Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Lidé chtějí prostornější pokoje, moderní kuchyni a samostatné WC, vyplývá z ankety CENTRAL GROUP

Autor: CENTRAL GROUP | 09.07.2014 14:40 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: vybavení preference anketa nový byt

S týdenním odstupem přinášíme druhou část výsledků z velké ankety mezi zájemci o nové byty. V uplynulých deseti měsících ji na vzorku 389 respondentů prováděla společnost CENTRAL GROUP, největší rezidenční developer a investor v České republice. Tentokrát se zaměříme na preference kupujících v oblasti standardu provedení a vybavení bytových jednotek. 

Nový byt o dispozici 2+kk s kuchyňským koutem v obývacím pokoji, se samostatnou ložnicí o výměře alespoň 12 m2 a s jedním vlastním parkovacím stáním. Ideálně s jižní nebo západní orientací oken, s vanou vybavenou sprchovou zástěnou, se samostatnou toaletou a s kvalitní dřevěnou podlahou v obytných místnostech. Tak by se dal na základě průzkumu CENTRAL GROUP popsat ideální nový byt podle představ dnešních kupujících.

„Většina zájemců o nové bydlení činí kompromis mezi lokalitou a konečnou cenou nemovitosti. Až poté přichází na řadu úroveň standardního vybavení. Při pohledu do dnešních nabídek rezidenčních developerů ale můžeme konstatovat, že většina cenově dostupných projektů vychází kupujícím vstříc. Velký skok vpřed, který udělalo standardní vybavení bytů v posledních letech a bez jakéhokoli navýšení konečné ceny, je jedním z hlavních přínosů hospodářské recese,“ říká Jiří Vajner, obchodní ředitel developerské společnosti CENTRAL GROUP.

Stop miniaturizaci? Lidé chtějí plnohodnotné pokoje

Názory respondentů průzkumu jdou proti trendu některých developerských projektů, které se snaží nabízet byty za nízké absolutní ceny tím, že minimalizují velikosti jednotlivých pokojů a tím i celých bytů. Osmi nebo desetimetrové krcálky je totiž ochotno akceptovat pouze 4 % zájemců. Naopak minimální velikost ložnice alespoň 12 m2 požaduje 46 % respondentů, dalších 31 % dokonce označuje za minimum 14 metrů čtverečních. 

Z hlediska orientace bytu na světové strany preferuje 42 % zájemců jih a dalších 38 % západ. Potvrzuje se tak, že světové strany zaručující dostatek slunečního svitu po celý den jsou tradičně nejatraktivnější. Preference severních a východních bytů se pohybovaly v jednotkách procent, zbylých přibližně 15 % respondentů uvedlo, že orientaci bytu vůbec neřeší.

Poměrně jednoznačně ale naopak lidé řeší parkování. Jedno vlastní parkovací stání k bytu uvedlo jako svou preferenci 65 % z nich, dalších 23 % by raději rovnou dvě. 

Kuchyň v obýváku, vana se zástěnou a samostatné WC 

Na otázku, zdali preferují spíše samostatnou kuchyni nebo kuchyňský kout v obývacím prostoru, odpovědělo přes 81 % všech dotázaných druhou možností. To je varianta, kterou v drtivé většině preferují i developeři. Přestože je v České republice ještě historicky většina bytů se samostatnou kuchyní, nevypadá to, že by se měl tento styl v dohledné době prosadit i v novostavbách. 

Poměrně jasný názor mají dotázaní také na hygienické zázemí svého bydlení. Komfortu vany se nechce vzdát 83 % všech respondentů, 55 % z nich dokonce požaduje vanu se sprchovou zástěnou. Naopak pouze se sprchovým koutem si vystačí jen 17 %. Téměř 80 % zájemců ale požaduje samostatnou toaletu, nikoli WC v koupelně. 

Jak vidno, v tomto jim zatím pražští developeři příliš vstříc nevycházejí. Podle velkého úspěchu cenově dostupných developerských projektů a každoročně rostoucího počtu prodaných bytů ale můžeme odhadovat, že nejde o příliš důležité rozhodovací kritérium.

„Velice důležitý je pro klienty zejména dostatečně široký výběr obkladů a dlažeb bez příplatku. V našich projektech nabízíme v provedeních KOMFORT výběr z celkem 39 a v provedení REZIDENCE z 229 variant provedení koupelen, a to již v základní ceně bez příplatku,“ vypočítává Jiří Vajner.

Jako podlahovou krytinu v obytných místnostech by 38 % kupujících zvolilo dřevo. Pro někoho překvapivá může být preference koberců u 24 % zájemců, z důvodu „hřejivosti“ ho ale stále oceňují především rodiny s menšími dětmi. 21 % respondentů pak dává přednost kvalitní laminátové podlaze.

Žádné náklady navíc!

Není překvapením, že kupující chtějí většinou pořídit vše již v základní ceně bytu a pokud možno si za nic nepřiplácet. Na otázku, zda by k volbě zařízení a vybavení bytu přizvali bytového architekta, odpovědělo 56 % dotázaných negativně, dalších 23 % neví nebo se zatím nerozhodlo. 

Z pohledu zabezpečení bytu se více než 80 % respondentů spokojí jen s bezpečnostními dveřmi a skly u přízemních bytů a do dalších bezpečnostních prvků investovat nehodlá. Platit vedle hypotéky pravidelné měsíční poplatky například ještě za služby pultu centralizované ochrany zájemci o cenově dostupné byty nechtějí. 

„Ovšem na otázku, jestli by byli ochotni názor přehodnotit v případě, že by dohled nad bytovým areálem zajišťovala například centrální recepce a vlastní kamerový systém, jehož náklady by se pohybovaly ve stokorunách měsíčně, už jsme tak jednoznačnou odpověď nedostali. Vše je tedy otázkou správně nastavené ceny za poskytované služby,“ uzavírá Jiří Vajner. 

Lidé chtějí prostornější pokoje, moderní kuchyni a samostatné WC, vyplývá z ankety CENTRAL GROUP >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »