Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Letošní povodně v Česku ukázaly obrovskou solidaritu mezi lidmi

02.07.2013 16:04 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: solidarita pomoc povodně

Letošní červnové povodně zasáhly celkem 6 krajů a v nich 970 obcí.  Evakuováno muselo být přibližně 19 tisíc obyvatel. Humanitární organizace ADRA, jejíž koordinátoři byli od prvních hodin přítomní v zasažených oblastech, zaznamenala obrovskou míru solidaritu mezi lidmi. Během prvních dvou týdnů od začátku povodní se přihlásilo téměř tisíc dobrovolníků. Ve veřejné finanční sbírce vyhlášené organizací ADRA se do dnešního dne podařilo vybrat 12,3 mil. Kč. ADRA ve více než 40 obcích rozdělila materiální pomoc za cca 2,2 milion Kč. I když voda opadla a situace se uklidnila, řada lidí stále potřebuje podporu a někteří z nich se budou s následky povodní potýkat řadu let.

Silné jsou i příběhy lidí, kdy si mezi sebou nezištně pomáhali sousedé a příbuzní, ale mnohdy i do té doby zcela cizí lidé. V řadě měst se organizovaly koncerty a benefice na pomoc postiženým obcím.

Letošní povodně znovu potvrdily, že Češi při živelných katastrofách drží při sobě a snaží se pomáhat, jak jim to situace a možnosti dovolí, nejčastěji ve formě finanční či materiální pomoci. Hodně je i těch, kteří byli ochotni jako dobrovolníci vyrazit do postižených oblastí a pomáhat na místě. V letošním roce jsme se také v nebývalé míře setkali s pomocí od firem. Řada společností vedle financí poskytla materiální pomoc, jiné logistické služby, mnohé nabízely vyslání svých firemních dobrovolnických týmů,“ říká Josef Koláček, hlavní koordinátor pomoci při mimořádných událostech organizace ADRA.

Velmi na mne zapůsobilo, jak velkou vlnu solidarity letošní povodně vyvolaly a jak si především na vesnicích lidé navzájem pomáhali. Komunity v obcích si dokázaly mnoho věcí zařídit a zvládnout samy – podle potřeby si navzájem vyměňovaly materiální pomoc, informace, ve všem si vycházely vstříc. Skvěle se zapojili dobrovolní hasiči, kteří denně pracovali nepřetržitě mnoho hodin a odvedli úžasnou práci,“ říká Vít Vurst, koordinátor pomoci organizace ADRA na Kolínsku a Nymbursku.

Rychlá pomoc těm, kteří ji potřebují nejvíc

ADRA dosud vybrala 12,3 mil. Kč, z toho 1.313.000 Kč prostřednictvím DMS. Do 40 obcí směrovala materiální pomoc ve výši 2,2 mil. Kč. ADRA finančně podpoří minimálně 500 rodin v Jižních Čechách, na Litoměřicku, Sedlčansku, Kolínsku, Nymbursku a v okolí Prahy. Finanční prostředky jsou určeny především na obnovu bydlení, sanace omítek a čištění zdrojů pitné vody.

Aktuálně v zasažených obcích pracují terénní pracovníci, kteří provádí finanční šetření v zasažených rodinách. První část prostředků bude vyplaveným rodinám uvolněna ihned na vysoušení a bezodkladnou opravu domů, druhá na podzim. „Rodiny v zaplavených oblastech navštěvují terénní pracovníci organizace. Společně vyplní formulář s informacemi o domu, o míře zatopení, o finanční situaci rodiny a připojí návrh, na konkrétní využití příspěvku. Všechny žádosti potom posuzuje zvláštní komise a využití daru s odstupem času kontrolujeme,“ vysvětluje koordinátor Josef Koláček.

Lidé byli na povodně lépe připraveni

Jednoznačným pozitivem současných povodní bylo, že na ně lidé byli podstatně lépe připraveni. V řadě obcí významně pomohla protipovodňová opatření, která se od posledních povodní podařilo vybudovat. Významný posun byl patrný i v práci neziskových organizací. Největší z nich, které pomoc organizovaly (ADRA, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Český červený kříž, Charita ČR, Armáda spásy), dokázaly efektivně koordinovat pomoc, rozdělily si oblasti svého působení a velmi úzce spolupracovaly se starosty v obcích. Přínosná byla též systematická spolupráce i v období před touto mimořádnou událostí. Při Ministerstvu vnitra vznikla „Pracovní skupina pro dobrovolnictví při mimořádných událostech“ a zástupci nevládních organizací, samosprávy a hasičského záchranného sboru v rámci její činnosti rozvíjeli možnosti společné koordinace.

Psychologové pomáhali v terénu

Při letošních povodních v terénu znovu působili i psychologové terénní pracovníci poskytující psychosociální pomoc. „Letošní povodně byly jiné v tom, že lidé z mého pohledu situaci zvládali lépe než v roce 2002 nebo 2010. Tehdy je povodeň zastihla nepřipravené. Letos již věděli, co je čeká a dokázali se s tím lépe vyrovnat,“ říká Eva Biedermanová, psycholožka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. „V rozmezí tří týdnu jsme v rámci Středočeského kraje poskytli psychosociální pomoc přibližně 140 lidem. Každý zásah byl jiný, ale obecně se dá říci, že zasažení mají potřebu podělit se o svůj příběh, vypovídat se z toho, co se jim přihodilo. Ukázat, kde měli vodu, a jak se celou situaci vnímali. Tam, kde se uvažovalo například o demolici domu, jsme se snažili představit jim různé varianty řešení,“ dodává Bidermanová.

Povodně v číslech

Přibližný počet osob evakuovaných od začátku záplav je 26 tisíc, někteří na dobu i více než 10 dní. Česká asociace pojišťoven odhaduje celkovou výši škod na 7,5 miliardy Kč. Povodně podle MZ poškodily zhruba 80 vodovodů a přibližně 900 studní, 34 tisíc obyvatel přišlo o zdroj pitné vody. Záplavy zasáhly kolem 50.553 hektarů zemědělské půdy a škody v zemědělství se odhadují na více než 3,3 miliardy Kč. Na státním vodohospodářském majetku škody odhadem 2,2 miliardy korun.

Pomoc organizace ADRA při povodních v číslech

  • 250 000 Kč uvolněných z pohotovostního fondu
  • 2,2 mil. Kč materiální pomoci rozdělené v cca 40 obcích
  • 12,3 mil. Kč vybraných na pomoc lidem zasažených povodní
  • 250 vyslaných dobrovolníků
  • 350 zapůjčených vysoušečů
  • min. 500 rodin bude finančně podpořeno

Firmy, které pomáhaly

Veřejnou finanční sbírku organizace ADRA na pomoc lidem zasaženým povodněmi podpořily například Škoda Auto (1 500 000 Kč), Pražská energetika, a.s. (500 000 Kč), Sberbank CZ, a.s. (250 000 Kč), Soda Stream (250 000 Kč) Green Ways (200 000 Kč), IREKS ENZYMA (100 000 Kč). Významnou finanční pomoc přislíbila také společnost ČEZ. Sbírku mezi zaměstnanci ve prospěch povodňového konta ADRA uspořádaly společnosti Škoda Auto, Siemens, FOXCONN, Seznam.cz, DHL, E.ON či Native PR. Mediálně sbírku podpořili TV Nova, Seznam.cz a Český rozhlas. Společnosti jako například Unilever ČR, Hornbach, dm drogerie markt, Tesco, Korunka Luhačovice, D Wipes, Johnson & Johnson a mnoho dalších zdarma dodaly nářadí na úklid, dezinfekční a mycí prostředky či balenou vodu na pomoc zasaženým obcím. Vitana zaplaveným rodinám poskytla trvanlivé potraviny, ETA a společnost HP Tronic varné konvice. Společnost Grundfos darovala kalová čerpadla pro odčerpávání zaplavených místností a sklepů. Materiál zdarma rozvážely firmy Gebrüder Weiss, TNT Express a Top Trans. Společnost Škoda Auto zapůjčila osobní automobily.

ADRA  se v České republice aktivně zapojuje do pomoci při mimořádných událostech od roku 1997, kdy zasáhly velkou část Moravy rozsáhlé povodně.  ADRA pomáhala i při povodních v roce 2010 na Přerovsku, jižní Moravě, Děčínsku a Liberecku, kde koordinovala více než 1500 dobrovolníků.

Letošní povodně v Česku ukázaly obrovskou solidaritu mezi lidmi >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 548 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »