Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Mimořádná splátka hypotéky: Pro a proti

Autor: Gepard Finance | 27.11.2014 09:51 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů

Mimořádná splátka hypotéky může pro klienta znamenat velkou úsporu nákladů na splácení úvěru. Současně je to ale krok často velmi nevýhodný, pokud se provede v nesprávný čas. I když jsou dnes banky k mimořádným splátkám v průběhu fixace vstřícnější, stále platí, že bez sankcí nelze provést mimořádnou splátku kdykoliv.

Na konci roku lidé mnohdy přemýšlí, jak naložit s případnými úsporami. Často vkládají jednorázově určitou sumu na stavební spoření, aby využili maximální státní podporu za končící rok. Nasnadě je rovněž mimořádná splátka hypotéky. Snížení jistiny úvěru totiž často představuje nezanedbatelnou úsporu v nákladech na úvěr. Z pohledu mimořádných splátek a fixace úrokové sazby existují dva zásadní okamžiky. Jednak mimořádná splátka v průběhu fixace a pak mimořádná splátka na jejím konci. V okamžiku, kdy končí fixace úrokové sazby, je možno dělat mimořádné splátky bez omezení. Lze tedy provést jak částečné umoření, tak i splacení úvěru v plné výši. Toho se využívá u refinancování hypoték.

Mimořádná splátka se může zásadně prodražit

Komplikovaná situace nastává v případě, kdy je do konce fixace daleko. Sankce za takovou mimořádnou splátku je většinou stanovena jako paušální procento ze splacené částky nebo procento ze splacené jistiny za každý započatý rok či měsíc do konce fixace. Může se jednat o desítky tisíc, ale třeba i o stovky tisíc korun. Záleží na velikosti mimořádné splátky a většinou na době zbývající do konce fixace úrokové sazby. Trochu jiná je situace u takzvaných amerických hypoték. Ty nejsou účelově vázány, ale stejně jako klasický hypoteční úvěr jsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti. Americká hypotéka až do celkové výše 1 880 000 korun se ze zákona považuje za spotřebitelský úvěr, což znamená, že výše náhrady za předčasné splacení nesmí přesáhnout 1 % z předčasně splacené části nebo 0,5 %, pokud do konce splatnosti zbývá méně než jeden rok.

Jak na mimořádnou splátku v průběhu fixace

Za poslední roky se přístup bank k mimořádným splátkám v době trvání fixace úrokové sazby stal vstřícnějším. V omezené míře umožňují mimořádné splátky i bez sankcí. V žádném případě ale není možné poslat mimořádnou splátku na účet bez předchozí domluvy s bankou. „Provedení mimořádné splátky lze uskutečnit vždy až po předchozí komunikaci s bankou. Je potřeba bance sdělit úmysl provést mimořádnou splátku s dostatečným časovým předstihem, většinou alespoň 30 dnů předem,“ uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance. „Často lze mimořádnou splátku v průběhu fixace provést jen jednou do roka, respektive po uhrazení 12 splátek úvěru. Její výše bývá omezena například na 20 % z objemu úvěru,“ dodává Jan Kruntorád s tím, že pro některé banky je to 20 % z objemu úvěru, který byl na začátku hypotéky čerpán, pro jiné banky se tím rozumí 20 % z aktuálního zůstatku.

Kdy se mimořádná splátka vyplatí?

Do úvahy, zda se vyplatí provést mimořádnou splátku, vstupuje množství parametrů. V prvé řadě je nutno zvážit cenu za její provedení. Existuje přitom nejen jednorázový sankční poplatek, ale službu mimořádné splátky je též možné si zaplatit formou pravidelného měsíčního poplatku. Neméně důležitá je i úroková sazba úvěru. Čím je vyšší, tím víc se může mimořádná splátka vyplatit. Svou roli hraje i výše mimořádné splátky. „Pokud bude klient měsíčně hradit poplatek 150 korun za službu mimořádné splátky a tu následně provede ve výši 100 tisíc korun, tak za rok při sazbě 2,5 % ušetří asi 2 500 korun na úrocích a zaplatí 1 800 korun na poplatcích,“ upozorňuje Jan Kruntorád. „Pokud ale provede mimořádnou splátku 10 tisíc korun, tak při stejné sazbě za rok ušetří jen asi 250 korun. Tuto částku ale zaplatí na poplatcích za necelé dva měsíce. Z toho vyplývá, že kvůli tak malé částce se nevyplatí sjednávat si službu mimořádné splátky a platit 150 korun měsíčně,“ dodává Jan Kruntorád.

Alternativa k mimořádné splátce

Vždy je nutné zvážit, zda finanční prostředky pro eventuelní mimořádnou splátku nebude rozumnější využít jinak. „V některých případech může být výhodnější nesjednávat si službu mimořádné splátky s pravidelným poplatkem a přebytečné peníze raději uložit například na spořicí účet nebo stavební spoření,“ připomíná Jan Kruntorád. „I když varianta s mimořádnou splátkou nemusí být nutně nevýhodná, není vhodné se kvůli ní úplně vzdát likvidity. Peníze k dispozici na účtu mají také svůj význam,“ dodává Jan Kruntorád.

Mimořádná splátka hypotéky: Pro a proti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »