Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Lidé podceňují zabezpečení svých domovů. Jak efektivně nastavit pojištění domácnosti?

V rámci pojištění domácnosti Slavia pojišťovna nejčastěji hradí škody způsobené atmosférickými srážkami, vytopení sousedů nebo požáry zaviněné neopatrnými kuřáky. Podobné nečekané události dokáží nepříjemně narušit chod domácnosti a zásadním způsobem nabourat rodinný rozpočet. Kromě živlů ohrožují naše domácnosti také zloději. Průměrná výše škody při vloupání se podle Slavia pojišťovny pohybuje kolem 55 tisíc korun. „Lidé podceňují zabezpečení svých domovů. Často se stává, že mají pojištěnou nemovitost, ale nemyslí už na vybavení svého domu či bytu. Případně si majetek pojišťují na neadekvátně nízké částky a zbytečně se tak vystavují riziku krácení pojistného plnění,“ upozorňuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. 

V zimě řádí přírodní živly

Vlivy zimy, mrazu a sněhu páchají v Česku každoročně škody v řádu stamilionů korun. Rekordní byl rok 2010, kdy vlivem zimních živlů vyplatily pojišťovny v rámci 51 tisíců pojistných událostí na pojistném plnění více než 1 miliardu korun. „Zimní měsíce jsou rizikovější z mnoha důvodů. Sníh, mráz a led nekomplikují život jen řidičům, ale také majitelům domů. Přibývá havárií, dochází k velkým teplotním výkyvům, které mají neblahý vliv na stav a zařízení našich obydlí. Na konci zimy také dochází k povodním, které mají na svědomí velké škody,“ popisuje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny. Správně nastavené pojištění dokáže všechna uvedená rizika spolehlivě ošetřit.

Jak se ochránit proti nezvaným hostům

Riziko vloupání omezíte instalací bezpečnostních dveří, alarmů nebo kamer. A velmi praktické je také pojištění domácnosti. Úroveň zabezpečení neovlivní přímo výši pojistného, má však vliv na rozsah pojistného krytí, což se odrazí ve výši pojistného plnění v případě pojistné události. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění. „Chaty a chalupy, které jsou přes zimu neobydlené, častěji lákají zloděje a vandaly. K vloupáním do domů a bytů dochází průběžně během celého roku, ale nejvíce případů je vždy zaznamenáno během prázdnin, kdy lidé častěji cestují,“ popisuje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.      

Velké škody může způsobit i přepětí v elektrické síti

Úder blesku je standardním živelním rizikem, proti kterému pojišťovny nemovitost běžně pojistí. Ale mohou nastat i případy, kdy do jiné nemovitosti či nedalekého elektrického zařízení udeří blesk, který způsobí přepětí v elektrické síti a poškodí majetek, aniž by na něm zanechal tepelné či mechanické stopy. V takovém případě může pojišťovna odmítnout plnění, protože nejde o přímý úder blesku, a poškozené elektrické spotřebiče či jejich opravu si majitel zaplatí sám nebo se bude snažit náhradu škody vymáhat po dodavateli elektrické energie. „Každoročně evidujeme případy, kdy bouřky vyřadí z provozu větší množství elektrických spotřebičů v určité lokalitě. Nejčastěji řešíme poruchy počítačů a televizí. Slavia pojišťovna dokáže minimalizovat i škody způsobené přepětím či nepřímým úderem blesku. Obě rizika jsou ošetřena v našich variantách pojištění,“ uvádí Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.

Odpovědnost členů vaší domácnosti

V rámci pojištění domácnosti lze eliminovat také škody, které členové domácností způsobí dalším osobám. Každý odpovídá za své jednání a také za škody, které může způsobit. Přitom nerozhoduje, zda k nim došlo úmyslně, nebo nedopatřením či opomenutím. Stejné pravidlo platí, pokud někomu způsobíte újmu na zdraví. Škodu je třeba nahradit. Ručíme také za své děti a dokonce i za naše zvířata. Většinou se jedná o nehody, které jsou běžnou součástí našich všedních dní. Výše škod se může pohybovat v řádech stovek až desetitisíců korun. „V zimě v rámci pojištění odpovědnosti často hradíme škody na zdraví a poničeném vybavení na sjezdovkách, v létě zase převažují škody cyklistů a dalších rekreačních sportovců, celoročně pak řešíme vytopené byty, rozbitá okna a rozbité zboží v obchodech,“ vysvětluje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.

Pozor na podpojištěnou domácnost

Při sjednávání pojištění je třeba dávat pozor, abyste svůj domácí majetek správně ocenili a do smlouvy s pojišťovnou uvedli jeho reálnou hodnotu. Často dochází k případům podpojištění. „Průběžně je také nutné pojistné smlouvy aktualizovat. To platí zejména, pokud si pořídíte do domácnosti předmět, který její hodnotu výrazně navýší. Může jít například o cenný obraz nebo elektroniku. V případě podpojištěné domácnosti riskujete krácení pojistného plnění. Smlouvu je vhodné aktualizovat rovněž po každé větší rekonstrukci. Výši pojistné částky doporučujeme upravit podle nové hodnoty majetku. V případě nečekané události tak budete mít dostatek finančních prostředků na opravu či znovupořízení poškozených, zničených nebo odcizených věcí,“ doporučuje Vlček ze Slavia pojišťovny.

Tipy na co si dát pozor při pojištění domácnosti: 

  • Zamyslete se, kterými riziky jste nejvíce ohroženi, a pak ověřte, zda vaše pojištění tyto škody opravdu zahrnuje. Některá specifická rizika vyžadují sjednání připojištění a nemusí být zahrnuta v základní nabídce (např. atmosférické srážky či povodeň).

  • Nejen rodinné domy, ale také opuštěné chaty a chalupy přes zimu lákají zloděje, zejména nacházejí-li se na odlehlejších místech. Pojištění domácnosti je v tomto případě dobrou investicí, která vám umožní klidný spánek.

  • V rámci pojištění domácnosti je možné pojistit i garáž nebo kůlnu (např. Domov+ u Slavia pojišťovny).

  • Pojištění domácnosti nemusí krýt pouze škody, které vzniknou v našich domovech. Jeho prostřednictvím je možné ošetřit také odpovědnost za škody způsobené členy domácnosti třetím osobám činností v běžném životě.

  • Pokud dojde k havárii nebo jiné události kryté pojištěním, můžete kontaktovat asistenční služby, které vám pomohou problém vyřešit. Poradí jak postupovat, poskytnou kontakty na nejbližší řemeslníky a opraváře. Zkontrolujte, jaký stupeň asistence vaše pojištění nabízí, abyste věděli, jaké služby můžete v rámci pojištění bezplatně využít.  

  • Cenu, kterou zaplatíte za pojištění domácnosti, ovlivňuje výše pojistného plnění a lokalita, ve které se nacházíte. I přesto za roční pojištění domácnosti v hodnotě půl milionu korun pohybuje v řádek stovek Kč, což za klidný spánek během celého roku určitě stojí.     

Lidé podceňují zabezpečení svých domovů. Jak efektivně nastavit pojištění domácnosti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »