Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Která hypoteční banka je nejlepší?

Autor: Petr Zámečník | 16.06.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 10 komentářů
Která hypoteční banka je nejlepší?

Hypoteční úvěr je pro mnohé klienty obtížně rozluštitelná hádanka. O to více je důležité, aby v bance získali všechny důležité informace ke správnému rozhodnutí. Společnost Market Vision zpracovala velký test hypotečních bank, který napoví, jaká hypoteční banka je nejlepší.

„Mystery shopping“

Tajemným názvem „mystery shopping“ je označován fiktivní nákup. Je využíván vždy, když chce zákazník, konkurence nebo nezávislý tester zjistit, jak funguje (či nefunguje) prodej libovolného zboží - včetně finančních produktů.

Agentura Market Vision ve svém testu 10 velkých hypotečních bank uskutečnila nákupů rovných 127 a každou banku navštívila dvanáctkrát až čtrnáctkrát. Nákupy byly postaveny následovně:

Muž/žena ve veku 25 - 40 let, s jedním dítětem (5 let) a manželkou/manželem, zaměstnán/a jako obchodní zástupce : "Plánuji pořídit nemovitost do osobního vlastnictví za cca 2 500 000 Kč, mám našetřeno 1 000 000 Kč. Potřebuji úvěr na 1,5 milionu korun, preferuji dobu splatnosti 25 let, dobu fixace 5 let."

Příjem domácnosti - 35 000 Kč (čistý příjem); Pravidelné měsíční závazky (úvěry, leasing, pojištění) - 4 000 Kč; Bez běžného účtu v monitorované bance.“

Zdroj: Hypotéky 2007, analýza Market Vision

Která hypoteční banka je nejlepší?

Závěry studie hovoří jednoznačně: Nejlépe se částečně podle očekávání umístil specialista na trhu – Hypoteční banka.“ Hypoteční banka byla shodou okolností zadavatelem analýzy. Ovšem výsledky i tak hovoří v její prospěch. Celkově byla hodnocena spokojenost s jejím přístupem velmi dobře ze 67 %.

Graf 1: Celková spokojenost s bankou

Zdroj: Hypotéky 2007, analýza Market Vision

Vítězství Hypoteční banky je skutečně těsné. I další poskytovatelé hypoték s v součtu „velmi dobrého“ a „dobrého“ hodnocení pohybují na stejné úrovni - a některé dokonce nad hodnocením Hypoteční banky.

Pro klienta ale jsou spíše důležité dílčí body hodnocení. V celkovém se promítají i některé součásti hodnocení, které nemusí být podstatné pro konkrétní klienty. Pokud vysloveně nebloudíte cestou do banky, zřejmě pro vás nebude příliš důležité, jak je viditelné logo a zda se vchod do banky neztrácí mezi okolními obchody.

Osobně považuji za zásadní informace, které bankéř klientovi o produktu sdělí.

Tabulka: Informace k produktu


Zdroj:
Hypotéky 2007, analýza Market Vision

Bankéři se nejvíce zaměřují na technické informace - tedy zejména na dokumenty, které jsou k vyřízení hypotéky potřeba. Přehled podkladů pro hypotéku byl předložen ve více než 90 % návštěv. Zaostává nejvíce GE Money Bank, jejíž bankéři se zaměřují spíše na jiné informace; banka jednoznačně vede ve vysvětlení pojmu „fixace úrokové sazby“.

Nejen u GE Money Bank byla dostatečně vysvětlena fixace úrokové sazby. I ostatní banky v tomto ukazateli vesměs obstály (celkově 83 %). Mnohem horší je již vysvětlení, co nastane po ukončení doby fixace a jak se může úroková sazba změnit (v průměru 56 %). Nejhůře dopadla Poštovní spořitelna (vysvětlení se dostalo jen ve 29 % případů), naopak nejlépe ČSOB (se 71 %). Pozoruhodné je, že se jedná o tutéž banku pouze s různými značkami.[1]

Naprosto nejméně poskytovali bankéři informace o daňových výhodách hypoték (pouze 39 %). Nejhůře v tomto ukazateli dopadla Citibank (17 %).

K hypotéce by měl klient obdržet i modelaci hypotéky - tedy jak bude probíhat splácení jistiny a platby úroků: Vcelku pravidelně dostávali klienti modelace hypotečních úvěrů. Nejhorší výsledek v tomto ohledu zaznamenala Česká spořitelna, a to společně s Poštovní spořitelnou (modelaci zde neobdrželi tri mystery shoppeři). Evropský standardizovaný informacní formulár získali klienti pouze v desetině případů. GE Money Bank je jednou ze tří bank, společně s HVB Bank a Raiffeisenbank, která poskytuje standardně klientům Evropský standardizovaný informační přehled. Obdrželo ho zde 83 % klientu. Jeden klient získal vzorovou smlouvu.“

Prodej hypoték... to je oč tu běží

Z pohledu hypotečních bank je spokojenost klientů zásadní. Jen tak se k ní budou vracet, přijmou i vyšší úrokové sazby a nebudou se poohlížet po konkurenci při konci fixace úrokové sazby.

Výzkum hodnotil i prodejní dovednosti. V nich nejlépe uspěla Raiffeisenbank a Hypoteční banka. Výrazně zaostává Poštovní spořitelna.

Graf 1: Prodejní dovednosti

Zdroj: Hypotéky 2007, analýza Market Vision

Po komunikační a prodejní stránce se nejlépe projevili pracovníci Raiffeisenbank. Všechna jednání zde probíhala způsobem, kdy se poradce snažil zjistit klientovy potřeby a finanční situaci a poté nabízet vhodné řešení,“ komentuje prodejní dovednosti studie.

Kdo je nejlepší?

Soupeření o „nejlepší hypoteční banku“ je jednoznačně prospěšné - pro klienta. A která banka vítězí? Pro každého jiná. Někdo uvítá unikátní vlastnosti hypotéky, jiný dává přednost bance s velkým počtem poboček... a pro někoho je schopna jeho situaci vyřešit jen jedna banka, která v ostatních parametrech propadá na hlavu.[1] ČSOB a Poštovní spořitelna poskytují své služby na základě jedné bankovní licence a jsou jediným právním subjektem. Pro různé skupiny klientů ale využívá dvě značky.

Anketa

Která hypoteční banka je nejlepší? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 10 komentářů)

RE: mountainloanagency@gmail.com tuhwatchin7@gmail.com | 19.05.2011 15:00
smithloanfirms23@gmail.com Mr Smith Ben | 02.04.2011 05:29
mountainloanagency@gmail.com Rev Jack Parkson | 05.01.2011 02:34
KYRVXUzIueT wcsgazyvop | 12.12.2010 02:22
zaručený úvěr nabídka platí nyní !!!!!!!!! Dr. Jones Martin | 08.11.2010 14:38

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »