Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Lidé mají větší zájem bydlet v nájemních bytech

Poptávka po pronájmech bytů v ČR během roku stoupla až o 25%. Vyplývá to z analýzy Realitní kanceláře STING, která sledovala vývoj zájmu svých klientů za čtvrtletní období září až listopad 2007 ve srovnání se stejným obdobím letos. Vůbec největší vzrůst poptávky po nájemním bydlení jsme zaznamenali v Moravskoslezském kraji. Poptávka po pronájmech se v poslední době naopak nezvýšila v Brně, Břeclavi, Uherském Hradišti, Znojmě, Mělníku.

Vidím dva hlavní důvody, které oživily zájem o nájemní bydlení,“  říká výkonný ředitel Realitní kanceláře STING Michal Pitucha: „Jednak je to nejistá doba ovlivněná příchodem světové finanční krize, která způsobuje, že lidé odkládají zásadní rozhodnutí. To konkrétně znamená raději bydlet v nájmu, nemovitost nekupovat, neriskovat  a nezadlužovat se. Druhým důvodem je zpřísnění podmínek pro přiznání hypotečního úvěru. To znamená, že ubylo bonitních klientů, kterým jsou banky ochotny na pořízení vlastního bydlení půjčit. Navíc už většina bankovních ústavů neposkytuje 100%-ní hypotéku, žadatelé musejí mít našetřeno alespoň 20% z kupní ceny nemovitosti.“

Jak dnes dobře investovat v Moravskoslezském kraji?

Koupit byt a pronajímat ho.

V současné době se vyplatí v Moravskoslezském kraji investovat do koupě bytů za účelem dalšího pronájmu jako investice. Přispívá k tomu fakt, že ceny panelových bytů šly dolů o 200 - 500 tisíc korun. Současně během posledního půl roku stoupá zájem o pronájmy bytů. Vůbec největší poptávku po pronájmech bytů jsme zaznamenali v měsíci říjnu, která meziročně vzrostla až o 20%. Nájemné se od začátku letošního roku zvedlo v průměru o 10%.

„Dnešní doba je díky poklesu cen bytů příznivá pro jejich nákup, výhodou je okamžitý zisk z pronájmu. Realitní kancelář je schopna zprostředkovat prodej těchto bytů za současně nízké ceny a ihned zajistit jejich pronájem klientům ze své databáze,“ radí regionální manažer Richard Kurko.

     Vzrůst poptávky po bydlení v nájemních bytech ovlivnilo především zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypoték. „V dnešní době přibyly stovky zájemců o koupi bytů bez finanční hotovosti, kteří nejsou schopni dosáhnout na potřebnou výši hypotéky kvůli svým nízkým příjmům, nebo kvůli tomu, že jsou evidováni v registru dlužníků či se jich v minulosti dotkla exekuce. Tito lidé mají samozřejmě potřebu bydlet, a proto  ve valné většině případů vyhledávají byty k pronájmům, které jsou schopni pravidelně splácet se samozřejmostí složení dvouměsíční kauce,“ říká regionální manažer Richard Kurko.

     Druhou skupinu lidí vyhledávající pronájmy tvoří nově otevřené firmy v našem regionu, vyhledávající pronájmy pro své zaměstnance na manažerské úrovni, kde smluvní vztah s pronajimatelem uzavírá přímo společnost.

     Třetí skupinu představují zaměstnanci, kteří přicházejí do našeho regionu za prací v návaznosti na nově otevřené provozy a spuštěné výrobní linky.

Vůbec největší zájem je pronajmout si nezařízený byt 2+1 nebo 2+kk, za který se na Karvinsku a Třinecku obvykle platí měsíční nájem v rozmezí 6 - 7 tisíc Kč + inkaso. Procentuálně se dá poptávka po nájemním bydlení podle dispozice bytu vyjádřit takto: 50%-ní zájem o 2+1, 30%-ní zájem o 1+1 a garsonky a  20%-ní zájem o 3+1.

     Ceny bytů na začátku letošního roku se např. v Karviné  pohybovaly v těchto relacích:

1+1 - 790 tis. Kč, 2+1 - 900 tis. Kč, 3+1 - 1400 tis. Kč oproti dnešku 1+1 – 630 tis. Kč, 2+1 - 790 tis. Kč, 3+1 – 900 tis. Kč. V Orlové je rozdíl cen bytů oproti začátku roku v poklesu cca 100 tis. Kč.

Byt ve F-M         I. Q. 08           IV. Q. 08                     
    1+1                 850 tis. Kč          750 tis. Kč           
    2+1              1 200 tis. Kč       1 190 tis. Kč            
    3+1              1 600 tis. Kč       1 400 tis. Kč    

·         OSTRAVA - Bytů v Ostravě je velká spousta. Lidé, kteří mají peníze a chtějí investovat, hledají něco zajímavého, a taky cenově nižšího, snaží se stlačit ceny bytů, protože mají hotovost. V Ostravě je největší zájem u pronájmů po menších bytech - hlavně garsonky a 1+1 , tento zájem trvá již delší dobu, tj. určitě už 6 měsíců.

 cena garsonek 5.000,- - 5.500,- +inkaso

 cena 1+1         6.000,- - 6.500,- Kč  + inkaso

·         OPAVA - Jedním z mála pozitivních dopadů  finanční krize na realitní trh je fakt, že dochází k snižování cen zejména panelových domů. Snížení cen konkrétně u bytu o velikosti 3+1 v Opavě je o 300 000,- až 400 000,- Kč, nicméně i přesto je složitější takový byt prodat v důsledku zpřísnění podmínek hypotečních bank pro kupující.

Tato situace nahrává pro klienty, kteří disponují volnými prostředky a chtějí je dlouhodobě zhodnotit třeba koupi bytu a následného pronájmu.

K poklesu tržního pronájmu nedošlo tak razantně jako u cen bytů a tudíž se tato investice ještě více zatraktivnila. V dnešní době se panelový byt o velikosti 3+1 pronajímá za cca 8 000,-/měsíčně což je velice slušné zhodnocení počáteční investice.

Vezmeme li v potaz, že bydlení je jednou ze základních životních potřeb lidí. Celková situace ve společnosti kdy klienti budou stále častěji hůře shánět prostředky na bydlení u bank nezbude jim jiná možnost než nájemní bydlení a třeba i v panelákových bytech za tržní nájem.

Nárůst poptávky po nájemním bydlení také v regionech:

  • PRAHA - Situace s pronájmy v Praze je taková, že evidujeme výrazně vyšší poptávku po pronájmech, než tomu bylo ve srovnatelném období loňského roku. Cena pronájmů bytů v přepočtu na metr čtvereční se meziročně zvýšila v Praze o zhruba 10% a poptávka  (na rozdíl od prodeje bytů) je stále vyšší než nabídka (především u menších bytů).  Meziroční poptávka po pronájmech bytů v Praze a blízkém okolí se zvýšila zhruba o 20%, ale stejný nárůst zaznamenáváme i u nabídky, což znamená, že roste objem realizovaných pronájmů. V případě RK Sting jde o zhruba 30% nárůst zrealizovaných pronájmů v 3. čtvrtletí letošního roku v porovnání s 3. čtvrtletím loňského roku.
  • KLADNO - Na Kladně se poptávka po pronájmu bytů zvýšila oproti létu o dvojnásobek. Zájem je o byty 1+1 a 2+1, nejlépe v centru Kladna.
  • PŘÍBRAM - Na příbramské pobočce jsme za poslední měsíc zaznamenali větší zájem o pronájmy, zatímco předchozí měsíce byla přibližně jedna poptávka, nyní jich bylo 5. Poptávající se více dotazovali po bytě 2kk a 2+1, zda-li je byt zařízený, či v cihlovém nebo panelovém domě nebylo rozhodující. Zájem je přímo o byty v centru Příbrami.
  • LIBEREC - Ceny snížily na přijatelnější částky a o pronájmy je také vyšší zájem.
  •  MLADÁ MOLESLAV - Poptávka po pronájmech je vysoká, ale snížila se cena hledaných pronájmů. Asi o 5 - 10 %. Cena panelového bytu se sice snížila, např. v Mladé Boleslavi je toto snížení sice v průměru o 200 tis. Kč, ale pořád je cena vysoká, tedy u 3+1 okolo 2 mil.Kč. Investice do nákupu bytu za účelem pronajímání tudíž, i vzhledem ke snižování výroby ve škodovce, není příliš lukrativní.
  • PARDUBICE, H.KRÁLOVÉ - co se týče pronájmů, tak v Pardubicích ale především v Hradci je každým rokem na podzim zvýšená poptávka po pronájmech především z okruhu studentů, kteří navštěvují místní univerzity. Pravdou ale je, že jsme letos zaznamenali zvýšený zájem i mladých rodin s dětmi, kteří nedosáhli na hypotéku a potřebují bydlet. Nárůst bych u této skupiny zájemců odhadoval tak o 30% s tím, že tento trend jsme pozorovali opět spíše v Hradci. V Pardubicích se poptávka po pronájmech nijak výrazně nevychýlila od normálu z předchozích let. Koupi bytu za účelem pronájmu bych tedy doporučil i v tomto regionu, neboť  je předpoklad, že poptávka po  pronájmech bude spíše stoupat.

·         JIHLAVA - V důsledku snižování cen panelových bytů, hypoteční krize a problémům, které má společnost Bosh ( propouští část svých zaměstnanců a zavírá jednu část linky ) se na Jihlavsku zvedla poptávka po pronájmu cca o 50 % oproti minulému období ( leden – červen ) zároveň, ale klesla poptávka po koupi..:( je to s ohledem na nejistotu zaměstnání a samozřejmě vyčkávací pozice co bude dál.

·         TŘEBÍČ a ŽĎÁR n. SÁZAVOU - V regionu Třebíč a Žďár se tato poptávka po pronájmu také zvedla, ale ne tak markantně, jako v Jihlavě.

  • HODONÍN - Hodonín postřehl velký nárůst poptávek na pronájem bytů 2+1, 2+kk do

cenové relace 7000,-Kč - 8000,- Kč včetně inkasa převážně přímo ve městě

Hodonín. Pokud se nám naskytne nějaký pronájem, tak klienti ihned volají a

chtějí danou nemovitost vidět. Zatím v nabídce máme pouze jeden pronájem

bytu v Hodoníně a to 2+1, je po tom velký ohlas, ale v tomto případě je

převážný problém s majitelkou, která si hodně vybírá nájemníka. Co se týče

1+1 či garsonek neeviduji z telefonických hovorů poptávky po těchto bytech.

V Hodoníně je zhruba o 50 % větší nabídka bytů než např. v Břeclavi. Velký zájem o pronájmy mají i Slováci, kterým se vyplatí byt pronajmout než denně dojíždět.

Lidé mají větší zájem bydlet v nájemních bytech >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »