Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Lidé si půjčují víc. Průměrná výše hypotéky vzrostla na 1,7 milionu Kč

Autor: GOLEM FINANCE | 22.07.2014 10:42 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: průměrná výše hypotéky hypotéky

Tuzemské banky během června poskytnuly hypotéky v hodnotě přesahující 15 miliard korun*. V letošním roce se jedná o rekordní výsledek. Poprvé od prosince 2012 průměrná výše úvěru také překonala hranici 1,7 milionu korun. Hypotéky jsou rekordně levné, což zvyšuje jejich atraktivitu.

Podle statistik serveru hypoindex.cz banky v červnu sjednaly 8938 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 15,2 miliardy korun*. V meziměsíčním srovnání tento výsledek znamená nárůst objemu o 1,8 miliardy korun (m/m + 13 %) a nejvyšší dosaženou částku od začátku letošního roku. V porovnání s loňským rokem však banky začínají pozvolna ztrácet, neboť objem poskytnutých hypoték je již 3 měsíc v řadě nižší než v předchozím roce. Tentokrát rozdíl činí více než 2 miliardy korun a v součtu od začátku roku již rozdíl vzrostl na 3,5 mld. Kč. Loňský rok byl z mnoha pohledu rekordní a je zřejmé, že celkový objem bude v letošním roce nižší, nicméně absolutní rekord v objemu poskytnutých hypoték v jednom měsíci stále drží červen 2007. Tehdy banky prostřednictvím hypoték rozpůjčovaly neuvěřitelných 18,7 miliardy korun.

clipboard0115

Zajímavostí červnových statistik je nárůst průměrné výše poskytnuté hypotéky na 1,7 mil. Kč, což jsme naposledy zaznamenali v prosinci 2012. Klienti při stávající nízké úrovni úrokových sazeb a zmenšujících se rozdílech v cenách 100% hypoték a úvěrů s nižším LTV (poměrem mezi hodnotou zástavy a výší úvěru) si vlastní zdroje ponechají v rezervě nebo investují jiným způsobem.

clipboard0116 

V součtu za první pololetí suma sjednaných hypoték dosahuje 71 miliard korun. Hodnoceno zpětně je to 3. nejvyšší číslo v dosavadní historii. Nominálně větší sumu peněz banky půjčily pouze v roce 2007 a 2013. Nutno však připomenout, že uvedená čísla nerozlišují, zda se jedná o hypotéky nové, nebo refinancované. Pro analýzu trhu a poptávky po novém bydlení je to však velice důležitý parametr. Podle našich propočtů podíl refinancování v letošním roce dosahuje zhruba 30 % vykazovaného objemu. Po očištění dat o tyto „recyklované“ hypotéky nám vychází, že objem nově poskytnutých hypoték za letošních 6 měsíců činí 50 mld. Kč. Loni to při 36% míře refinancování bylo zhruba 48 miliard. Objem nově poskytnutých hypoték tedy meziročně roste, což považujeme za jeden z dalších signálů oživení na realitním trhu a rostoucího zájmu o vlastní bydlení.

clipboard0117 

Sazby na novém rekordu

V červnu došlo k dalšímu razantnímu poklesu úrokových sazeb. Tento pokles nejprve indikoval náš index průměrných nabídkových úrokových sazeb (GOFI 70), který v červnu meziměsíčně spadl z 2,80 % na 2,72 %. A nyní tento trend potvrdily i statistiky serveru hypoindex.cz. Průměrná úroková sazba všech v červnu poskytnutých hypoték klesla z 2,82 % na 2,76 %. Jak v případě GOFI indexu, tak FINCENTRUM HYPOINDEXu se jedná o nejnižší dosaženou hodnotu od roku 2003, odkdy je index sestavován. V letních měsících očekáváme mírné utlumení marketingových kampaní, nicméně sazby budou i nadále vykazovat spíše klesající trend, k posunu aktuálního rekordu ještě níže by mělo dojit v červenci a ní vyloučen i srpnový pokles.

clipboard0118 

Roste zájem o nové smlouvy stavebního spoření

Stavebním spořitelnám se konečně podařilo meziměsíčně navýšit objem sjednaných úvěrů a alespoň zopakovat loňský výsledek. Celkem v červnu půjčily svým klientům bezmála 4 miliardy korun. Vedle toho se spořitelnám daří získávat nové klienty a celkový počet od začátku roku uzavřených smluv na spoření dosahuje 359 000, což je o 102 000 více ve stejném období loňského roku.

clipboard0119

Z pohledu tržního podílu největší část z celkové sumy poskytnutých úvěrů připadá na Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) – 2,1 mld. Kč (53 % celkové měsíční produkce), následuje Raiffeisen stavební spořitelna 0,84 mld. Kč (21 %) a Stavební spořitelna České spořitelny 0,56 mld. Kč (14 %). Skupinu spořitelen uzavírá Modrá pyramida s 0,41 mld. Kč (10% podíl) a Wüstenrot stavební spořitelna s 76 miliony korun a 2procentním tržním podílem.

Trh financování bydlení meziročně ztrácí

Hypotéky dominují. Rekordně levným hypotékám stavební spořitelny jen těžko mohou v úvěrové oblasti konkurovat. Nyní se soustředí spíše na řádné úvěry ze stavebního spoření a akumulují likviditu. Počty uzavřených smluv rostou meziročně o desítky procent. Stavební spoření je výborným doplňkem hypoték a to samé platí i obráceně. V období, kdy úrokové sazby hypoték povyrostou na běžnou úroveň, což očekáváme, že se začne dít v druhé polovině příštího roku, se stavební spořitelny opět začnou dostávat ze stínu hypoték. V tuto chvíli poměr mezi objemem sjednaných hypoték a úvěrů ze stavebního spoření činí 1:3,5 ve prospěch hypoték.

clipboard0120

V součtu od začátku roku poskytly stavební spořitelny a hypoteční banky úvěry za první pololetí úvěry za 90,1 miliardy korun. Vzhledem k situaci na realitním trhu a sentimentu na trhu neočekáváme, že banky letos překonají loňské výsledky uměle navýšené vysokou mírou refinancování. Objem poskytnutých hypoték očekáváme mezi hodnotami 150 až 156 miliard Kč, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty také úvěry bank nereportujících své výsledky serveru hypoindex.cz ani Ministerstvu pro místní rozvoj*. Tržní podíl těchto bank očekáváme zhruba kolem 5,5 %, což v objemu bude představovat zhruba 8,5 mld. Kč. V porovnání s lednovým odhadem jsme upravili také náš výhled pro stavební spořitelny. Celkový objem sjednaných úvěrů očekáváme aktuálně kolem 40 mld. Kč.

*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky nezveřejňují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz

Lidé si půjčují víc. Průměrná výše hypotéky vzrostla na 1,7 milionu Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »