EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

11. 08. 2016

0 komentářů

LEXXUS: Koupě investičního bytu se stále vyplatí, komplikuje ji však zmenšující se nabídka a změny hypotečního financování

 


 

„Poptávka ze strany investorů je velmi vysoká. Současný stav je ovlivněný pozitivním vývojem ekonomiky, nízkými hypotékami s úroky pod 2 %, nulovými výnosy z běžného spoření a nejistým stavem finančních trhů. Lidé proto hledají jiné způsoby zhodnocení úspor a obracejí svou pozornost na nákup malometrážních bytů v dispozicích 1+kk až 2+kk. Ty jsou cenově dostupné a dají se velmi dobře pronajmout. Následný výnos může činit 3 – 5 %. Velký zájem o investiční byty ilustruje například projekt Tulipa City v Praze 9, v němž se podařilo prodat 80 bytových jednotek za 8 dní,“ konstatuje Denisa Višňovská, partner realitní kanceláře LEXXUS. Růst poptávky by však mohla zpomalit nepřehledná situace na rezidenčním trhu, změny ve způsobu hypotečního financování, které se chystají v průběhu let 2016 a 2017, a snižující se nabídka atraktivních nemovitostí. Developeři jsou totiž dlouhodobě svázáni velmi pomalým a komplikovaným procesem schvalování jednotlivých projektů. Doposud slibně se vyvíjející pražský rezidenční trh tak aktuálně nejvíce paralyzuje nedostatek volných bytových jednotek, který se především u nových bytů významně projevuje růstem cen – jako u každého nedostatkového zboží. 

Počet malometrážních bytů v dispozicích 1+kk a 2+kk v developerských projektech se odvíjí od lokality, v níž se stavba nachází, a segmentu rezidenčního trhu, do kterého se řadí. „V luxusních projektech standardně mnoho malých bytů nebývá. Odhadujeme, že v celkové skladbě bytových jednotek tvoří přibližně 10 %. Nízké procento je obvyklé rovněž u nemovitostí v oblastech, které splňují všechny nároky na rodinné bydlení. Největší počet investičních bytových jednotek – až 65 % – obsahují projekty v lokalitách, které leží v centru, v rozvojových zónách nebo nedaleko vysokých škol,“ přibližuje současnou situaci Denisa Višňovská. 

Přestože zajímavé malometrážní byty na tuzemském realitním trhu stále jsou, jejich množství se neustále snižuje. Pokud již zájemce o investiční nemovitost přistoupí k samotnému výběru, měl by proto vše zvážit opravdu pečlivě a zaměřit se na několik podstatných parametrů vyhlédnuté nemovitosti. V prvé řadě se jedná o cenu, velikost a technický stav dané bytové jednotky nebo její stáří. Starší byty se dají koupit za nižší pořizovací cenu, investor však musí počítat s dodatečnými náklady za případnou rekonstrukci. Novostavby jsou oproti tomu dražší, ale často nabízejí komfortnější a úspornější bydlení, za nějž lze požadovat vyšší nájemné. Investor by se měl detailně seznámit i s lokalitou, v níž se bude daná bytová jednotka nacházet. Ta by měla disponovat dobrou občanskou vybaveností a dopravní dostupností se zajištěnou možností parkování. „Při volbě investiční nemovitosti se nelze řídit emocemi. Kupující si nepořizuje nový domov, ale bydlení pro budoucího nájemníka. Právě proto si musí předem pečlivě rozmyslet, kterým skupinám lidí chce byt pronajímat, a dívat se na něj jejich očima,“ konstatuje Denisa Višňovská.  

Tisková zpráva společnosti Lexxus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *