Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Letos už banky a stavební spořitelny na bydlení rozpůjčovaly 70 mld. Kč

Autor: GOLEM FINANCE | 24.06.2014 09:31 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: stavební spořitelny hypotéky bydlení

Banky v průběhu května půjčily svým klientům prostřednictvím hypotečních úvěrů 13,4 miliardy korun, přičemž průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték činila 2,81 %, jak vyplývá z aktuálních statistik serveru hypoindex.cz*. V součtu od začátku roku již suma sjednaných úvěrů na bydlení překračuje 70 miliard korun. 

Tuzemské banky během května uzavřely 8103 hypotečních smluv v celkovém objemu 13,4 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání tento výsledek znamená nárůst objemu o 1,5 miliardy korun (m/m + 13 %), nicméně v porovnání se stejným obdobím loňského roku je aktuálně dosažený výsledek znatelně slabší. Loni v průběhu května totiž banky prostřednictvím hypoték rozpůjčovaly 16,1 mld. Kč*.

Ačkoli v meziročním srovnání je tentokrát objem hypoték nižší, z dlouhodobého pohledu stále platí, že poptávka po hypotékách je v tomto roce vysoko nad průměrem. Více půjčily banky svým klientům pouze loni a v předkrizovém roce 2007. V součtu od začátku potom suma sjednaných hypoték činí 55,6 mld. Kč, což je 3. nejvyšší částka v historii. 

clipboard080

Mírně snižujeme odhad podílu refinancování

Nadprůměrné sumy sjednaných hypoték jsou podle našeho názoru důsledkem ekonomického oživení a rekordně nízkých úrokových sazeb. Roste poptávka po novém či lepším bydlení a v porovnání s loňským rokem evidujeme nepatrný pokles refinancování dříve sjednaných úvěrů. Po prvním čtvrtletí a s přihlédnutím k struktuře sjednaných hypoték našimi hypotečními makléři jsme mírně upravili náš odhad podílu refinancování na 30 %. Po přepočtu to znamená, že ze zmíněných 13,4 miliard zhruba 4 miliardy jsou hypotéky poskytnuté za účelem splacení dříve poskytnutých úvěrů a přibližně 9,5 miliardy jsou hypotéky na nové bydlení.

clipboard081

Sazby na novém rekordu

V květnu došlo k dalšímu poklesu úrokových sazeb. Tento pokles nejprve indikoval náš index průměrných nabídkových úrokových sazeb (GOF 70), který mezi březnem a květnem klesl z 2,93 % na 2,80 %. A stejný posun následně zaznamenal i ukazatel HYPOINDEX, který vyjadřuje průměrnou úrokovou sazbu všech – v květnu poskytnutých – hypoték. Jeho hodnota meziměsíčně klesla z 2,88 % na 2,81 %. Jak v případě GOFI indexu, tak HYPOINDEXu se jedná o nejnižší dosaženou hodnotu od roku 2003, odkdy je index sestavován.

clipboard082

V červnu, jak už ostatně naznačuje náš index GOFI, dojde podle našeho názoru k dalšímu poklesu úrokových indexů. Řada bank přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb, přičemž například Česká spořitelna v tuto chvíli nabízí hypotéky s akční a navíc garantovanou úrokovou sazbou 2,59 % resp. 2,39 %. Kromě České spořitelny změnu ve výši sazeb evidujeme také u UniCredit Bank, LBBW Bank, mBank a Oberbank.

Stavební spoření jede po dvou kolejích

Celková suma v květnu sjednaných úvěrů ze stavebního spoření činí podle nejnovějších statistik 3,34 miliardy korun, čímž stavební spořitelny zopakovaly výsledek předchozího měsíce. Ovšem v meziročním srovnání uvedené 3,3 mld. Kč znamenají pokles objemu sjednaných úvěrů o celou pětinu a v porovnání s rokem 2007 dokonce o 40 %.

clipboard083

Z pohledu tržního podílu největší část z celkové sumy poskytnutých úvěrů připadá na Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) – 1,8 mld. Kč (54 % celkové produkce), za kterou následuje Raiffeisen stavební spořitelna 0,64 mld. Kč (19 %) a Stavební spořitelna České spořitelny 0,50 mld. Kč (15 %). Skupinu spořitelen uzavírá Modrá pyramida s 0,33 mld. Kč (10% podíl) a Wüstenrot stavební spořitelna s 58 miliony korun a 2procentním tržním podílem.

Stávající situace na trhu stavebního spoření je výsledkem rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték, kterým stavební spořitelny jen těžko mohou konkurovat. Stavební spoření však má v systému financování bydlení své nezastupitelné místo a v okamžiku nárůstu úrokových sazeb hypoték se opět dočkáme oživení i v tomto sektoru. Stavební spoření v tuto chvíli vyhledávají klienti především s cílem zhodnocení volných prostředků. Počet nových smluv za uplynulých pět měsíců meziročně vzrostl o více než 100 000. Celkem jich spořitelny uzavřely 321 000, loni to bylo 213 000.

Trh financování bydlení

Společně hypoteční banky a stavební spořitelny za uplynulých 5 měsíců sjednaly úvěry na bydlení v celkové hodnotě 71 miliard korun. Vzhledem k meziročně slabšímu květnovému výsledku a oslabené poptávce po úvěrech ze stavebního spoření zaostává v tuto chvíli trh za loňskými objemy o 4,6 miliardy korun (y/y – 6 %). Loni touto dobou suma sjednaných úvěrů dosahovala 75,6 mld. Kč. Navzdory určitému zvolnění tempa jsou letošní výsledky 3. nejvyšší v historii.

clipboard084

V návaznosti na nedávno publikovanou analýzu trhu, která hodnotila vývoj v uplynulých 4 měsících, upravujeme náš odhad obchodních výsledků pro letošní rok. V našem prvotním odhadu zveřejněném v letošním lednu jsme předpokládali, že banky letos poskytnou hypotéky v hodnotě okolo 150 miliard korun. Aktuálně vidíme situaci tak, že objem poskytnutých hypoték očekáváme mezi hodnotami 150 až 156 miliard Kč, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty také úvěry bank nereportujících své výsledky serveru hypoindex.cz ani Ministerstvu pro místní rozvoj*. Tržní podíl těchto bank očekáváme zhruba kolem 5,5 % tzn. 8,5 mld. Kč. V porovnání s lednovým odhadem jsme upravili také náš výhled pro stavební spořitelny. Celkový objem sjednaných úvěrů očekáváme aktuálně kolem 40 mld. Kč, odhad 43 miliardy korun se nám v kontextu aktuálních výsledků jeví jako hodně optimistický. 

clipboard085

*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky nezveřejňují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR)

Letos už banky a stavební spořitelny na bydlení rozpůjčovaly 70 mld. Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »