Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Která banka nabízí hypotéky s nejnižšími poplatky?

Autor: Luboš Svačina | 30.06.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Která banka nabízí hypotéky s nejnižšími poplatky?

Klient zvažující pořízení bydlení na hypotéku musí do nákladů na financování bydlení kromě pravidelných splátek úvěru zahrnout také poplatky související s vyřízením a správou úvěru. Která banka je v současnosti na českém trhu poplatkově nejvýhodnější.

Banky opět bojují o každého žadatele o hypotéku, v důsledku čehož se rozdíly mezi nabízenými úrokovými sazbami napříč trhem zmenšují. Výše úrokové sazby však zdaleka není jediným parametrem, který určuje konečnou cenu hypotečního financování. Klient zvažující pořízení bydlení na hypotéku musí počítat také s celou řadou dalších nákladů souvisejících s vyřízením a správou úvěru.

Poplatek za vyřízení úvěru

Během uplynulých dvou let tento poplatek zrušila velká část bank působícím na českém hypotečním trhu, nicméně stále existuje celkem početná skupinka poskytovatelů, kteří tento poplatek klientům i nadále účtují. Následující tabulka přináší přehled výše poplatků jednotlivých bank včetně maximálních a minimálních limitů.

Tabulka 1: Poplatky za vyřízení úvěrové dokumentace a čerpání úvěru

Banka  Produkt Poplatek za vyřízení úvěru Minimum Maximum Poplatek za čerpání
Česká spořitelna Ideální hypotéka 0 Kč 0 Kč/400 Kč***
ČSOB ČSOB Hypotéka 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč 0 Kč
GE Money Bank* Hypotéka 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč 500 Kč
Hypoteční banka* Hypotéka 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč 0 Kč
Komerční banka Klasik, Plus 2900 Kč 0 Kč
LBBW Bank IQ Hypotéka 0,4 % z částky úvěru 9000 Kč 25 000 Kč 0 Kč
mBank mHypotéka/Hypotéka Light 0 Kč 0 Kč
Oberbank StandardHypotéka 0,7 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč 0 Kč, 2. a další 200 Kč
Poštovní spořitelna Hypotéka 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč 0 Kč
Raiffeisenbank   0 Kč 0 Kč
UniCredit Bank* Hypotéka Individual 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 30 000 Kč 0 Kč
Volksbank Hypotéka do 5 mil. Kč 0,9 % z částky úvěru 8 000 Kč 30 000 Kč 0 Kč**
Wüstenrot hypoteční banka Hypotéka Wüstenrot 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč 0 Kč

* banka nabízí variantu hypotéky s poplatky "rozpuštěnými" v úrokové sazbě
** poplatek za čerpání v menší částce než 50 000 Kč = 500 Kč
*** 400korunový poplatek je účtován od 4. měsíce od podpisu smlouvy

Zdroj: Sazebníky bank

Klienti mají v případě Hypoteční banky, UniCredit Bank a GE Money Bank možnost sjednat si hypotéku jak bez poplatku za vyřízení úvěru, tak bez poplatku za správu úvěrového účtu (viz. dále). Ovšem pozor, koncept tohoto typu hypoték spočívá v „rozpuštění“ poplatků v úrokové sazbě, tím pádem klient musí počítat s nepatrně vyšší úrokovou sazbou v porovnání se standardní nabídkou.

Tento koncept ocení zejména klienti, kteří splňují podmínky uplatnění daňových odpočtů a z vyměřovacího základu si pravidelně odečítají úroky z úvěrů na bydlení. Část poplatků si touto cestou de facto mohou odečíst z daní.

Tip: Podrobnější informace k "bezpoplatkovým hypotékám" a porovnání jednotlivých nabídek naleznete v článku " Jak se vyhnout 150korunovému poplatku za správu hypotéky? ".

Součástí tabulky číslo 1 je také přehled poplatků za čerpání úvěru. Pozornost tomuto poplatku by měli věnovat především klienti, kteří chtějí úvěrem financovat výstavbu a budou úvěr čerpat postupně. Hypoteční banky vždy podmiňují čerpání úvěru splněním tzv. podmínek čerpání. Nejčastěji se jedná o doložení nejrůznějších dokumentů dokladujících např. zapsání zástavního práva k nemovitosti do katastru nemovitostí, pojišťění zastavené nemovitosti a vinkulace pojistky ve prospěch banky nebo otevření běžného účtu pro splácení úvěru. Po splnění těchto podmínek již nic nebrání čerpání úvěru a drtivá většina bank tuto operaci nezpoplatňuje. Zvykem je účtování poplatku až od 3. a dalšího čerpání. Výjimku v tomto případě představuje GE Money Bank, která si za každé uvolnění peněz účtuje 500 Kč.

Při refinancování žádejte slevu!

Tabulka číslo 2 uvádí částky, které si banky účtují za vyřízení úvěrové dokumentace v případě refinancování úvěru. Prověřený klient, který dlouhodobě splácí bez zaklopýtnutí, má pro banku cenu zlata, proto většina bank těmto klientům poplatek za přechod ke konkurenci odpouští. Navíc klienta zvažujícího refinancování úvěru by zpracovatelský poplatek v řádu desítek tisíc korun ve většině případů odradil. Proto se nebojte v případě refinancování úvěru s novou bankou o výši poplatků vyjednávat. 

Tabulka 2: Výše zpracovatelského poplatku při refinancování úvěru
Banka  Poplatek za vyřízení úvěru Minimum Maximum
Česká spořitelna 0 Kč
ČSOB 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč
GE Money Bank* 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč
Hypoteční banka* 0 Kč
Komerční banka 2900 Kč
LBBW Bank 0 Kč
mBank 0 Kč
Oberbank 0,7 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč
Poštovní spořitelna 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 25 000 Kč
Raiffeisenbank 0 Kč
UniCredit Bank* 0,8 % z částky úvěru 8 000 Kč 30 000 Kč
Volksbank 0,35 % z částky úvěru 3000 Kč 17500 kč
Wüstenrot hypoteční banka 0 Kč

* banka nabízí variantu hypotéky s poplatky "rozpuštěnými" v úrokové sazbě

Zdroj: Sazebníky bank

Poplatek za vedení úvěrového účtu

Bohužel tento poplatek jakoby stál bokem všeho konkurenčního soupeření. Jeho výše se za celou existenci českého hypotečního trhu nezměnil a drtivá většina bank svým klientům stále účtuje za vedení úvěrového účtu 150 Kč. Osobně si nedokážu představit, jaké náklady má banka se správou úvěrového účtu, kromě administrativy nutné v době refixace úvěru. Tento poplatek je zkrátka přežitek, kterého se však banky nemíní vzdát. Banky sice argumentují tím, že vzhledem k výši měsíčních splátek se jedná o zanedbatelnou částku, jejíž reálná hodnota díky inflaci průběžně klesá. Nicméně zkuste si spočítat, kolik za správu hypotéky zaplatíte u hypotéky se splatností 25 let…

Jedinou bankou, ze všech třinácti porovnávaných poskytovatelů hypoték, která poplatek za vedení úvěrového účtu standardně klientům neúčtuje, je mBank. A díky této unikátnosti z testu opět vychází jako bankovní dům, jehož hypotéka je poplatkově nejvýhodnější.

Tabulka 3: Výše poplatků za správu hypotéky

Banka  Poplatek za správu úvěrového účtu
Česká spořitelna 200 Kč
ČSOB 150 Kč
GE Money Bank* 150 Kč
Hypoteční banka* 150 Kč
Komerční banka 150 Kč
LBBW Bank 150 Kč
mBank 0 Kč
Oberbank 150 Kč
Poštovní spořitelna 150 Kč
Raiffeisenbank 150 Kč
UniCredit Bank* 150 Kč
Volksbank 150 Kč
Wüstenrot hypoteční banka 150 Kč
* banka nabízí variantu hypotéky s poplatky "rozpuštěnými" v úrokové sazbě
Zdroj: Sazebníky bank

Využijte poplatkových prázdnin. Ušetříte tisíce

Čas od času banky přicházejí s časově omezenou nabídkou bezplatného vyřízení úvěru. V současné době poplatkové prázdniny za vyřízení hypotéky nabízí GE Money Bank. Nabídka platí pro účelové hypoteční úvěry s dobou fixace na 3, 5 nebo 10 let, přičemž podmínkou získání 100% slevy na poplatku je podání žádosti o úvěr do 30. 6. 2010 a podepsání úvěrové smlouvy nejpozději do 31. 8. 2010..     


Další z možností, jak se vyhnout placení zpracovatelského poplatku, je vyřízení hypotečního úvěru online. Leadrem v této oblasti je Hypoteční banka se svou Hypotékou po webu (www.hypotekapowebu.cz), která kromě úspory času stráveného na pobočkách banky nabízí klientům vyřízení úvěrové dokumentace zdarma. Kromě Hypoteční banky poplatkově zvýhodněnou Hypotéku přes internet nabízí také Volksbank na svých stránkách www.chcihypoteku.cz.

 

  

Anketa

Kolik v současnosti splácíte úvěrů či půjček?

0 (54)
 
1 (59)
 
2 (35)
 
3 (16)
 
4 (5)
 
5 a více (9)
 Celkem hlasovalo 178 čtenářů

Která banka nabízí hypotéky s nejnižšími poplatky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (379)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 542 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »