Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Milan Švec: Lidé stavební spoření již ruší!

Autor: Petr Zámečník | 13.08.2010 00:04 | Kategorie: Stavební spoření | 2 komentáře
Milan Švec: Lidé stavební spoření již ruší!

Stát potřebuje šetřit. Na paškál přišlo i stavební spoření. A reakce lidí? "Počet výpovědí v posledních týdnech stoupl," říká Milan Švec, který dlouhá léta vedl část poradenské sítě ČMSS a nyní přešel do společnosti Fincentrum. Jak vidí budoucnost stavebního spoření?

V současnosti se hovoří o možném zdanění státního příspěvku stavebního spoření . Jak to vnímáte ze svého pohledu "dlouholetého Lišáka "?

Možné snížení státního příspěvku stavebního spoření se diskutuje již dlouhá léta. Svým způsobem jsou na to všichni tak trochu připraveni a bylo jen otázkou času, kdy to přijde, v jakém rozsahu a jaká opatření budou uplatněna. Např. u zdanění výnosů stavebního spoření si myslím, že to čekali úplně všichni.

Zvláštní krok zdanění státního příspěvku 50% sazbou je nový fenomén, nicméně myslím si, že stavební spoření bude mít budoucnost i přes toto opatření.. Stavební spoření pořád vychází jako docela zajímavý a zejména bezpečný produkt pro střednědobé investice a zejména pro získání výhodného úvěru.

Z mého pohledu, i kdyby změny dopadly tak, jak se plánují, bude mít stavební spoření své místo v portfoliu finančních produktů na našem trhu. Samozřejmě jeho atraktivita bude nižší a konkurence tím pádem výrazně vzroste.

Myslíte si, že se stavební spořitelny dostatečně připravily na tuto změnu?

To opravdu netuším, ale vím, že v současné době velmi intenzivně pracují

Jeden z největších otazníků jsou smlouvy již po vázací době , kterých je naprostá většina a především na nich je naprostá většina finančních prostředků, které mají stavební spořitelny k dispozici. Největší obava je tak z odlivu stávajících klientů .

To jste trefil hřebíček na hlavičku. Otázka je, jak se kdo připravil... v tuto chvíli je zřejmé, že pod vlivem mediální masáže mnoho bonitních klientů, dlouhodobě spořících, vybírá své naspořené prostředky právě z obavy před zdaněním. A domnívám se, že naprostá většina stavebních spořitelen nemá dostatečně silné nástroje na to, aby prostředky ve své firmě udržela.

Z tohoto vnímám jako výhodnější pozici nezávislých finančních poradců, protože mají v ruce celé portfolio nástrojů, jak finanční prostředky investovat a poradit zákazníkům co s nimi.

Předpokládám, že všechny stavební spořitelny pracují na nějakém scénáři, který by odliv klientů zastavil. Že odliv je, to víme. Naši poradci mají hodně svých vlastních zákazníků, kteří se na ně denně obracejí, a počet výpovědí v posledních týdnech stoupl o desítky procent. Peníze se dávají do pohybu.

Lidé tedy vypovídají smlouvy o stavebním spoření ještě dříve, než opatření vlády nabrala podobu konkrétního právního rámce?

Přesně tak. Přestože netuší, co vlastně bude, a ve finále ta opatření nemusí být ve vztahu ke starším smlouvám nijak fatální, přesto se to děje a děje se to ve velkém měřítku.

Když v roce 2003 došlo ke změně podmínek stavebního spoření od 1. 1. 2004 - ke snížení státního příspěvku a prodloužení vázací doby - hodně se diskutovalo o nemožnosti snížení státního příspěvku na již uzavřené smlouvy . Jak vnímáte, že najednou to jde, když předtím to podle politiků nešlo?

Já si myslím, že to nejde ani teď. Tím řešením je právě uvalení jednorázové daně na státní příspěvek. Aspoň informace, které mám a kterými jsem byl vždycky zásobován, podle právních rozborů nelze v tomto směru podnikat žádné retroaktivní kroky. Ale nejsem právník.

Ono by se nejednalo přímo o retroaktivní krok, protože smlouvy o stavebním spoření odkazují na zákon ve věci výše státního příspěvku, a zákon by se akorát změnil. Tedy státní příspěvek, který by již byl připsán v daném roce, by stát snížit nemohl, ale nově připsaný státní příspěvek by už byl nižší i u dříve uzavřených smluv .

Jak říkám, nejsem právník a vycházím pouze z informací, které mám. Jak moc se kupříkladu budou chtít lidé soudit se státem, to nevím.

Máte signály od vašich klientů, že by mohlo dojít k žalobám na stát ?

Myslím si, že tlaky jsou oboustranné a kdyby jakákoli sebemenší šance byla, tak určitě vzniknou nějaká sdružení a soudy by určitě proběhly. Lidé by se připojili.

Stavební spoření si podle vašich slov i po změnách své místo na trhu najde. Jak velký propad stavebního spoření ale v takové situaci očekáváte?

To si netroufám odhadnout. Uvidíme, jak bude skutečně znít novela zákona, a uvidíme, jaký prostor to dá stavebním spořitelnám, aby upravily své produkty nebo přišly s nějakým novým kreativním řešením.

Mohlo by podle vás být řešením kupříkladu zvýšení úrokové sazby z vkladů ? To je krok kterému se spořitelny zatím úspěšně vyhýbají.

Domnívám se, že při současných sazbách to snad ani není možné. Nedovedu si představit, jak moc by musely stavební spořitelny vydělávat, aby si to mohly dovolit. Jejich investiční možnosti jsou ze zákona poměrně striktně omezeny. Pokud bude inflace na stávající úrovni a sazby centrální banky takové, jaké jsou, tak si osobně myslím, že by to bylo pro stavební spořitelny hodně náročné.

Kromě zdanění a snížení státního příspěvku se hovoří také o možnosti navázání výplaty vkladů se státním příspěvkem na "účel bydlení" . Myslíte si, že je to smysluplné opatření? Mohlo by to přinést nějaké pozitivní kroky?

Ne. Vzhledem k tomu, jak funguje systém stavebního spoření.Poskytování výhodných úvěrů na bydlení, kvůli kterým byl celý systém zřízen a kvůli kterému existuje, je vázáno na přátelské střadatele - na klienty, kteří pouze spoří, nikoli investují. A těch musí být dostatek. V okamžiku, kdy by byly veškeré výhody vázány na financování, tak celý systém přestane fungovat, protože základní princip stavebního spoření bude narušen. Pro stavební spoření by to bylo další docela těžkou ranou.

Z ČMSS jste odešel z důvodů změn na finančně poradenském trhu. Myslíte si, že má "monoproduktové poradenství" ještě budoucnost?

Vždycky bude mít své místo. Ale podle mého názoru se bude počet poradců rychle zmenšovat ve prospěch těch, kteří dělají nezávislé poradenství a dokáží se podívat na rodinu a na její finanční toky jako na celek. Má to svou logiku v tom, že finančních institucí a produktů je stále více,  a vyznat se v této džungli, kde se neustále něco vyvíjí a mění, je pro běžného občana naprosto nemožné.

Sám jsem takovou typickou ukázkou. V šuplíku mám spoustu různých smluv od různých institucí a navštěvuje mě asi pět různých poradců a samozřejmě každý řeší svůj vlastní zájem, kterým je prodat to, co má zrovna v tašce. A i při sebelepší vůli se těžko může podívat na moje potřeby komplexně a vyřešit je dobře.

Ten trend je celosvětový ve vyspělých zemích a nezávislé finanční poradenství v té pravé  podobě v Česku teprve začíná a rozhodně má před sebou dost světlou perspektivu.

Děkuji za rozhovor.

Čtěte též:

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Milan Švec: Lidé stavební spoření již ruší! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »