Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Luxusní nemovitosti nemusí znamenat jistý výnos

Autor: Daniel Kuchta | 10.12.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Luxusní nemovitosti nemusí znamenat jistý výnos

Společnost MEXX Reality nabízí v Čechách investici, která "kombinuje investování s garantovaným výnosem a rekreační bydlení". Na první pohled to vypadá zajímavě, ale kromě pětileté garance výnosů nabízí taková investice i nemalá rizika.

Společnost nabízí možnost koupi některého ze 134 apartmánů ve wellnes hotelu Golden Park Kremnica, který má být dostavěn koncem příštího roku. Ceny se pohybují od 1 do 3,3 milionu Kč (rozměry jsou od 24 do 84 m2) a v prvních pěti letech je investorům slíben garantovaný výnos 5 % ročně.

Pokud bude hotel dosahovat vyšších příjmů, než je garantovaná část, dostanou navíc ještě polovinu z příjmů. Po pěti letech pak budou participovat na výnosech už jenom ze zmiňované poloviny příjmů hotelu. Podle Onřeje Soukupa, šéfa developerských projektů společnosti MEXX Reality, mohou investoři očekávat výnos 9,7 procenta při obsazenosti kolem 60 % (ceny apartmánů ba se měly pohybovat od 1 600 Kč do 2 600 Kč).

V prvních deseti letech bude moci majitel apartmán používat 30 dní v roce, po deseti letech už dokonce bez omezení. Platit by měl pouze energie. Investor může „svůj“ apartmán (bude zapsán jako majitel v katastru nemovitostí) kdykoli prodat, ale v prvních deseti letech je nutné dodržet smlouvu o zapůjčení k pronájmům.

Největším tahákem pro investory by měla být zajímavá a perspektivní lokalita v lázeňském centru na okraji Velké Fatry s množstvím nabízených sportovních aktivit (lyžování, golf apod.) a například také termálního pramene jako teplé vody a zdroje k vytápění, což může snížit náklady. Projekt MEXX Reality však není jediným svého druhu na Slovensku. Momentálně je možné investovat minimálně do čtyř podobných projektů také ve Vysokých Tatrách, nebo u Liptovské Mary. Ty nabízejí různou výši i délku garance, princip je ale stejný.

V zahraničí to není žádná novinka

Podobná nabídka je u nás docela novým způsobem investování a zhodnocování volných prostředků, ve světě už ale podobné projekty fungují několik let. S investováním do hotelových pokojů, na nichž je možné vydělávat, začala před několika lety britská společnost Guest Invest. Ta v současnosti spravuje pět hotelů v Londýně, v nichž nabízí investorům pokoje na 999letý pronájem (pokoje v posledním z nich, hotelu Jones se prodávají od 317 000 liber).

Investor také participuje na výnosech hotelu (dostane polovinu z příjmu po odečtení všech nákladů) a může ve „svém“ pokoji strávit 52 nocí zadarmo. V budoucnu chce společnost svou nabídku rozšířit i do dalších měst Velké Británie, případně i do zahraničí (New York, Amsterdam, Dillí).

Úspěch investice dokládá fakt, že první dva hotely společnosti byly rozprodány v průběhu několika týdnů a investoři, kteří po čase své pokoje prodali, dosáhli zisk 10 % (to však bylo hodně dlouho před vypuknutím hypoteční krize). Investoři zatím dosahují průměrných výnosů osm procent ročně. Tento výnos není moc vzdálen běžným výnosům z pronájmu, majitel pokoje je však oproštěn od všech starostí spojených s údržbou pokoje.

Investování do hotelových pokojů je ale spojeno také s určitými problémy, které mohou negativně ovlivnit výnosy. Hotel, v němž se pokoje nacházejí, například musí dosahovat určitou minimální naplněnost, při níž je možné dosahovat zajímavých příjmů. Společnost MEXX podmiňuje zajímavé příjmy 60% naplněností, Guest Invest má zase podle svých vyjádření více než tříčtvrtinovou obsazenost.

V současnosti, kdy krize ovlivňuje prakticky každé odvětví, a příjmy hotelů kvůli poklesu cestovního ruchu nemusí být zrovna ideální, však může být potřebná naplněnost hotelů problémem. Výnosy, které nemovitosti přinášely několik let před vypuknutím hypoteční krize, dnes už jednoznačně nelze očekávat. Rizikem mohou být například i stále častější hrozby atentátů, teroristické útoky (i když to zatím u nás velmi nehrozí), případně výkyvy počasí. Hodně také záleží na lokalitě a její atraktivitě, která sehrává v obsazenosti, zejména v dnešní době, velkou roli.

Na druhé straně, majitelé hotelů v zajímavých lokalitách mohou dosahovat zajímavějších výnosů, než je tomu u běžných nemovitostí, a věří, že současná krize by se rekreačního sektoru nemusela dotýkat až tak výrazně, jako tomu může být u běžných rezidenčních projektů.

Navíc u nových hotelů je dosažení dostatečné naplněnosti složitější, než u zavedených. Na druhé straně se to ale snaží společnosti kompenzovat garancí výnosů v prvních letech, při slabých příjmech ale nemusí hotely generovat dostatečné výnosy k tomu, aby bylo z čeho garantovaný výnos vyplácet.

Problémem je rovněž likvidita a určování hodnoty takové investice. Se slabou likviditou a dlouhým investičním horizontem se však musí potkávat všichni investoři nakupující nemovitosti.

Nejednoho člověka určitě napadne přirovnání k podobným nabídkám, tzv. timeshare, které byly rozšířené také u nás. Pod záminkou výhry zájezdu pak zájemci absolvovali „kurs“, na kterém jim byly poskytnuty informace o všech výhodách sdílení, při kterém můžete po zaplacení nemalých poplatků strávit několik týdnů ročně ve vybraných destinacích, samozřejmě za „výhodnou“ cenu. Nezřídka byly tyto nabídky spojené s psychologickým nátlakem a okamžitou platbou. Bohužel mnoho takových nabídek se ukázalo jak podvod, i když v zahraničí funguje tento byznys poměrně úspěšně několik let. Rozlišit mezi podvodníky a seriozními nabídkami je pro nezkušené lidi často velký problém a mnozí tak přišli o nemalé peníze.

Na rozdíl od timeshare nabídek si při koupi (respektive dlouhodobém pronájmu) hotelového pokoje kupujete pouze jediný pokoj a o výnosy se dělíte pouze s hotelem a ne dalšími několika investory. Můžete zde strávit určitý počet dní zadarmo, platí to však pouze pro vámi vybraný - jediný hotelový pokoj.

Samozřejmě, nelze říci, že každá nabídka takové investice je seriózní a zaručeně výdělečná. Je už však na každém potenciálním zájemci, aby zvážil všechna rizika. Pokud se mu v nabídce společnosti cokoli nelíbí, své peníze jednoduše investuje jinam.

Mnoho lidí tomuto způsobu investování nepřijde na chuť. Nedostatek prostředků, případně negativní zkušenosti s domácími a zahraničními podvodníky, kteří nabízejí timeshare investice, určitě odradí mnohé. Ti pak mohou investovat do nemovitostí nepřímo, formou nákupu akcií developerských firem, případně nákupem podílových listů nemovitostních fondů, které fungují už i u nás.

Anketa

Myslíte si, že je investice do hotelových pokojů a apartmánů výhodná?

Ano, využiji tuto možnost jako způsob diverzifikace (1)
 
Ne, v současné situaci je to velké riziko (2)
 
Nevypadá to špatně, ale rizika zde určitě jsou (9)
 Celkem hlasovalo 12 čtenářů

Luxusní nemovitosti nemusí znamenat jistý výnos >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »