Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Máte vlastní byt? Nezapomeňte na daně!

Autor: Petr Zámečník | 09.04.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Máte vlastní byt? Nezapomeňte na daně!

Vlastnictví bytu či rodinného domu s sebou přináší i daňové povinností. V prvé řadě se připravte na daň z nemovitostí. Ovšem to není zdaleka jediná daň, se kterou můžete přijít v souvislosti s vlastní nemovitostí do styku.

Pořízení nemovitosti aneb Kouzelné „trojdaní“

Daňové povinnosti čekají každého majitele nemovitosti. A to hned od počátku vlastnictví. Jakmile je byt nebo dům na nového majitele převeden, je třeba pamatovat na daně... a to bez ohledu na způsob, jakým nemovitost majitele změní.

Daňové zákony pamatují jak na koupi nemovitosti (daň z převodu nemovitosti), tak na její darování (darovací daň) i na zdědění (dědická daň). Všechny tyto daně mají stejný princip a jsou shrnuty v jediném zákoně - proto se jim často říká „trojdaní“.

Daň z převodu nemovitosti

Přestože daň z převodu nemovitosti platí zpravidla prodejce, tedy ten, kdo dostane peníze za nemovitost, je i pro kupujícího důležitá informace o její výši - jednak se mu promítne do ceny (zpravidla prodávající s daní počítá a kupujícímu o ni navýší cenu), jednak figuruje jako ručitel za zaplacení daně.

V některých případech je plátcem daně nabyvatel (kupující) - to v případě nabytí nemovitosti při exekuci, vyvlastnění, veřejné dražbě, konkurzu či likvidaci apod.

Výše daně z převodu nemovitosti je 3 % z vyšších z kupní ceny nemovitosti a odhadní ceny nemovitosti. Odhad musí být doložen u všech nemovitostí, kromě pozemků bez stromů, u nichž je vytvořena cenová mapa.

Daňové přiznání musí plátce daně podat do konce třetího měsíce po zápisu vkladu do katastru nemovitostí. Spoléhat na to, že si finanční úřad „nevšimne“, se nevyplácí. Od katastru nemovitostí se dozví o všech převodech - i o tom vašem. Následují pak sankční poplatky a penále za neuhrazenou daň. U nemovitostí, které se nezapisují do katastru nemovitostí, se lhůta počítá od data nabývacího titulu (např. datum kupní smlouvy).

Darovací a dědická daň

U daní darovací a dědické je plátcem daně nabyvatel nemovitosti. Zejména v případě dědictví se tak může dostat do svízelné situace, kdy se stává majitelem domu, bytu, továrny nebo pozemku, ale nemá na zaplacení daně v šibeničním termínu tří měsíců.

Od 1. ledna 2008 jsou od daně darovací a dědické osvobozené veškeré osoby zařazené do I. a II. příbuzenské skupiny. Těmi jsou příbuzní až po strýce, tety, synovce a neteře, manželé dětí, děti a rodiče manžele a samozřejmě manžel/ka. Do této společnosti patří též druh a družka, kteří s dárce či zústavitelem žili po dobu jednoho roku ve společné domácnosti.

Ostatní obdarované fyzické a právnické osoby musí zaplatit daň od 7 % (při daru do 1 mil. Kč) po 12,46 mil. Kč + 40 % z částky přesahující 50 mil. Kč (při daru od 50 mil. Kč). U dědické daně zaplatí polovinu.

Držba domu či bytu... daň z nemovitosti

Stát se snaží vybírat daně tam, kde to jde nejsnáze. To ovšem neplatí u daní z nemovitostí, které jsou na správu nejnákladnějším příjmem plynoucím do obecních rozpočtů.

Daňové přiznání daně z nemovitostí je třeba podat pouze jednou - do 31. ledna roku následujícího po roce, kdy nemovitost přešla pod nového majitele. Do stejného data musí prodávající oznámit finančnímu úřadu ukončení jeho daňové povinnosti. Do daňového přiznání se uvede výměra a účel užití nemovitosti a daň vyměří finanční úřad.

Výše daně se liší podle užití nemovitosti. Základní výše daně se pohybuje u staveb od 1 do 3 Kč/m2 a je upravena koeficientem dle velikosti obce. Koeficienty se pohybují od 0,3 (obce do 300 obyvatel) po 4,5 (Praha) a lze ho zvýšit o jednu kategorii (v Praze na 5) nebo snížit o 1 až 3 kategorie. Koeficienty mohou být stanoveny na 1,5 u rekreačních objektů a v I. zóně národního parku na 2.

Př.: U bytu 60 m2 v Praze (s koeficientem 5) činí daň 60 m2 * 1 Kč/m2 * 5 = 300 Kč.

Pronajímáte? Nezapomeňte na daň z příjmů!

Chcete-li si přivydělat pronájmem bytu, domu či jejich části, nesmíte zapomenout na daň z příjmů. Příjmy se zahrnují do daňového přiznání jako příjmy z pronájmu. Daňové přiznání nemají povinnost podávat zejména zaměstnanci, kteří pracovali vždy současně u jednoho zaměstnavatele a jejich ostatní příjmy nepřesáhly 6 tis. Kč, případně lidé, jejichž celkové příjmy nepřesáhly 15 tis. Kč.

Od příjmů z pronájmu lze odečíst buď skutečně vynaložené náklady, nebo náklady stanovené jako 30 % z příjmu.

Prodáváte? Daň z příjmů i z převodu...

Při prodeji nemovitosti se opět nevyhnete dani z převodu nemovitosti. Opět nejspíš budete potřebovat odhad nemovitosti a projít záludnostmi katastrálního úřadu. Ovšem připadne k tomu možná i daň z příjmů.

Daň z příjmů při prodeji nemovitosti nemusíte platit v případě, že od nabytí nemovitosti uplynulo 5 let, v případě bytu či domu, kde měl prodávající bydliště, jen 2 roky.

Nesplní-li prodejce „časový test“, uvede nemovitost mezi ostatní příjmy v daňovém přiznání. Do nákladů může dát kupní cenu nemovitost a další náklady, které s nemovitostí a její údržbou či zhodnocením vynaložil.

Anketa

Měl by stát zrušit daň z převodu nemovitosti?

Rozhodně ano. (632)
 
Spíše ano. (13)
 
Spíše ne. (10)
 
Rozhodně ne. (13)
 
Nevím. (4)
 Celkem hlasovalo 672 čtenářů

Máte vlastní byt? Nezapomeňte na daně! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »