Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Levné a netradiční bydlení vám může lehnout popelem nejen na čarodějnice

Levné a netradiční bydlení vám může lehnout popelem nejen na čarodějnice

Postavit levně a rychle lze například dům ze slámy. Lisované slaměné panely jsou často prodávány jako vysoce odolné proti požárům. Jak ale ukázal požár stavby na Vsetínsku, může tato vlastnost hasičům zkomplikovat život. Pojišťovny si navíc za zvýšené riziko naúčtují vyšší pojištění.   

Ekologickou a levnou stavbu ze slámy si může postavit téměř každý. Příkladem může být majitel slaměného domu u Olomouce, který na stavbu potřeboval pouhé čtyři měsíce. Dům s izolací ze slaměných panelů postavil bez stavební firmy i hypotéky. Za materiál a práci tesařů a kopáčů zaplatil přibližně 600 000 korun, svou práci a práci pomocníka pak odhaduje na 250 000 korun.  

Pro mnohé nepřekonatelné překážky, pro jiné soulad s přírodou

Počítat musíte například s nezvanými návštěvníky, jako jsou myši či ptáci, kteří se vám mohou usídlit ve fasádě ze slámy. Pokud se rozhodnete svůj ekologický domek dovést k dokonalé souhře s přírodou, neměl by vás překvapit například ani kompostovací záchod. Záchod, který se nesplachuje, ale zasypává pilinami a následně vynáší na kompost. Nedílnou součástí ekologického domku je i ohřívání teplé vody, které je možné pouze zatopením v kamnech, a to i v parných letních dnech.   

Hoří, má panenko, hoří

O svízelích konstrukce z lisovaných slaměných panelů se v letošním roce přesvědčili hasiči Zlínského kraje, kteří zasahovali u požáru slaměného domu. 

„Charakter konstrukce se spolu se silným větrem v lokalitě zásahu ukázaly jako faktory, které zásadně ovlivnily možnost rychlého zdolání požáru. Silné izolační vrstvy také komplikovaly použití termokamery, kterou se zasahující hasiči snažili lokalizovat ložiska hoření a cesty šíření požáru. Požár se postupně rozšířil na celou střešní konstrukci, která se následně propadla a došlo k dalšímu šíření plamenů v celém objektu,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil.

Pojišťovny pojistí prakticky cokoliv

Pojistitelné je téměř cokoliv. I když se většina pojišťoven s pojišťováním takových obydlí zatím nesetkala, ochotně jej pojistí. Samozřejmě s vyšším rizikem roste i cena pojištění. 

„Podobné stavby do pojištění neodmítáme přijímat. Pojistitelná je za určitých podmínek v podstatě jakákoliv nemovitost. V pojistné smlouvě pak v těchto nestandardních případech bývají ujednány specifické parametry a podmínky pojištění. Samozřejmě platí, že u každého případu postupujeme individuálně dle míry rizika vzniku škody. Platí také, že s rostoucí mírou rizika však samozřejmě roste i cena pojištění,“ uvedla tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„Patřičná odolnost proti působení všech pojistných nebezpečí“

Pokud je budova náležitě zabezpečena proti pojistným nebezpečím, jako je například oheň či úder blesku, pojišťovny nemovitost rády pojistí. Zkušenosti pojišťovny mají již ze záplavových oblastí.  

„V rámci našich interních pravidlech pro přijímání rizik do pojištění není a priori vyloučena možnost pojišťovat budovy zhotovené z alternativních materiálů. S těmito případy se však v naší obchodní praxi nesetkáváme příliš často. Podmínky pojištění se nemusejí nijak dramaticky lišit proti obvyklému standardu, pokud budova vykazuje patřičnou odolnost proti působení všech pojistných nebezpečí. V případě zcela „excesových“ konstrukcí budov či použitých materiálů by bylo přijetí do pojištění zvažováno individuálně – podle konkrétních okolností případu  - povodňová zóna, požární odolnost apod.,“ uvedl Milan Káňa z Kooperativy. 

Pojištění stavět z netradičních materiálů řeší pojišťovny individuálně

Pojišťovny zatím nezaznamenaly zvýšený zájem o pojištění bydlení z netradičních materiálů. Na plošné pojištění se proto zatím nechystají. 

„Zatím jsme požadavek na pojištění takové stavby neobdrželi, ale pokud by se objevil, tak bychom (na základě zjištění podrobností o dané technologii) navrhli individuální podmínky pojištění. Individuálnímu pojištění těchto staveb se do budoucna nevyhýbáme, plošné pojištění by vzhledem k jejich specifičnosti zřejmě nebylo reálné,“ uvedl Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny.

Obdobný postoj k plošnému pojištění má i Slavia pojišťovna. „Slavia pojišťovna zmiňovaný druh pojištění nenabízí a protože jsme zatím nezaznamenali poptávku o tento druh pojištění, neuvažujeme o jeho zavedení,“ uvedla Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny.  

„Pokud se v budoucnu budou podobné zcela atypické objekty stavět v masovějším rozsahu, budeme na to při vývoji našich pojistných produktů reagovat. Zatím vzhledem k nulové poptávce není na pořadu dne. Nyní můžeme takový eventuální požadavek pouze zcela individuálně posuzovat a zvažovat,  za jakých podmínek bychom ho přijali do pojištění. Pak záleží na tom, jak se naše nabídka bude hodit klientovi. Tyto ojedinělé případy by se zásadně řešily podle konkrétních rizikových okolností, jež by bylo třeba na místě expertně zkoumat,“ uvedla Eva Svobodová z UNIQA pojišťovny.

Pojišťovny se obecně pojišťování staveb z netradičních materiálů nebrání, byť zatím větší zájem nezaznamenaly. Pokud by se ovšem poptávka po takovém pojištění zvyšovala, jsou některé pojišťovny ochotné uvažovat i o plošnému zavedení pojištění.  

Levné a netradiční bydlení vám může lehnout popelem nejen na čarodějnice >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »