Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Města střední a východní Evropy jsou vycházejícími hvězdami evropského kancelářského trhu

Region střední a východní Evropy (CEE) je pro investory stále atraktivnější. Jeho kancelářské projekty nabízí jak ziskové výnosy v dlouhodobém horizontu, tak nízké investiční riziko. Vyplývá to ze zprávy „Rising Stars 2015“, kterou připravily společnosti Skanska, JLL, Colliers International a ABSL (Association of Business Service Leaders). 

Obrovská investiční mezera na trhu CEE představuje velkou příležitost v regionu, který přitahuje pouze několik procent z celkové hodnoty investičních transakcí v Evropě, a to i přesto, že je podle předpovědi McKinsey[1] jedním z největších motorů na kontinentu s průměrným růstem HDP 4,6 %. Podle společnosti Colliers International mají města v CEE regionu požadované základy na řízení nepřetržitých investic a stavební aktivity. Tato situace se může rychle měnit díky fondům, které jsou otevřené k prosazování tzv. „non-core“ strategií. Očekává se, že celkový objem investičních transakcí vzroste v roce 2015 o 5 až 10 %, informuje společnost JLL.

„Díky oživení globální ekonomiky je na trhu spousta peněz, které mají být investovány. Počet dostupných a atraktivních investičních produktů v zemích, které jsou v hledáčku investorů na předních místech, je omezený. To je důvod, proč se investoři stále více zajímají o bezpečné produkty v CEE regionu, které nabízí dobré výnosy a dlouhodobé zisky,“ říká Adrian Karczewicz, ředitel transakcí ve společnosti Skanska Commercial Development Europe.

Bezpečné země příležitostí

Většina zemí v regionu jsou členy Evropské unie, která zajišťuje stabilitu a bezpečné prostředí pro podnikání. Více než 100 milionů obyvatel CEE regionu vytváří silný vnitřní trh lidí, kteří sdílí západní hodnoty. Vysokoškolské vzdělání má v regionu 24 % zaměstnanců. To jsou některé z důvodů, proč CEE region láká mnoho společností, které se rozhodnou umístit zde svá servisní střediska a továrny. Mezinárodní firmy – s ohledem na jejich dlouhodobé plány v regionu – jsou klíčovými a spolehlivými nájemci kancelářských budov. Největším motorem růstu trhu s kancelářskými prostory je odvětví obchodních služeb, které se podle společnosti ABSL bude v zemích CEE regionu v nadcházejících letech i nadále rozvíjet. Dobrým příkladem tohoto trendu je Polsko.

„Sektor podnikatelských služeb bude i nadále tvořit největší podíl přímých zahraničních projektů v Polsku. V současnosti působí v zemi více než 356 investorů z celého světa. Díky tomuto sektoru se Polsko rychle stává mezinárodně uznávanou značkou,“ říká Jacek Levernes, prezident ABSL, viceprezident HP Europe.

Střední a východní Evropa poskytuje investorům moderní zelené budovy splňující vysoké technické standardy ve vynikající lokalitě a se snadným přístupem k veřejné dopravě. Převážná většina kancelářských budov má vyšší než 90% obsazenost.

„Klíčové trhy střední a východní Evropy nabízí vysoce kvalitní produkty, které uspokojí potřeby investorů stejně dobře jako vyspělejší trhy v regionu EMEA. Ačkoliv střední a východní Evropa nemůže konkurovat s délkou nájmů, může konkurovat na úrovni rizika cen,“ komentuje Damian Harrington, regionální ředitel výzkumu pro východní Evropu Colliers International.

Brilantní města

Výnosy kancelářských prostor nejvyšší kategorie v CEE regionu jsou zřetelně vyšší než v západních zemích. V roce 2014 dosahovaly průměrně 6 – 7,5 % v závislosti na městě. Podle společnosti JLL to bylo ve Varšavě a v Praze 6 %, v Budapešti 7,25 % a v Bukurešti 7,75 %.

„Varšava přirozeně vede polský trh s nejpozoruhodnějšími investičními transakcemi v oblasti kancelářským prostor, pozorujeme však rostoucí zájem o regionální města. Až doposud byly hlavními vůdci z hlediska investičních objemů města Krakov, Vratislav a Trojměstí. U dalších regionálních měst, jako jsou Poznaň, Lodž a Katovice, kde poptávka ze strany nájemců i nadále roste, se očekává rychlý růst, protože investoři se budou snažit co nejvíce profitovat z uvolněných výnosů,“ říká Tomasz Puch, ředitel kancelářského a průmyslového investičního oddělení JLL.

Rostoucí vyspělost CEE trhu vede ke kompresi výnosů. Jak uvádí společnost Skanska, výnosy kancelářských prostor nejvyšší kategorie v regionu CEE mohou dosahovat v průměru 5,75 – 6 % ve Varšavě, 7,5 % v Bukurešti, 5,75 – 6 % v Praze a 7 % v Poznani.

Rostoucí konkurence mezi investory

Investoři, kteří jsou již v regionu CEE aktivní, jsou pro tuto oblast nejlepšími ambasadory. Nejaktivnější jsou fondy z Německa a Rakouska. Region také přitahuje největší globální hráče – například Skanska prodala kancelářskou budovu Riverview v Praze společnosti Invesco Real Estate a budovu Dominikanski ve Vratislavi společnosti Union Investment. Také investoři z Blízkého východu a Asie stále častěji směřují svůj kapitál do nemovitostí v regionu CEE.

Střední a východní Evropa je součástí nové čínské „Hedvábné stezky“, což dokládá důležitost regionu pro obchodní strategii Číny.[2] Příliv čínského kapitálu si zaslouží pozornost, stejně tak i role místních fondů. 

Zpráva „Rising Stars 2015“ je průvodcem nejatraktivnějších kancelářských investičních lokalit ve střední a východní Evropě. Zpráva byla vypracována odborníky ze společností Skanska, JLL, Colliers International a ABSL a pokrývá multidimenzionální analýzu potenciálu regionu z hlediska investic do kancelářských nemovitostí, členěných podle jednotlivých lokalit. Zpráva také obsahuje soubor doporučení, jak nejlépe vytvořit investiční produkt na nejvíce absorbovaných trzích v rámci CEE regionu. Zpráva byla oficiálně představena v rámci konference ABSL, která se konala v Krakově 16. a 17. června 2015. 


[1] A new dawn: Reigniting growth  in Central and Eastern Europe, McKinsey Global Institute, 2014

[2]China’s New Silk Road Diplomacy, Policy Paper, PISM, 2013

Města střední a východní Evropy jsou vycházejícími hvězdami evropského kancelářského trhu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »