Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Krupobití, prasklý odpad u pračky nebo požár? Jakou pohromu pamatuje vaše domácnost?

Krupobití, prasklý odpad u pračky nebo požár? Jakou pohromu pamatuje vaše domácnost?

Začátek června byl pro Českou republiku velmi bohatý na pojistné události. Vyplavené sklepy, rozbitá okna, poničené střechy. Mnoho obyvatel postižených oblastí si oddychlo, když je navštívil likvidátor a pojišťovna následně uhradila vzniklé škody. Mnozí ale to štěstí neměli – nebyli totiž pojištěni.

pojištění nemovitostí panuje řada mýtů a pověr. Mezi nejčastější patří, že se nevyplatí. Ano, to je pravda. Nevyplatí se v případě, že si sjednáte pojištění na příliš vysokou hodnotu nemovitosti (oproti reálné hodnotě), nebo v případě, že pojištění budete třicet let poctivě platit a nikdy se vám nestane žádná nehoda. Jak ale říká staré moudro: „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.“ Proto je dobré být vhodně pojištěn.

Nejčastější rizika

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. A kolik lidí znáš, z tolika příběhů se můžeš učit. Každý máme jistě v okolí někoho, kdo zažil pojistnou událost v domácnosti. Ať už byla na vině tekoucí pračka, prasklá vodovodní přípojka od sousedů, nedopalek cigarety nebo živelná událost. Právě přírodní katastrofy jsou do výše škod jasnými favority a postihují nejvyšší procento obyvatel.

Tabulka 1: Největší živelné události na území ČR – srovnání ČP a celkových škod

období

událost

počet pojistných událostí *

výše škody (vyplacená ČP) *

výše škody (celkově)

červenec 1997

povodeň (Morava)

90 000

5 mld. Kč

63 mld. Kč

srpen 2002

povodeň (ČR)

53 000

9 mld. Kč

73,3 mld. Kč

leden 2007

orkán Kyril

43 000

827 mil. Kč

5 mld. Kč

březen 2008

vichřice Emma

18 500

500 mil. Kč

1 mld. Kč

leden – březen 2010

sníh

24 000

438 mil. Kč

950 mil. Kč

květen 2010

povodeň

18 000

1 mld. Kč

15,2 mld. Kč

srpen 2010

krupobití

12 000

600 mil. Kč

1 mld. Kč

  * výše škody a data České pojišťovny

A nejaktuálnější:

červen 2016

bleskové povodně

10 700 * *

578 mil. Kč

  * * výše škody a data České pojišťovny, Allianz, Kooperativy a Generali

Kromě živelných událostí ohrožují nemovitosti také zloději, vandalismus, podpětí, mráz nebo i náraz vozidla. Máme-li dům v zatáčce, není ani tato pojistná událost zcela ojedinělá.

Kritickým obdobím jsou pro naše nemovitosti dovolené, vánoce a zejména silvestr. V dobách zvýšeného pohybu osob hrozí vyšší riziko nehody. Naopak v období dovolených máme jen malou možnost včas zjistit případnou nehodu v domácnosti a zabránit tak daleko větším škodám. Pro všechny tyto případy je tu odpovídající pojištění.

Kde to mám podepsat?

Nestačí být pojištěn – důležité je být správně pojištěn. Pojistnou smlouvu si důkladně přečíst a ve spolupráci s pojišťovacím poradcem probrat veškeré podrobnosti týkající se dané pojistky. Mezi nejčastější chyby, kterých se klienti dopouštějí je POD/PŘEpojištění a špatná kombinace pojistných událostí.

Tabulka 2: Rozdíl mezi PODpojištěním a PŘEpojištěním

PODpojištění

PŘEpojištění

Odhadní cena nemovitosti 2 500 000 Kč

Pojistná částka ve smlouvě 1 000 000 Kč

Odhadní cena nemovitosti 2 500 000 Kč

Pojistná částka ve smlouvě 4 000 000 Kč

Výhody a nevýhody

+ platíte nižší splátku pojistného

– jste nedostatečně kryti z hlediska škod

+ výhoda přepojištění neexistuje

-  platíte vyšší splátku pojistného

A jak to funguje v praxi…

Pojistné plnění se krátí ve stejném poměru, jako je poměr mezi pojistnou částkou ve smlouvě a odhadní cenou nemovitosti.

Vznikla totální škoda (nemovitost shořela), tedy škoda ve výši 2,5 mil. Kč. Vaše pojištění je ale sjednáno pouze na 1 mil. Kč, pojišťovna tedy vyplatí 1 mil. Kč. Právě jste přišli o 1,5 mil. Kč a nový dům si za milion od pojišťovny nepostavíte.

Vznikla částečná škoda (ulétla střecha), tedy škoda ve výši 500 tis. Kč. Vaše pojištění je ale sjednáno pouze na 1 mil. Kč, pojišťovna tedy vyplatí 200 tis. Kč (škoda na majetku / odhadní cena nemovitosti * 100 = 20 %. 20 % z pojistné částky = 200 000 Kč). Právě jste přišli o 300 tis. Kč a novou střechu si za 200 000 Kč od pojišťovny nepostavíte.

Vznikla totální škoda (nemovitost shořela), tedy škoda ve výši 2,5 mil. Kč. Pojišťovna ale nevyplatí vyšší cenu, než je cena odhadní. Postavíte si nový dům, ale zbytečně přeplácíte 1,5 mil. Kč na pojistném.

Vznikla částečná škoda (ulétla střecha), tedy škoda ve výši 500 tis. Kč. Vaše pojištění je sjednáno na 4 mil. Kč, pojišťovna tedy vyplatí 500 tis. Kč (škoda na majetku / odhadní cena nemovitosti * 100 = 20 %. 20 % z odhadní ceny nemovitosti (pojišťovna nevyplatí vyšší cenu, než je cena odhadní) = 500 000 Kč). Postavíte si novou střechu, ale zbytečně přeplácíte na pojistném.

Vždy pamatujte, že…

Pokud uvažujete o pojištění své domácnosti nebo nemovitosti, vždy pamatujte na několik základních pravidel. Pojištění sjednávejte na reálnou hodnotu, aby bylo možné v případě pojistné události pojištěný objekt (nemovitost, pračku, televizi) z pojistného plnění plně nahradit. Proto každý dobrý pojišťovací poradce doporučuje pojistné smlouvy po maximálně dvou letech revidovat a případně navýšit nebo snížit pojišťovací základ.

Uvědomte si rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti. Zjednodušeně: Kdybychom vzali dům a otočili bychom jej vzhůru nohama, co by se vysypalo, patří do domácnosti, zbytek je nemovitost. A záleží jen na vás, co z toho si pojistíte.

Poslední věcí, na kterou musíte pamatovat, je věc nejdůležitější – pojistná rizika.

Tabulka 3: Příklady nejrozšířenějších pojistných rizik v ČR

rizika pojišťovaná v nejnižším základu

rizika pojišťovaná ve standardu

rizika pojišťovaná v nadstandardu

 • požár
 • výbuch
 • úder blesku
 • pád letadla
 • vichřice, krupobití
 • voda z vodovodního zařízení
 • krádež vloupáním, loupež
 • imploze
 • všechna předešlá
 • loupežné přepadení
 • povodeň, záplava
 • sesuv hornin, zemin, lavin
 • tíha sněhu
 • pád stromů, stožárů a jiných předmětů
 • náraz vozidla
 • mráz (na vodovodu a topném systému)
 • zemětřesení
 • všechna předešlá
 • rázová vlna nadzvukových letadel
 • znečištění kouřem
 • vystoupnutí vody z odpadního potrubí
 • přepětí
 • vandalismus
 • rozbití skla (nepojištěným nebezpečím)
 • voda z akvária
 • vniknutí atmosférických srážek
 • podpětí
 • porucha chladícího zařízení
 • chybná funkce sprinklerového zařízení

Výhodou je také pojišťovat již vznikající nemovitosti – tedy stavbu. Pojištění nemovitosti tak může zahrnovat i pojištění stavebního materiálu nebo zařízení staveniště. Mnoho pojišťoven nabízí toto pojištění se zajímavými slevami, podmínkou ale je mít řádně zabezpečený a oplocený stavební pozemek.

A cena závěrem…

Jak jistě uznáte, je lepší být pojištěn. Každý máme uzavřené povinné ručení na svém osobním automobilu a v případě, že způsobíme dopravní nehodu, nemusíme se bát statisícových škod a mnohdy milionových odškodnění na zdraví. V tom všem nás povinné ručení kryje. Pokud jedeme na zahraniční dovolenou, většina z nás si uzavírá cestovní pojištění, protože v případě, že si na sjezdovce v Rakousku zlomíme nohu, je lépe být pojištěn, než transport vrtulníkem platit ze svého. Stejně bychom měli uvažovat i u tak zásadní věci, kterou je náš domov – domácnost a nemovitost.

Průměrné pojištění nemovitosti není suma, kterou by váš rodinný rozpočet nezvládl. Běžný byt v Praze o velikosti 2+1 nebo průměrný dům mimo Prahu lze pojistit od 2 000 Kč až 2 500 Kč ročně, což je suma mnohdy nižší, než je cena povinného ručení na osobní automobil. V přepočtu se jedná o 6 až 7 Kč za den, což je až 3× nižší částka, než je výše denního cestovního pojištění. A obětovat šest korun denně výměnou za pocit jistoty a vědomí, že je váš milionový domov chráněn, už stojí za to.

Autor je finanční poradce společnosti Fincentrum.

Anketa

Máte uzavřené pojištění schopnosti splácet?

Ano, chtěli jsme ho. (11)
 
Ano, banka ho požadovala. (11)
 
Ne. (45)
 
Nemám úvěr. (5)
 Celkem hlasovalo 72 čtenářů

Krupobití, prasklý odpad u pračky nebo požár? Jakou pohromu pamatuje vaše domácnost? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »