Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Menší hypoteční krize by českému trhu mohla jenom prospět

Autor: Petr Bukač | 23.06.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Menší hypoteční krize by českému trhu mohla jenom prospět

Český realitní i hypoteční trh mají k ideálu hodně daleko. Ceny řady nemovitostí se čím dál víc vzdalují realitě a banky i developeři se ke klientům často chovají dost nevybíravě. Zájemce o bydlení buď přistoupí na nabízené podmínky, nebo má jednoduše smůlu.

Změnit chování bank a realitních kanceláří by mohl snad jen dočasný pokles poptávky. Ceny bytů by se narovnaly a lidé uvažující o jejich pořízení by získali lepší vyjednávací pozici.

Ber nebo nech ležet ...

Přesně takto lze popsat přístup některých developerů a prodejců bytů k zájemcům o bydlení. Zejména v Praze se totiž poptávka po nových i starších bytech doposud zdála být téměř neukojitelná. Obratem se prodalo prakticky vše, co se na trhu objevilo. Pokud se nabízí zajímavý byt v hezké lokalitě a za alespoň trochu přijatelnou cenu, jeho prodej bývá spíše otázkou hodin než dnů. Nejlepší byty se pak do běžné nabídky ani nedostanou. Prodají se známým nebo předem registrovaným zájemcům.

Bez větších problémů ovšem nacházejí své kupce i byty, do kterých by to na první pohled nikdo neřekl. A prodávají se často také za dost velké peníze. Zejména lidé, kteří se nedokáží rychle rozhodovat, jsou nuceni slevovat ze svých požadavků. Někdy stačí pár dní váhat a vytypovaný byt je nenávratně pryč. Po několika takovýchto marných pokusech o pořízení ideálního bytu nejeden člověk na další hledání rezignuje a prostě si vybere z bytů, které se zatím nestihly prodat.

V médiích se od poloviny loňského roku objevují informace o stagnaci či dokonce poklesu cen bytů. Některým developerům prý váznou jejich prodeje. Skutečnost je ale zatím nejspíš trochu jiná. Stačí trochu zabrouzdat po internetu, aby zájemce o bydlení zjistil, že ceny bytů dále rostou a možnost jejich výběru je omezená. V případě řady developerských projektů, které se nacházejí se v různém stupni realizace, je u velké části bytů uvedeno, že již jsou prodány nebo rezervovány.

Koupě bytu je často riskantním podnikem

Převis poptávky nad nabídkou nevyhnal jenom ceny nových i starších bytů do závratných výšek. Zároveň také oslabil vyjednávací pozici kupujících. Téměř absolutním pánem situace při jednání o prodeji bytu bývají prodávající, kteří díky velké poptávce nemají důvod k přílišné vstřícnosti. Proč by slevovali z ceny nebo přistupovali na jakékoliv nestandardní požadavky kupujících, když další zájemci o ten samý byt už stojí ve frontě? Přidělávat si starosti s „problémovým“ kupujícím? Ani náhodou!

Většina nových bytů se prodává v době, kdy zatím existuje jenom na papíře. Zájemce si přitom byt vybírá jen podle několika barevných obrázků v katalogu doplněných obecným popisem, půdorysem bytu a typického podlaží. Na vlastní oči uvidí nanejvýš několik variant podlahových krytin, obkladů a zařizovacích předmětů ve vzorkovně. O kvalitě prací a materiálů použitých k výstavbě se dozví pramálo. Jen minimum informací také dostane o společných prostorách a okolí domu.

Ještě výrazněji se projevuje přezíravý přístup developerů ke klientům ve smlouvách, které s nimi uzavírají. Jejich obecným znakem bývá nevyváženost práv a povinností smluvních stran a nechuť developerů k jejich individuálním úpravám. Cena bytu se platí zásadně předem a prakticky bez jakýchkoliv záruk. Garantován přitom bývá pouze termín zahájení kolaudačního řízení, nikoliv termín předání bytu. Dokud však byt není zkolaudován, kupující jej nemůže užívat, přestože za něj již zaplatil, ať už z vlastních prostředků anebo z hypotéky.

Heslo „Náš zákazník, náš pán!“ v bankách neplatí

Ne vždy příliš vstřícný přístup ke klientům se ovšem netýká jen developerů, ale i bank, které zajišťují financování pořízení naprosté většiny bytů. Příliv nových klientů s růstem úrokových sazeb sice poněkud ochabl, ale zájemců o hypoteční úvěry je stále více než dost. Důvod je prostý: ušetřit si na jakýkoliv slušný byt během rozumně krátké doby je pro lidi s běžnými příjmy nemožné. Bez hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření by se prodej bytů v Česku prakticky zastavil.

Banky jsou si této své nepostradatelnosti dobře vědomy. Přes řadu změn, ke kterým díky konkurenčnímu boji dochází, jejich šablonovitost a zkostnatělost při jednání s klienty přetrvává. Týká se to posuzování bonity žadatelů o úvěr i kvality zajištění úvěrů. Banky ve svých reklamních materiálech často zdůrazňují individuální přístup, ale jakékoliv nestandardní požadavky klientů pracovníci banky vnímají spíše jako nepříjemnou komplikaci. S vyvážeností úvěrových smluv je to podobné jako u developerů.

Příliš seriózně nepůsobí poplatková ani úroková politika většiny zdejších bank. Nejasná kritéria, podle nichž banky sazby stanovují, a nezveřejňování jejich reálně dosažitelné výše přinejmenším ztěžuje možnost srovnání výhodnosti úvěrů. Ještě méně pochopitelná je přetrvávající diskriminace stávajících klientů oproti klientům novým. Spíše než na udržení svých bezproblémových klientů se banky stále zaměřují spíše na získávání nových klientů a jejich přetahování od konkurence.

Menší krize by neškodila

Hypoteční i realitní trh v Česku v poslední době vykazuje známky přehřátí. Každému soudnému člověku musí být jasné, že vražedné tempo zvyšování cen bytů i objemu poskytnutých úvěrů není dlouhodobě udržitelné. Exponenciální růst totiž vyvolává vznik nerovnováhy, na níž trh zpravidla zareaguje korekcí. Jediné, co lze jen těžko odhadnout, je okamžik, kdy k ní dojde. Developeři i banky se však prozatím tváří, jako by se jich podobné úvahy příliš netýkaly.

S ohledem na vývoj situace ve světě je přitom skoro jisté, že ani Česko negativní dopady zpomalování růstu vyspělých ekonomik vyvolané jednak vstupem americké ekonomiky do recese, jednak růstem cen surovin, energií a potravin, neminou. Zrychlení inflace a zpomalení hospodářského růstu se dříve či později projeví menším zájmem o hypoteční úvěry. Stanou se totiž hůře dostupné pro početnou skupinu obyvatel s průměrnými a podprůměrnými příjmy. Řada lidí také bude mít problém se splácením již poskytnutých úvěrů.

Výsledkem bude propíchnutí cenové bubliny na trhu s byty. Tím by se jejich ceny mohly vrátit zpět na úroveň více odpovídající koupěschopnosti obyvatel. Na trhu se také objeví levnější byty z realizovaných zástav. Cena bytů pak bude moci daleko více než dnes odrážet jejich kvalitu.

Developeři i hypoteční banky si při poklesu poptávky začnou více vážit svých zákazníků a budou se snažit vyjít vstříc jejich potřebám a požadavkům.  Trh se ochladí, čímž  se vytvoří předpoklad pro jeho opětovný, zdravější růst.

Anketa

Hrozí v Česku hypoteční krize?

Rozhodně ano. (128)
 
Spíše ano. (86)
 
Spíše ne. (79)
 
Rozhodně ne. (46)
 
Nevím. (13)
 Celkem hlasovalo 352 čtenářů

Menší hypoteční krize by českému trhu mohla jenom prospět >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »