Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kupte si dům v tropech

Kupte si dům v tropech

Slunce, písečné pláže a celoroční léto. K tomu teplá mořská voda a nádherné potápěčské lokality. I tak lze stručně popsat Indonésii, zemi udávanou za jednu z nejperspektivnějších na světě pro investice. Ovšem vlastnit nemovitost cizincům indonéské právo zakazuje. Jak to obejít? A kolik zaplatíte za domek na Bali či ve vzdálené Papui?

Nemovitost v zahraničí si pořizuje stále více Čechů. Hledají zpravidla buď v evropských přímořských letoviscích, nebo směřují na Floridu do Spojených států. Možností je ale mnohem více – a to možností výrazně cenově dostupnějších a z dlouhodobého investičního pohledu i perspektivnějších. Jednu z nich představuje investice do indonéských realit.

Indonésie sice nepatří mezi nejbližší země, ale vzdáleností i časem dopravy se blíží jihu Spojených států amerických. Letenka do Jakarty vyjde přibližně na 20 tis. Kč včetně poplatků (v závislosti na sezóně a leteckém přepravci cena kolísá zpravidla v rozmezí 15 až 25 tis. Kč) a letecké spojení do dalších hlavních indonéských destinací je také bezproblémové.

Vlastnictví nemovitostí cizinci

Možnost vlastnictví nemovitostí cizinci není zdaleka samozřejmá. Stačí se ohlédnout do nedávné minulosti České republiky, kdy zahraniční realitní spekulanti houfně zakládali české společnosti s ručením omezeným, neboť jinak vlastnit nemovitost nemohli.

Indonésie je mladá země, která vznikla až po Druhé světové válce, konkrétně dva dny po japonské kapitulaci. K definitivnímu uznání samostatnosti Indonésie došlo až v roce 1949, kdy i předešlý kolonizátor Nizozemí pod mezinárodním tlakem nezávislost Indonésie uznal. A jako mladá země si „svou půdu“ hájí víc, než rozvinuté ekonomiky.

V roce 1960 indonéský zemědělský zákon přiřkl veškeré vlastnictví půdy indonéskému státu a vytvořil „vlastnickou kategorii“ Hak Pakai, která znamenala právo užívat půdu. Cizincům bylo vlastnictví jakékoli nemovitosti znemožněno, a to i v podobě Hak Pakai. Legální vlastnictví nemovitostí tak možné nebylo vůbec.

Ke zmírnění došlo až v roce 1996, od kdy cizinci mohli získat „vlastnické právo“ Hak Pakai k bytům či kancelářským prostorám na 70 let (právo musí po 25 letech obnovovat). A získat skutečné vlastnické právo (Hak Milik) bude nejspíše nemožné i v blízké budoucnosti. Začátkem letošního roku pouze Djan Faridz, ministr pro veřejné bydlení (Menteri Perumahan Rakyat) přislíbil rozšíření Hak Pakai pro cizince na 60 let bez nutnosti prodlužování smluv. Ovšem v takovém případě není možné nákup financovat úvěrem od indonéské banky.

Jednou z možností „vlastnictví“ nemovitosti je prostřednictvím místního občana. Vlastnické právo přejde na něj a nejrůznějšími smlouvami se „neoficiálně“ přepíše na cizince. I když budou ale vztahy mezi cizincem a místním člověkem podchyceny dvoustrannými smlouvami, vlastnictví podle indonéského práva bude v rukou místního občana. Mohlo by nanejvýš pomoci dvoustranné smlouvy uzavřít mimo jurisdikci Indonésie, aby jejich vymáhání podléhalo jinému než indonéskému právu…

Samozřejmě lze využít i partnera či partnerku. Ovšem pozor! Pokud si na svého druha či družku napíšete vlastnictví nemovitosti, pak ještě před svatbou musíte podepsat smlouvu o rozdělení společného jmění. Pokud tak neučiníte, spadne i nemovitost do společného vlastnictví, a tedy i do vlastnictví cizince, což je nezákonné. Manželům pak poběží roční lhůta, v níž nemovitost mohou buď prodat, nebo převést na Hak Pakai, čímž ovšem ztratí částečně na ceně.

Jednou z doporučovaných cest je „koupě“ bytu či domu formou dlouhodobé nájemní smlouvy. To je jeden ze způsobů, který využívají i místní občané. Ovšem pro cizince ani tato cesta není zcela bez rizika. Pokud se během kalendářního roku nezastaví v Indonésii, může mu být nemovitost podle indonéského práva zabavena a prodána. V tomto směru pomáhá manželství s místními, neboť na ně se „návštěvní“ povinnost nevztahuje.

Přímé vlastnictví nemovitostí v Indonésii tedy není možné. Je možné využít „méně kvalitní“ formy vlastnictví, nebo zákaz „obejít“ využitím místního občana, na jehož jméno bude nemovitost formálně napsána. Ovšem pozor, obojí nese nemalá právní rizika. Bez zkušeného a důvěryhodného právníka není radno se do podobné akce pouštět.

Příklady cen nemovitostí ve vybraných indonéských lokalitách

Porovnávat ceny domů z indonéských realitních serverů je téměř nemožné. Stejně jako na českých realitních serverech jsou i v Indonésii informace často zavádějící a neúplné, navíc snad mnohem více než v Evropě rozhoduje lokalita. A tak v dobrých čtvrtích se lze setkat s luxusními domy za nadstandardní (až evropské) ceny, v horších lze koupit dům „za babku“.

Rozhodující je také použitý stavební materiál. Velmi často je ke stavbě použito dřevo, ale na realitních serverech se lze setkat častěji se zděnými domy. Rozhodující je přitom kvalita stavby, která se v případě dřevostaveb i zděných domů může značně lišit.

V Česku se rozložení bytů udává od 1+kk po x+y dle počtu obytných místností a kuchyní či kuchyňských koutů. V Indonésii je udáván počet ložnic a počet koupelen, který dle realitních serverů často převyšuje počet ložnic. Tyto údaje nejsou ale příliš směrodatné. Ložnice jsou v indonéských domech zpravidla velmi malé a vejde se do nich tak postel, stojící člověk a šatní skříň, zřídkakdy ještě pracovní stůl. Domy k tomu mají navíc nejčastěji jednu centrální místnost, o níž ale realitní servery taktně mlčí – a celkový počet místností lze jen odhadovat z přiložených fotografií.

Tabulka 1: Příklad cen bytů na Bali v Denpasaru

Čtvrť

Rozložení

Velikost domu

Velikost pozemku

Cena

počet pater

počet ložnic

rupie

koruny

Pemogan

2

3

162 m2

200 m2

1,5 mld. Rp.

3 279 000 Kč

Renon

2

3

200 m2

300 m2

2,625 mld. Rp.

5 738 250 Kč

Pemecutan Kelod

1

6

250 m2

325 m2

825 mil. Rp.

1 803 450 Kč

Marlboro

1

2

70 m2

70 m2

675 mil. Rp.

1 475 550 Kč

Renon

2

6

500 m2

700 m2

6,5 mld. Rp.

14 209 000 Kč

Zdroj: rumahdanproperti.com

Tabulka 2: Příklad cen bytů v Jakartě (Jakarta Pusat)

Čtvrť

Rozložení

Velikost domu

Velikost pozemku

Cena

počet pater

počet ložnic

rupie

koruny

Menteng

2

5

1000 m2

850 m2

73 mld. Rp.

159 578 000 Kč

Kemayoran

2

5

250 m2

491 m2

2,5 mld. Rp.

5 465 000 Kč

Kemayoran

2

6

225 m2

91 m2

800 mil. Rp.

1 748 800 Kč

Zdroj: rumahdanproperti.com

Tabulka 3: Příklad cen bytů v různých městech

Město

Rozložení

Velikost domu

Velikost pozemku

Cena

počet pater

počet ložnic

rupie

koruny

Tanjung Karang Timur – Bandar Lampung

0

3

117 m2

150 m2

350 mil. Rp.

765 100 Kč

Pondok Ungu – Bekasi Kota

1

2

42 m2

60 m2

179 mil. Rp.

391 294 Kč

Manokwari – Wosi

1

2

94 m2

350 m2

450 mil. Rp.

983 700 Kč

Zdroj: rumahdanproperti.com, rumahcitra.com

Z realitní inzerce se stejně jako všude na světě nedočtete vše. Například poslední uvedený dům v Manokwari (Papua Barat) ve čtvrti Wosi jsem měl možnost osobně vidět již před rokem a půl – a již tehdy byl rok na prodej. Na první pohled vypadá velmi dobře, ale jen do té doby, než zjistíte, že byl poničen zemětřesením…

Poznámka: Směnný kurz 2,186 Kč za 1000 IDR dle ČNB k 17. 7. 2012.


Doplnění od čtenáře

Lze využít tzv. Freehold nebo Leasehold nebo vytvořit společnost, která bude 100% vlastněna zahraničním investorem.

Leasehold je v článku popsán, jen podle mých údajů není až tak doporučován jak píšete. Nejvíce používaný je právě Freehold, kde vystupuje „nominee“ tedy indonéský občan na kterého je napsáno právo vlastnit půdu a potom je zřízené právo užívat Hak Pakai, které je notářským zápisem převedeno na konkrétního zahraničního investora, fyzická osoba, která v době zápisu musí být fyzicky přítomna, musí mít platný pas a platné vízum. A teď nejdůležitější informace, toto právo užívat je zaneseno jako věcné břemeno na daný pozemek a toto je ukotveno přímo v indonéských zákonech, že cizinec může vlastnit toto právo a je cíleně takto vymyšleno vládou, aby umožňovalo bezpečně investovat zahraničním investorům. Tedy není o nějaká pochybná smlouva, která by neměla váhu.

Anketa

Kupte si dům v tropech >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Re: - youtunel.com | 21.07.2012 23:16
- youtunel.com | 21.07.2012 23:09

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »