Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kupujete nemovitost v zahraničí? Odečtěte úroky od daní!

Autor: Vladimír Zdražil | 09.06.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Kupujete nemovitost v zahraničí? Odečtěte úroky od daní!

Nemovitost koupená za českými hranicemi financovaná hypotékou může pro poplatníka znamenat odpočet úroků od základu daně. Nevěříte? Pár úskalí to má, ale výsledek je poměrně překvapivý.

Jestliže máte zálusk na nemovitost v zahraničí (ať už v nějaké jiné členské zemi EU nebo dokonce mimo EU), tak rozhodně nemáte zavřené dveře k uplatnění odpočtu zaplacených úroků z hypotéky dle českých daňových zákonů. Ale pojďme krok za krokem.

Je až překvapující, kolik Čechů dnes bydlí v německém příhraničním městě Žitava. Někteří z nich každý den cestují do některého z českých příhraničních měst do práce. Tito lidé v Německu bydlí a v Čechách pracují.

České banky chtějí tuzemskou zástavu. Když ji mají, tak nemají problém půjčit na německý byt nebo rodinný dům

Absolvoval jsem několik rozhovorů s tuzemskými hypotečními bankéři a překvapil mě jejich jednotný postup. V zásadě nemají problém půjčit peníze na nemovitost kdekoli na světě, avšak chtějí mít hypotéku zajištěnou nemovitostí na území ČR. Námitku, že bych ručil pořizovanou nemovitostí v Německu, již nedokázali rozlousknout a opírali se o nutnost zástavy zapsané v katastru ČR.

Pro zájemce o zahraniční nemovitosti lze jednoznačně shrnout, že máte-li do zástavy nějakou využitelnou českou nemovitost, tak nebude žádný problém.

Zákon o dluhopisech a zákon o daních z příjmů v této souvislosti tvrdí, že lze uplatnit odpočet úroků od základu daně z jakéhokoli hypotečního úvěru zajištěného nejen zástavou na území ČR, ale i zástavou evidovanou na území některého z členských států EU.

Z pohledu možnosti (nikoli nároku) na daňový odpočet není diskvalifikující, když si vezmete hypotéku zajištěnou nemovitostí v jiném členském státu EU. Zde již ovšem za žádných okolností nesmí jít o zástavu mimo Evropskou unii. Vzhledem k tomu, že naše banky s cizími zástavami zatím nepracují, tak není jiná možnost než si půjčit na německou zástavu nejspíše u banky německé.

Samotná půjčka od německé hypoteční banky zajištěná zástavním právem k německé nemovitosti není českému zákonu o daních z příjmů na obtíž. Zákon o daních z příjmů se ovšem bude ptát dál.

Za uplatněním odpočtu musí být prokázání trvalého bydlení a hlavně 90 procent příjmů z ČR

Poplatník uvažující o odpočtu úroků z hypotečního úvěru na zahraniční nemovitost musí prokázat, že předmětnou nemovitost využívá k trvalému bydlení. V případě lidí dojíždějících denně přes hranice do práce to asi nebude tak velký problém.

Do podstatně větší důkazní nouze se dostanou pravděpodobně ti, co si pořizují nemovitosti někde mimo EU (například v Chorvatsku) a vůči kontrolním orgánům se tváří, že tam skutečně bydlí. V některém případě to možná bude i pravda a takový člověk v takové zajímavé destinaci skutečně může trávit svůj život.

Bohužel se nyní dostáváme na platformu mezinárodního daňového práva, ve které si samozřejmě každý stát snaží chránit svoji státní pokladnu. Tak kupříkladu člověk skutečně trávící svůj život na příjemném pobřeží Chorvatska se stane českým daňovým nerezidentem. Ti mají bohužel k českým nezdanitelným částem daně omezený přístup.

V jeho případě by musel vyhovět podmínce paragrafu 15, odst. 9 zákona o daních z příjmů, která říká, že nejméně devadesát procent z jeho celosvětových příjmů pochází z České republiky. Jestliže to prokáže, tak může využít i nezdanitelné části daně v podobě zaplacených úroků z takového hypotečního úvěru na nemovitost na jadranském pobřeží.

Nemovitosti za hranicemi jsme schopni daňově ošetřit, exotika s otazníkem

Lidé trvale bydlící za hranicemi s hypotékou na jejich nemovitost mají reálnou naději na uplatnění odpočtu v podobě zaplacených úroků za stejných podmínek, jako jsme zvyklí u nemovitostí v ČR. Základní podmínkou je ovšem to, že více než devadesát procent jejich příjmů pochází ze zdrojů na území ČR (fakticky řečeno zde buď musí chodit do zaměstnání nebo v ČR podnikat).

U vzdálenějších destinací (míst, kde se nachází nemovitost) je denní dojíždění vyloučené, avšak naplnit podmínku alespoň devadesáti procent příjmů ze zdrojů v ČR se za určitých okolností dá, byť je to složitější.

Financovaná nemovitost nemusí být nutně na území ČR, ale teoreticky může být kdekoli na světě. Hypoteční úvěr musí být zajištěn povinně nemovitostí na území ČR nebo v jiném členském státě EU. K uplatnění odpočtu ovšem musí poplatník doložit alespoň devadesátiprocentní podíl tuzemských příjmů ze svých příjmů celosvětových.

Anketa

Vlastníte nemovitost v zahraničí?

Ano, a jsem spokojen/a. (20)
 
Ano, ale nejsem spokojen/a. (0)
 
Ne, ale uvažuji o tom. (18)
 
Ne, a neuvažuji o tom. (8)
 Celkem hlasovalo 46 čtenářů

Kupujete nemovitost v zahraničí? Odečtěte úroky od daní! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

IUCkeOJMeuLwSL nbtlilfrdh | 06.01.2011 13:02

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 27.09.2016 00:00 Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 27.09.2016 15:06

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (241)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (42)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 366 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »