Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Levné hypotéky jako protiváha rostoucím cenám bytů

Autor: GOLEM FINANCE | 09.03.2015 15:41 | Kategorie: Hypotéky Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Ceny bytů hypotéky

Průměrná cena bytů v únoru vzrostla na 1,84 milionu korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní ceny o 110 000 Kč výše. Úroveň dostupnosti bydlení navzdory rostoucím cenám bytů zůstává na excelentní úrovni. Pozitivně působí pokles úrokových sazeb hypoték a rostoucí příjem domácností.

Úrokové sazby hypoték klesají již 15 měsíců v řadě. Průměrná nabídková sazba klesla v únoru o dalších 5 setin procentního bodu na 2,30 %. Druhým faktorem pozitivně ovlivňujícím úroveň dostupnosti bydlení v ČR je úroveň průměrných příjmů domácnosti. Po aktualizaci dat Českého statistického úřadu je patrné, že českým domácnostem se dařilo v roce 2013 o něco lépe a růst příjmů očekáváme i v letošním roce. V opačném směru však působí rostoucí ceny nemovitostí. Podle aktuálních statistik portálu RealityČechy.cz vzrostla v únoru průměrná cena bytů o 30 000 Kč na 1,84 milionu korun. V meziročním srovnání jsou ceny bytů v tuto chvíli již o 110 000 Kč výše.

Výsledkem působení těchto tří faktorů, kde negativně působí pouze růst cen bytů, je meziroční zlepšení úrovně dostupnosti vlastnického bydlení. Index dostupnosti bydlení, který měří, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v únoru dosáhl hodnoty 30,5 %. Oproti stejnému období loňského roku zatížení domácností hypoteční splátkou kleslo o 1 procentní bod. Tehdy při průměrné ceně 1,73 mil. Kč a úrokové sazbě 3,00 % hodnota indexu činila 31,4 %.

clipboard0614 

Z pohledu jednotlivých regionů České republiky k největšímu meziročnímu zlepšení dostupnosti bydlení došlo v Královehradeckém, Libereckém kraji a na Vysočině, kde průměrná cena bytů opět klesla pod 1 milion korun a oproti loňsku je nižší o 120 000 Kč. Na opačném konci je Jihočeský kraj, kde díky nárůstu průměrných cen bytů o 460 000 Kč vzrostlo zatížení domácností o bezmála 6 procentních bodů.

V absolutních číslech nejlepší míru dostupnosti dlouhodobě vykazuje Ústecký kraj (11,4 %), Moravskoslezský (15,5 %) kraj a Vysočina (16,1 %). Naopak největší zátěž pro rozpočet domácnosti znamená pořízení bytu v Praze, kde průměrná cena bytů za posledních 12 měsíců vzrostla o 410 000 a aktuálně činí 4,38 milionu korun. Tamní domácnosti i při vyšších příjmech vynaloží na splátku hypotéky více než polovinu svých průměrných čistých příjmů.

Průměrný byt za necelých 5 ročních příjmů

Druhou z metod, jak měřit úroveň dostupnosti bydlení ovšem s vyloučením vlivu ceny financování, představuje index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistých ročních příjmů potřebuje česká domácnost k pořízení bytu o průměrné ceně. 

Vzhledem k dlouhodobému nárůstu cen nemovitostí dochází u nás k postupnému prodlužování návratnosti bydlení, resp. násobku čistých ročních příjmů, které je třeba k pořízení vybraného bytu. Na celorepublikové úrovni a za všechny byty nyní index návratnosti bydlení dosahuje hodnoty 4,89 roku. Jinými slovy, průměrná česká domácnost by musela 5 let spořit všechny své čisté příjmy, aby si mohla by si pořídit byt v hodnotě 1 837 942 Kč.

clipboard0615

Podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení existují mezi jednotlivými regiony ČR velké rozdíly a navzdory růstu celorepublikového průměru jsou v ČR regiony, kde ceny bytů ještě nezačaly růst a index se stále neodlepil od rekordních minim. Jedná se například o Moravskoslezský kraj s průměrnou cenou 0,85 mil. Kč a hodnotou návratnosti bydlení na úrovni 2,57 let.

Opačná situace panuje v Praze, kde během jediného roku průměrná cena vzrostla o 410 000 Kč a index návratnosti bydlení díky tomu vyskočil z loňských 9,47 let na 10,24 roku. Z pohledu lidí uvažujících o vlastním bydlení statisticky nejlepší dostupnost bydlení nabízí Ústecký kraj s návratností bydlení na úrovni 1,82 roku.

Jak dlouho budou ještě levné hypotéky vykrývat růst cen nemovitostí? 

Stávající situace na trhu hypoték nahrává pořízení vlastního bydlení. Hypotéky jsou rekordně levné a mírný pokles sazeb očekáváme i v nadcházejících měsících. Se zpomalujícím tempem poklesu sazeb však bude hrát stále větší roli cena nemovitostí, neboť levnější financování nebude stačit na vykrytí pohybu ceny a tím pádem bude docházet k pozvolnému zhoršování – nárůstu indexu – dostupnosti bydlení.

Stále častěji se naši hypoteční makléři setkávají se záměrem klienta koupit nemovitost a tu dále pronajímat. V případě pořízení nemovitosti za účelem dalšího pronájmu však do rozhodování vstupuje kromě pořizovací ceny a nákladů na financování také potencionální výnosnost pořízené nemovitosti v dané lokalitě. Hodně v tomto směru může napovědět buy-to-let index, pro jehož tvorbu nyní sbíráme data a ověřujeme výstupy. V případě koupě nemovitosti k dalšímu pronájmu doporučujeme spojit síly se zkušeným hypotečním makléřem, který má detailní přehled o nabídkách jednotlivých bank a dokáže klientovi vyjednat nadstandardní podmínky úvěru.

Upozornění k „přecenění“ indexů z důvodu aktualizace statistiky ČSÚ u čistých příjmů domácností: 

Na přelomu roku provádíme aktualizace čistých příjmů domácností podle statistiky ČSÚ. Statistika ČSÚ logicky nepracuje s aktuálními daty a její údaje jsou zpožděné v řádu 1 roku. Pro aktuální hodnoty indexu musíme tedy využít metodu reálných dat čistých příjmů z předminulého roku a odhad vývoje těchto příjmů pro minulý a následující rok. 

Přecenění čistých příjmů domácností v lednu 2015: 

  • Došlo k aktualizaci čistých příjmů domácnosti za rok 2013, dle ČSÚ

  • V roce 2014 očekáváme, že příjmy rostly o 1,8 % a v roce 2015 budou růst o 2,1 %.

    Tato aktualizace čistých příjmů domácnosti se projevila změnou úrovně indexů v letech 2013 a 2014. Konkrétní hodnoty indexů jsou patrné z našich statistik

    Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realitycechy.cz, Český statistický úřad (ČSÚ)

Levné hypotéky jako protiváha rostoucím cenám bytů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »