Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Mám záznam v registru. Je to problém?

Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem?

Registry, jak zkráceně nazýváme bankovní a nebankovní seznamy dlužníků, jsou pro bankovní i nebankovní instituce důležitá vodítka, která informují o naší finanční situaci. Pokud si jdeme do banky pro půjčku nebo do obchodu pro elektrospotřebič na splátky, vždy jsme kontrolováni právě přes tyto instituce, zda nejsme předluženi a zda řádně splácíme naše pohledávky. Právě díky těmto registrům si banky, a nejen ony, vzájemně vyměňují informace o tzv. bonitě a důvěryhodnosti jednotlivých žadatelů o úvěr.

Registr není sprosté slovo

Pokud jsme finančně zodpovědní, tak se registrů nemusíme bát. V současnosti existují dva základní typy registrů – prvním jsou bankovní registry, jako centrální registr úvěrů (CRÚ) a bankovní registr klientských informací (BRKI). Druhým typem registrů jsou nebankovní registry, jako je například zájmové sdružení právnických osob SOLUS nebo nebankovní registr klientských informací (NRKI).

Tabulka 1: Hlavní registry dlužníků v ČR

Bankovní registry

CRÚ – centrální registr úvěrů je bankovní registr, který je provozovaný Českou národní bankou (ČNB). Informace do tohoto registru zasílají veškeré banky v ČR. Do systému nejsou zahrnuty finanční úřady, leasingové společnosti, nebankovní finanční instituce apod. Tento registr eviduje ve své databázi pouze údaje o právnických osobách a fyzických osobách podnikatelích – neeviduje tedy čistě fyzické osoby. V CRÚ jsou evidovány veškeré úvěrové závazky bez ohledu na to, zda jsou spláceny nebo ne (tzn. pozitivní i negativní údaje) a bez ohledu na jejich výši. Úvěrovými závazky se rozumí:

  • · čerpané úvěry, vč. kontokorentních,
  • · nepovolené debety na běžných účtech,
  • · poskytnuté úvěrové rámce a přísliby,
  • · poskytnuté záruky a ručení,
  • · poskytnuté záruky z akreditivů.

Údaje v CRÚ se aktualizují jednou za měsíc a jsou archivovány 10 let od splacení pohledávky.

BRKI – bankovní registr klientských informací je bankovní registr, který je provozovaný soukromou společností Czech Banking Credit Bureau, a.s., která je vlastněna pěti zakládajícími bankami. Protože se jedná o soukromý registr, ČNB se nijak nepodílí na provozu a ani nad tímto registrem neprovádí dohled. Tento registr eviduje ve své databázi na rozdíl od CRÚ údaje o  fyzických osobách a veškeré údaje archivuje pouze 4 roky po splacení závazku. Stejně jako v CRÚ se veškeré evidované údaje týkají pouze bankovních úvěrových závazků.

Nebankovní registry

SOLUS – je nebankovní registr, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a rovněž ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Na rozdíl od bankovních registrů sdružuje ve své databázi údaje od leasingových a nebankovních společností.

NRKI – je nebankovní registr, který je nebankovní obdobou BRKI. NRKI je provozovaný zájmovým sdružením právnických osob Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o., které bylo založeno sedmi společnostmi působícími v oblasti leasingu a splátkového prodeje. Stejně jako SOLUS sdružuje informace o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce klientů – fyzických a právnických osob od leasingových a nebankovních společností.

„Mám záznam v registru. Je to problém?“

Ano – pokud jde o záznam negativní. V registrech jste zaneseni automaticky, jakmile máte půjčku, úvěr, hypotéku nebo výrobek či službu na splátky. Zjednodušeně řečeno, vždy když jste v pozici dlužníka, vystupujete v některém z výše popsaných registrů. Jakmile však pohledávku splatíte, stává se záznam pozitivním – plus pro vás. Pokud si nejste jistí, zda v nějakém z registrů nevystupujete, můžete jednoduše požádat o výpis z konkrétního registru. Pro lepší přehled uvádím ty nejdůležitější:

  • CRÚ – www.cnb.cz (sekce Dohled a regulace, záložka Centrální registr úvěrů)
  • BRKI – www.cbcb.cz
  • SOLUS – www.solus.cz
  • NRKI – www.cncb.cz

V případě, že se vyskytujete v registru dlužníků, můžete mít ztíženou pozici při žádosti o úvěr. Pokud máte již dvě půjčky, leasingová společnost si velmi důkladně rozmyslí, zda půjde do rizika a schválí vám třetí půjčku, kde hrozí, že možná nebudete mít na splácení.

Historie klienta je pro bankovní i nebankovní instituce směrodatná. Samozřejmně existují i společnosti, které inzerují půjčky nebo nákupy na splátky bez nahlížení do registrů. Těmto společnostem se ale doporučuji vyhýbat. Ochota půjčit komukoliv bez nahlížení do registrů je často vykoupena velice nevýhodnými podmínkami nebo vysokou sazbou RPSN (i na relativně malé zapůjčené sumě značně přeplatíte).

O svoji finanční historii je nutné se starat, nejlépe ve spolupráci se svým finančním poradcem. Protože věritel, který si vás bude kontrolovat, bude posuzovat nejen to, zda dlužíte, ale i kolik dlužíte, jakým společnostem, a díky archivaci záznamů lze sledovat i jak často a jak vysoké sumy si půjčujete.

Dvakrát měř, jednou řež

Registry dlužníků nechrání jen bankovní domy a leasingové společnosti, ale fungují zároveň i jako ochrana nás klientů před případným předlužením a osobním bankrotem. Ne každý člověk má dostatečně vysokou finanční gramotnost a mnohdy se stává, že si klienti půjčují na zbytečné věci. Nová televize před mistrovstvím světa ve fotbale? Luxusní dovolená i s minimálním příjmem? Nový mobilní telefon – jen tak pro radost? Právě díky registrům jsou takto finančně nezodpovědní klienti chráněni před předlužením a případným osobním bankrotem, protože nový úvěr nedostanou.

Nebát se a platit

Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Pokud jsme se již dostali do registru s negativním záznamem, je důležité zachovat chladnou hlavu, věc včas řešit a problém neignorovat. Je možné požádat o splátkový kalendář, je možné dluh refinancovat, nebo existují i další způsoby oddlužení. Nejlepší je však problémům předcházet, proto pokud jste sami disciplinovaní a své pohledávky platíte včas, děláte sami sobě největší službu.

Anketa

Máte záznam v úvěrových registrech?

Ano, i negativní. (3)
 
Ano, ale jen pozitivní. (6)
 
Ne, nepůjčuji si. (3)
 
Nevím... (2)
 Celkem hlasovalo 14 čtenářů

Mám záznam v registru. Je to problém? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »