Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kupujete nemovitost v zahraničí? Odečtěte úroky od daní!

Autor: Vladimír Zdražil | 09.06.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Kupujete nemovitost v zahraničí? Odečtěte úroky od daní!

Nemovitost koupená za českými hranicemi financovaná hypotékou může pro poplatníka znamenat odpočet úroků od základu daně. Nevěříte? Pár úskalí to má, ale výsledek je poměrně překvapivý.

Jestliže máte zálusk na nemovitost v zahraničí (ať už v nějaké jiné členské zemi EU nebo dokonce mimo EU), tak rozhodně nemáte zavřené dveře k uplatnění odpočtu zaplacených úroků z hypotéky dle českých daňových zákonů. Ale pojďme krok za krokem.

Je až překvapující, kolik Čechů dnes bydlí v německém příhraničním městě Žitava. Někteří z nich každý den cestují do některého z českých příhraničních měst do práce. Tito lidé v Německu bydlí a v Čechách pracují.

České banky chtějí tuzemskou zástavu. Když ji mají, tak nemají problém půjčit na německý byt nebo rodinný dům

Absolvoval jsem několik rozhovorů s tuzemskými hypotečními bankéři a překvapil mě jejich jednotný postup. V zásadě nemají problém půjčit peníze na nemovitost kdekoli na světě, avšak chtějí mít hypotéku zajištěnou nemovitostí na území ČR. Námitku, že bych ručil pořizovanou nemovitostí v Německu, již nedokázali rozlousknout a opírali se o nutnost zástavy zapsané v katastru ČR.

Pro zájemce o zahraniční nemovitosti lze jednoznačně shrnout, že máte-li do zástavy nějakou využitelnou českou nemovitost, tak nebude žádný problém.

Zákon o dluhopisech a zákon o daních z příjmů v této souvislosti tvrdí, že lze uplatnit odpočet úroků od základu daně z jakéhokoli hypotečního úvěru zajištěného nejen zástavou na území ČR, ale i zástavou evidovanou na území některého z členských států EU.

Z pohledu možnosti (nikoli nároku) na daňový odpočet není diskvalifikující, když si vezmete hypotéku zajištěnou nemovitostí v jiném členském státu EU. Zde již ovšem za žádných okolností nesmí jít o zástavu mimo Evropskou unii. Vzhledem k tomu, že naše banky s cizími zástavami zatím nepracují, tak není jiná možnost než si půjčit na německou zástavu nejspíše u banky německé.

Samotná půjčka od německé hypoteční banky zajištěná zástavním právem k německé nemovitosti není českému zákonu o daních z příjmů na obtíž. Zákon o daních z příjmů se ovšem bude ptát dál.

Za uplatněním odpočtu musí být prokázání trvalého bydlení a hlavně 90 procent příjmů z ČR

Poplatník uvažující o odpočtu úroků z hypotečního úvěru na zahraniční nemovitost musí prokázat, že předmětnou nemovitost využívá k trvalému bydlení. V případě lidí dojíždějících denně přes hranice do práce to asi nebude tak velký problém.

Do podstatně větší důkazní nouze se dostanou pravděpodobně ti, co si pořizují nemovitosti někde mimo EU (například v Chorvatsku) a vůči kontrolním orgánům se tváří, že tam skutečně bydlí. V některém případě to možná bude i pravda a takový člověk v takové zajímavé destinaci skutečně může trávit svůj život.

Bohužel se nyní dostáváme na platformu mezinárodního daňového práva, ve které si samozřejmě každý stát snaží chránit svoji státní pokladnu. Tak kupříkladu člověk skutečně trávící svůj život na příjemném pobřeží Chorvatska se stane českým daňovým nerezidentem. Ti mají bohužel k českým nezdanitelným částem daně omezený přístup.

V jeho případě by musel vyhovět podmínce paragrafu 15, odst. 9 zákona o daních z příjmů, která říká, že nejméně devadesát procent z jeho celosvětových příjmů pochází z České republiky. Jestliže to prokáže, tak může využít i nezdanitelné části daně v podobě zaplacených úroků z takového hypotečního úvěru na nemovitost na jadranském pobřeží.

Nemovitosti za hranicemi jsme schopni daňově ošetřit, exotika s otazníkem

Lidé trvale bydlící za hranicemi s hypotékou na jejich nemovitost mají reálnou naději na uplatnění odpočtu v podobě zaplacených úroků za stejných podmínek, jako jsme zvyklí u nemovitostí v ČR. Základní podmínkou je ovšem to, že více než devadesát procent jejich příjmů pochází ze zdrojů na území ČR (fakticky řečeno zde buď musí chodit do zaměstnání nebo v ČR podnikat).

U vzdálenějších destinací (míst, kde se nachází nemovitost) je denní dojíždění vyloučené, avšak naplnit podmínku alespoň devadesáti procent příjmů ze zdrojů v ČR se za určitých okolností dá, byť je to složitější.

Financovaná nemovitost nemusí být nutně na území ČR, ale teoreticky může být kdekoli na světě. Hypoteční úvěr musí být zajištěn povinně nemovitostí na území ČR nebo v jiném členském státě EU. K uplatnění odpočtu ovšem musí poplatník doložit alespoň devadesátiprocentní podíl tuzemských příjmů ze svých příjmů celosvětových.

Anketa

Vlastníte nemovitost v zahraničí?

Ano, a jsem spokojen/a. (20)
 
Ano, ale nejsem spokojen/a. (0)
 
Ne, ale uvažuji o tom. (18)
 
Ne, a neuvažuji o tom. (8)
 Celkem hlasovalo 46 čtenářů

Kupujete nemovitost v zahraničí? Odečtěte úroky od daní! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

IUCkeOJMeuLwSL nbtlilfrdh | 06.01.2011 13:02

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 30.08.2016 00:00 Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

31.08.2016 14:01 I novostavba se může stát pro nové majitele hororem

Klíčem ke koupi každé nemovitosti mimo jiné je její technický stav. U starších zástaveb je logické očekávat, že ne vše bude ve stoprocentním stavu. Neustále se něco opravuje a při koupi člověk předpokládá i rekonstrukci. Jinak tomu ale je u novostaveb, kde zákazník kupuje hotovou a čistou stavbu. Překvapením se pak mohou stát sami developeři, kteří předání bytu komplikují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

30.08.2016 15:08 Nulový úrok hypotéky? Nic není nemožné

Úrokové sazby hypoték se stále drží rekordně nízko. Banky se snaží být o krok napřed před konkurencí, klienty lákají na novinky. U dvou bank můžete dokonce získat nulový úrok. Stav na vašem účtu ale musí být v hodnotě nesplacené hypotéky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.08.2016 13:35 Dlužníci se o svých dluzích dozvědí často až při exekuci

Pokud se člověk stane neplatičem, často kvůli různým nedoplatkům za služby, či zboží, pak má pramalou šanci se o svých závazcích dozvědět. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.08.2016 11:16 Fincentrum upevňuje pozici v oblasti hypoték

Obrat společnosti Fincentrum v České republice a na Slovensku vzrostl v prvním pololetí o 6 % na 812 milionů korun. Objem zprostředkovaných hypoték se na obou trzích zvýšil o 18 %. Poradci zprostředkovali hypotéky za více než 18 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.08.2016 12:58 Ceny nových bytů v Praze podražily

Meziročně vzrostla cena nemovitostí v hlavním městě Praha o 11,2 procenta. Průměrná cena nových bytů se pohybovala v květnu a červnu letošního roka ve výši 75 600 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (127)
 
Spíše ano. (21)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (22)
 Celkem hlasovalo 200 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »