Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kupujete byt: Není všechno zlato co se třpytí!

Autor: Radovan Novotný | 26.04.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Kupujete byt: Není všechno zlato co se třpytí!

Není byt jako byt, i když to se to při pohledu na realitní inzerci a prezentaci realitního makléře tak jevit nemusí. Inzerce hovoří o nabídkové ceně, může popisovat rozmístění místností, zmínit orientaci oken nebo třeba plochu bytu. Co se z inzerátů nedovíte?

Nabídkové ceny, alespoň ty brněnské, většinou nezohledňují důležité faktory, které by z pohledu kupujícího měly být podstatné. V úvahu připadají otázky umístění v budově, méně hodnotné jsou byty v přízemí a posledním patře, otázky výhledu, vzdálenosti k zastávce a podobně.

Při prohlídkách nabízených brněnských bytů lze běžně narazit na zdánlivě srovnatelné byty. Nabídková cena je stejná, parametry bytu jsou podobné, ale vnitřní hodnota je značně odlišná. Jako příklad mohou být použity tři skutečně prohlédnuté byty, jejichž nabídková cena uvedená v inzerátu byla relativně stejná, ale vnitřní hodnota nesrovnatelná. Jsou to byty 2+1, se srovnatelnou rozlohou okolo 53 m2.

Byt č. 1

Nabídková cena 1,85 mil. Kč + 5% provize realitní kanceláří, realitní kancelář je plátcem DPH. Byt v osobním vlastnictví se nachází v panelovém domě, se značně zanedbanou údržbou a opravami. Není provedeno zateplení, stupačky, elektřina, prostě všechno je v původním stavu. Prodávající makléř je schopný a nabízí byt snů. Uvádí mnoho lákavých skutečností, z nichž mnohé jsou pro uvedení vnitřní hodnoty bytu podružné. Údajnou výhodou jsou poklidní sousedé v důchodovém věku, kteří v domě žijí celý život.

Z pohledu jiných zmiňovaných výhod tu jsou nízké měsíční náklady. Měsíční platby společenství vlastníků, zahrnující zálohy na teplo, vodu, správu domu i „fond oprav“, jsou ve výši necelých tří tisícovek. Sdělení doprovází řečnická otázka makléřky: "Kde seženete takto levné bydlení?“

Na rozdíl od zanedbaných chodeb a celkového dojmu byt na první pohled vypadá lákavě. Je vyklizený a nově vymalovaný, není tu nábytek, jsou tu pěkné koberce a v ložnici jsou přes celou stěnu pohyblivé dveře vestavěné skříně. V kuchyni se blýská zánovní kuchyňská linka. Jen se nastěhovat.

Hlubší pohled a úvahy již tak optimistické nejsou. Vestavěná skříň je jenom zástěna, police ve skříni nejsou dokončeny a tak se nejedná o vestavěnou skříň, ale jen pěknou kulisu. Navíc o kulisu, jejíž dveře po otevření nejdou zavřít, dveře se opakovaně otevírají. Pěkná zánovní kuchyňská linka je po podrobnějším prozkoumání rozpoznána jako sériová výroba levného nábytku prodávaného v supermarketech. Byt je v posledním patře a čerstvá výmalba i zanedbaná údržba je předzvěstí budoucích problémů se zatékáním. Rovněž původní, podle odhadu stáří panelového domu třicet let stará okna, budou žádat výměnu. Sousedé v důchodovém věku budou asi klidní, ale vzhledem k výši důchodů se budou snažit minimalizovat své náklady na bydlení a budou proti jakémukoli navýšení fondu oprav. Zatékající střecha, a její opravy se pro člověka s bytem v posledním patře nutně stává noční můrou.

Kupující, který by za nabídkovou cenu tento byt koupil, zaplatí 1,96 milionu korun. Při vyjednávání nejprve paní makléřka konstatovala, že cena je pevná. Při pozdějším telefonickém rozhovoru paní makléřka uvedla, že je možné se sejít a o ceně jednat. K dalšímu jednání vzhledem k neatraktivnosti nabídky nedošlo.

Byt č. 2

Nabídková cena 1,99 mil. Kč a je konečná, protože je byt nabízen bez realitní kanceláře. Byt v osobním vlastnictví, v šestém patře osmipatrového domu. První dojem z domu je nesrovnatelně lepší. Dům je nově zateplený, okna i dveře ve společných prostorách jsou vyměněny, je tu nový výtah. Vůbec není poznat, že se jedná o třicet let starý panelákový dům. Po vstupu do bytu je první dojem o něco horší. Není nově vymalováno, je tu postarší nábytek. Je až překvapivé, že i když se jedná o úplně totožný typ bytu, jako byl byt v předchozím případě, vnímaná světlost a velikost bytu je úplně jiná.

Měsíční náklady na byt placené společenství vlastníků činí 4000 Kč. Podrobnější šetření ukazuje, že z této částky měsíčních nákladů činí 800 Kč splátky sdružení společenství vlastníků na úvěr nutný k provedení rekonstrukce. Sdružení vlastníků za tento byt ručí pozemkem pod budovou. Podíl úvěru na prodávaném bytu činí okolo 150 tisíc korun.

Cena, za kterou by byt kupující, který by nesmlouval, koupil, byla 2,14 mil. Kč (součet neuvažuje příslušenství úvěru). V rámci vyjednávání byl prodávající nakonec ochoten jít s cenou dolů o 100 tis. korun.

Byt č. 3

Nabídková cena 1,95 mil. Kč  + 5% provize realitní kanceláři, realitní kancelář je plátcem DPH. Byt je prostorný, 60 m2, v úplně jiné, méně atraktivní lokalitě než dva výše probírané byty. Jedná se o byt v družstevním vlastnictví, anuita je splacena, byt lze převést do osobního vlastnictví. Dům je celkově zanedbaný, není provedeno zateplení, výtah je původní, chodba je tmavá, nebylo tu dlouho vymalováno. I když je byt větší než byty předchozí, množství nábytku a vybavení vytváří dojem stísněného prostoru.

Majitel údajně na koupi spěchá, chce koupit domek a je naznačeno, že cena není pevná, určitě by se dalo v případě rychlého jednání domluvit. Na dotaz, kolik by tato sleva činila, bylo odpovězeno, že záleží na podmínkách, dvacet tisíc by nebyl problém. O ceně nebylo dále vyjednáváno. Z pohledu „čistých“ peněz, které prodávající prodejem získá, hrají daňové zákony ve prospěch prodeje družstevního bytu. Prodá-li majitelka svůj byt (přesněji členský podíl) v družstvu před převedením do osobního vlastnictví, nemusí zaplatit 3% daň z převodu nemovitostí.

Dům je nezateplený, výtah starý, údržba i opravy jsou zanedbané. Měsíční „náklady“ placené družstvu (fond oprav, teplá a studená voda, správa domu, společné osvětlení, atp.) činí v současné době 4900 Kč, z toho fond oprav činí 1500 Kč.

Pokud by kupující tento byt (členský podíl v bytovém družstvu) bez dalšího vyjednávání koupil, mohl by ho získat za 2,07 mil. Kč. Náklady na rekonstrukci budou nemalé.

Závěr

Z brouzdání ve vodách brněnského trhu s byty lze vyvodit několik zkušeností. Na první pohled se nabídkové ceny neliší a ceny jsou pevné. Je-li projeven zájem, lze ve většině případů dosáhnout na znatelné snížení kupní ceny. Podle subjektivní individuální zkušenosti se zdá, že kanceláře, které mají výhradní zastoupení, na nabídkové ceně trvají.

Doba přeje kupujícím a nepřeje prodávajícím. Prodávající mnohdy ve svých úvahách berou v potaz ceny, které byly v době boomu: „Nejdeme do prodeje letos za každou cenu. V případě, že se neprodá za rozumnou cenu, tak prodej o rok nebo dva odložíme. Cena srovnatelných bytů před dvěma lety byla přibližně o 200 tisíc vyšší, takže už jsme s cenou šli opravdu poměrně výrazně dolu.“

Čas od času se v on-line realitní inzerci objeví slibná nabídka, se slibnou nabídkovou cenou. Jak se nabídka rychle objevila, rychle mizí. Tyto nabídky se mnohdy jeví jako „pokusné balónky“, uvedená telefonní čísla neplatí a na email nepřijde odpověď, i když přijde potvrzení o tom, že ho adresát přečetl. Jako by to byla metoda, jak vyzkoušet, při jaké ceně bude jaký zájem potenciálních kupujících.

Aktuální ceny, za které jsou byty nabízeny, nezohledňují vnitřní hodnotu bytu. Koupě zanedbaného a neudržovaného bytu v revitalizovaném domě, kde jsou náklady na revitalizaci průhledné, může být mnohem lepší než koupě rekonstruovaného bytu v domě, který na revitalizaci čeká. Snad nejhorší situace je v případě, kdy je dům i byt v zoufalém stavu, a sdružení vlastníků nebo družstvo nevytváří rezervu pro tyto účely. Prostě není byt jako byt, a konečné náklady, které kupující ponese, jsou individuální v každém individuálním případě.

Anketa

Zajímáte se o stav domu při koupi bytu?

Ano. (67)
 
Ne. (5)
 Celkem hlasovalo 72 čtenářů

Kupujete byt: Není všechno zlato co se třpytí! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »