royal Institution of Chartered Surveyors). Britové mají podle červencového výzkumu RICS větší zájem o pronájem domů než bytů. Růst poptávky po pronajímaných nemovitostech je nejsilnější od dubna 1999, kdy se průzkumem začala společnost zabývat.

Drahé hypotéky

Hypotéky za poslední dvě léta značně podražily. Zatímco v roce 2006 průměrná úroková sazba hypotéky s dvouletou fixací byla 4,34 %, v roce 2008 se vyhoupla až na 6,64 % (dvouletá fixace a hypotéka ve výši kolem 150 000 liber je v UK nejpopulárnější). To znamená, že 1,4 milionu lidí, kterým letos končí fixační období, hypoteticky naroste splátka o koeficient 1,025 v porovnání s předchozími dvěmi lety. Spolu s velkou inflací na úrovni blížící se 5 % se jedná o velmi negativní jev.

Také kvůli drahým hypotékám sílí tlak na snížení úrokových sazeb britské národní banky. Z obav před inflací Bank of England dlouho čekala a snižování sazeb odmítala. Mervyn King, guvernér Bank of England, před několika měsíci prohlásil, že se britská ekonomika pravděpodobně již nachází v recesi. Stimul ekonomiky v podobě snížení úrokových sazeb se proto zdá být nevyhnutelný.

V tomto roce se však se zlevněním hypoték nepočítá. Důsledkem drahých hypoték je pokles nově uzavřených hypotečních smluv každým měsícem. Tento trend trvá již déle než rok.

Ceny bytů a domů klesají, staví se o 30 % méně

Ceny bytů a jiných nemovitostí poklesly za poslední půlrok kvůli úvěrové krizi. Průměrně ceny nemovitostí zaznamenaly jen za první pololetí pokles o 2,5 %. Největší pokles byl u nemovitostí v Londýně - o více než 3 %. Výstavba nových domů v prvním pololetí je nižší o celých 30 %.

Závěr

Situace na trhu nemovitostí ve Velké Británii skutečně připomíná horor. Ne příliš krvavý, ale k optimismu je vskutku daleko. Velká Británie nyní prochází složitým obdobím, jehož obrat k lepšímu se v brzké budoucnosti nečeká. Lidé žijící na území Spojeného království si začínají stále více uvědomovat vážnost situace a žijí v nejistotě, co přinesou nadcházející léta.

Anketa

Jak vysokou úrokovou sazbu hypotéky jste ochotni platit?

Do 3 %. (10)
 
Do 4 %. (11)
 
Do 5 %. (32)
 
Do 6 %. (10)
 
Do 8 %. (2)
 
Do 10 %. (0)
 
Do 12 %. (1)
 
I vyšší než 12 %. (4)
 
Žádnou. (4)
 Celkem hlasovalo 74 čtenářů

Krize na trhu nemovitostí a drahé hypotéky ve Velké Británii >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: za prvni pololeti 2,5% autor | 03.09.2008 13:05
za prvni pololeti 2,5% honza | 01.09.2008 16:22

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »