Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Liška dorovná snížený státní příspěvek

Autor: Petr Zámečník | 21.10.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 3 komentáře
Liška dorovná snížený státní příspěvek

Stavební spořitelny prožívají těžké období. Proti jejich produktu se spikla vláda. Hledá úspory - a státní příspěvek a zdanění úroků je dobrým terčem. Stavební spořitelny postupně odkrývají svá protiopatření. S čím přichází leader trhu - ČMSS? S Bonusovým vkladem a dorovnáním státního příspěvku.

Snížení státního příspěvku stavebního spoření a zatížení jeho výnosů daní z příjmů zasadilo těžkou ránu stavebním spořitelnám. Kdyby došlo ke kompletnímu zrušení státní podpory, pravděpodobně by si v praxi vyzkoušely, jak se překonávají existenční potíže. Současné snížení příspěvku se sice setkává s nelibostí drobných střadatelů, jejich zájem o stavební spoření ale pravděpodobně nikterak významně nepoklesne. Stavební spoření zůstane i nadále jednou z nejvýnosnějších konzervativních možností uložení finančních prostředků.

Změny ve státní podpoře stavebního spoření navíc přivedly stavební spořitelny k akci. Musí nyní lidem ukázat, že je jejich produkt dostatečně atraktivní. První přišla se zvýšením úrokových sazeb Wüstenrot - stavební spořitelna, kterou v zápětí šalamounským způsobem následovala Modrá pyramida. V tomto týdnu se se svou nabídkou přidala i největší stavební spořitelna - ČMSS alias Liška.

Bonusový vklad

Bonusový vklad by se dal přirovnat k jakési krátkodobé variantě stavebního spoření. Klient, který si smlouvu o stavebním spoření v rámci Bonusového vkladu otevře, získá možnost výběru prostředků již po dvou letech. Pochopitelně v takovém případě by musel vrátit státní příspěvky, které by stát zálohově ke smlouvě připsal. Na druhou stranu nebude muset zaplatit jinak standardní poplatek za zrušení smlouvy ve vázací době ve výši 0,5 % z cílové částky.

Trochu matoucí se může jevit prémie ve výši 1 % z prostředků vložených do 31. 1. 2011. Klient by tak mohl nabýt dojmu, že mu prémie vykompenzuje poplatek za uzavření smlouvy. Není tomu tak - cílová částka, aby bylo možné připisovat úroky, musí být vždy vyšší než vložená částka. Na druhou stranu po dobu dvou let od uzavření smlouvy (efektivně třikrát) klientovi nebudou účtovány poplatky za vedení účtu.

Podmínkou Bonusového vkladu je uzavření smlouvy do konce letošního roku a vložení minimálně 70 tis. Kč. Pokud by klient smlouvu zrušil do dvou let, přišel by jak o prémii, tak by musel zaplatit poplatek za výběr ve vázací době.

Z Bonusového vkladu je patrná snaha ČMSS zajistit se proti případnému houfnému odlivu klientů a jejich finančních prostředků z již "dospělých" smluv. Klientům přitom nabízí alternativu k dvouletému termínovanému vkladu s úročením ve výši (téměř, po započítání nákladů na zřízení smlouvy) 2 %.

Doplatek zdaněné státní podpory

Největší nevoli mezi klienty stavebních spořitelen vzbudilo rozhodnutí o zdanění státního příspěvku za letošní rok a jeho následné snížení. Na to zareagovala ČMSS velmi zajímavým nápadem: Klientům zdaněnou část státního příspěvku doplatí. Není to bez podmínek a klienti se staršími smlouvami s příspěvkem až 4 500 Kč se celé náhrady nedočkají, ale i tak může zlákat nemálo klientů.

Stejně jako Bonusový vklad je i akce "smlouvu zdarma + finanční prémie navíc" určena novým i stávajícím (či bývalým) klientům. To je poměrně zajímavá změna, neboť ČMSS naprostou většinu předchozích "akčních nabídek" cílila na klienty, kteří dosud smlouvu u této stavební spořitelny neměli.

Jak akce funguje tentokrát? Pokud si klient uzavře novou smlouvu, uzavře následnou smlouvu nebo navýší cílovou částku u stávající smlouvy o stavebním spoření do 30. listopadu 2010, získá prémii ve výši 1 % z cílové částky až do výše 150 tis. Kč, což vykompenzuje poplatek za založení smlouvy s cílovou částkou do oněch 150 tis. Kč. Toto je poměrně běžná akce na smlouvy "zdarma" (kdy klient musí poplatek nejdřív zaplatit, aby mu ho stavební spořitelna následně vrátila připsáním na účet o stavebním spoření).

Zajímavější je druhá část zvýhodnění - finanční prémie navíc. Tu získá klient, který do 31. 12. 2010 vloží na účet jednorázově 20 tis. Kč. Jako prémii obdrží prémii ve výši 1500 Kč, tedy odpovídající výši zdanění státního příspěvku pro nové smlouvy. Při otevření následné smlouvy je pro získání maximálního bonusu třeba vložit 70 tis. Kč... při vložení menší částky se bonus poměrně krátí.

Na připsanou prémii se vztahují stejné podmínky, jako na státní příspěvek. Pokud by klient smlouvu zrušil před uplynutím vázací doby, stavební spořitelna mu "doplatek příspěvku" odejme. A to bez ohledu na skutečnost, zda je či není smlouva vedena se státním příspěvkem (to není rozhodující ani pro připsání "doplatku").

Závěrem

Stavební spořitelny postupně reagují na změny, které aktuálně procházejí legislativním procesem. Komplikace pro nezbytná úsporná opatření může přinést jen výsledek voleb do Senátu ČR. Pokud zvítězí nezodpovědní politici, hrozí další zadlužování země - a tedy nás a našich potomků.

Ze stavebních spořitelen zatím mlčí pouze SSČS. I od ní se ale zřejmě dočkáme nové nabídky nejpozději v průběhu týdnů.

Podivně se ozývá Raiffeisen - stavební spořitelna. Zatímco ostatní se snaží zatraktivnit svou nabídku, RSTS již několikrát jen opakuje, jak se jí daří a jaký je zájem o její produkty...

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Liška dorovná snížený státní příspěvek >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

Uz se boji odchodu klientu PK | 29.10.2010 12:14
kompenzace Lukáš | 25.10.2010 20:56
měli by přitvrdit franta | 21.10.2010 08:00

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »