Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Milan Švec: Máme víc možností než jen stavebko

Autor: Petr Zámečník | 12.05.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Milan Švec: Máme víc možností než jen stavebko

Milan Švec pracoval v ČMSS. Pak přešel do nezávislé finančně poradenské společnosti. Jak vnímá ze svých zkušeností stavební spoření po legislativních změnách? A pro koho i po snížení státního příspěvku může být zajímavé?

Stavební spoření prošlo v loňském a zejména v letošním roce zásadní změnou. Jak vy ze svých zkušeností z ČMSS a následně i z obecného finančního poradenství vnímáte budoucnost stavebního spoření?

Stavební spoření i za stávajících podmínek má stále svůj význam v portfoliu finančních produktů na našem trhu. Otázkou je, jak se bude dál vyvíjet legislativa, jaké kroky učiní vláda a schválí parlament.

Největší obavu mám z toho, že bude státní příspěvek vázán účelově. To svým způsobem může znamenat smrt stavebního spoření.

Je to větší nebezpečí než dramatické snížení státního příspěvku?

Myslím si, že to dramatické snížení příspěvku není až tak zásadní.  Při optimálním nastavení je stavební spoření mezi střednědobými zajištěnými investicemi zajímavým produktem a pořád ještě konkurenceschopným. Ale určitě méně, než před změnami.

Při rozhodování máme pro zákazníky  dnes mnohem víc možností než jen stavebko.

Otázkou jsou externí sítě stavebních spořitelen. Vzhledem k tomu, že prvotních smluv se uzavírá výrazně méně, jsou poradci víceméně nuceni uzavírat obchody se stávajícími zákazníky.Navyšují jim smlouvy pod různými záminkami a bonusy, což vede velmi často k nekorektnímu poradenství.

S čím jste se setkal buď vy, nebo zprostředkovaně přes vaše poradce od obchodních zástupců stavebních spořitelen?

Je naprosto běžné, že se zákazníkům navyšují smlouvy z původně dohodnutých cílových částek, které byly sjednány za konkrétním  účelem na 200 - 300 tisíc korun na 2, 3, 5 i 10 milionů korun. Tato cílová částka postrádá jakoukoli logiku a v podstatě těžce naspořené peníze střadatelů odcházejí na poplatek, resp. provizi poradců. Takto "upravená" smlouva z hlediska využití zákazníkem nemá naprosto žádné opodstatnění. . To je jedna z praktik, která je velice častá.

Jsou nějaké další nekalé praktiky, na které byste chtěl upozornit čtenáře?

Další záležitostí je, že při poradenství získává zákazník jen polovinu informací. Poradce řekne: "Upravíme smlouvu, budeš to mít bez poplatků, ušetříš ty a ty peníze," ale současně se neřekne, že zákazník díky tomu přechází do úplně jiného tarifu, kde má nižší úročení a ve finále  o spoustu peněz přichází.

Jak byste doporučil nakládat se stavebním spořením? Pro koho je podle vašeho názoru vhodné?

Pořád je stavební spoření stavebním spořením a je tak vhodné pro  financování bydlení. I když v současné době při aktuálních  sazbách hodně konkurují hypotéky. Ale to je případ od případu. Pokud se podmínky nezmění, je vhodné jako střednědobá zajištěná investice.

Jak byste doporučil naložit se stavebním spořením po ukončení vázací doby? Vyplatí se peníze nechat na stávající smlouvě, nebo tu vypovědět, peníze investovat jinam a uzavřít jinou smlouvu?

Naprosto záleží na konkrétní situaci. Ale často se setkáváme s tím, že po uplynutí vázací doby je naspořeno poměrně dost prostředků, zpravidla kolem 150 tisíc korun.  Tam už je vhodné hledat  jiné nástroje zhodnocování peněz  v souladu s  přáními a potřebami klientů.

Neznamená to, že bychom stavební spoření neuzavírali. Uzavíráme ho. V portfoliu produktů tvoří 14 % nových smluv.

U stavebního spoření existuje jeden minoritní návrh, že by penzijní reformou měly být zaangažovány stavební spořitelny formou modifikovaného stavebního spoření. Co si o takovémto návrhu myslíte?

I s ohledem na informace, které jsem dostal na Žofínském fóru a následně pak na workshopu s panem Rajdlem, tak se přiznám, že na to se dá velmi těžko rozumně odpovědět. Kdo ví, jak vůbec  celá penzijní reforma proběhne   v situaci,  v jaké si dnes stojí vláda

Uvažuje se též o využití stavebního spoření jako spoření na studium. Co si o této možnosti myslíte?

Osobně by mi to nevadilo. Dovedu si to představit, pokud by model vypadal obdobně jako současný model stavebního spoření. Myslím si však, že tlaky na státní rozpočet tuto variantu příliš nepodporují a že nebude realizována.

Děkuji za rozhovor.

Čtěte též:
Milan Švec: Se strukturou produkce jsem spokojený

Anketa

Má být státní příspěvek stavebního spoření účelově vázán?

Ano. (191)
 
Ne. (356)
 Celkem hlasovalo 547 čtenářů

Milan Švec: Máme víc možností než jen stavebko >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů