Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Mimořádná splátka hypotéky: Zkrátit splatnost úvěru, nebo snížit splátku?

Autor: Petr Zámečník | 10.03.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 4 komentáře
Mimořádná splátka hypotéky: Zkrátit splatnost úvěru, nebo snížit splátku?

Z redakční pošty: „Dohadovali jsme se s kamarádem, zda je lepší u předčasné splátky hypotéky zkrátit dobu splácení při zachování vyšších splátek, nebo snížit výši splátek a ponechat dobu splácení stejnou. Poradíte?“

Mimořádná splátka hypotéky je aktuální vždy ke konci fixace úrokové sazby. Jen několik málo bank totiž umožňuje mimořádnou splátku provést bez sankcí i v průběhu doby fixace. Stále je nejčastější dobou fixace 5 let, ale i za kratší čas může domácnost získat prostředky „navíc“, které může využít jako mimořádnou splátku hypotéky nebo její části.

Komu se vyplatí mimořádná splátka?

Má domácnost využít možnosti a prostředků k zaplacení mimořádné splátky hypotéky? Jednoznačně odpovědět ale nelze - záleží na preferencích každého jednotlivého člověka/domácnosti.

Domácnost si musí v prvé řadě zodpovědět několik otázek:

1/ Máme dostatečnou likvidní rezervu, kterou mohu použít v případě jakýchkoli mimořádných nákladů (vč. ztráty zaměstnání, poruchy automobilu, nemoci apod.)? Pokud ne, zpravidla je vhodnější mimořádnou splátku neuskutečnit a prostředky uspořit v dostupné podobě. Případné náklady na úvěrové řešení zmíněných nákladů by mnohonásobně převýšily náklady hypotéky.

2/ Chystáme se v dohledné době provádět větší investice (rekonstrukce, koupě vybavení bytu, koupě automobilu...)? Pokud ano, máme na ně dostatek vlastních prostředků? Pokud ne a chcete koupi řešit úvěrem, opět se vyplatí mimořádnou splátku neučinit a prostředky využít místo jiného, dražšího úvěru. I případná žádost o další hypotéku či překlenovací úvěr ze stavebního spoření bývá dražší variantou. Výjimku může tvořit ale řádný úvěr ze stavebního spoření, pokud na něj v době uskutečnění investice bude mít rodina nárok - a pokud ona investice splní podmínky účelovosti úvěru ze stavebního spoření.

3/ Dokážeme zhodnocovat prostředky s přijatelným rizikem více, než kolik činí přijatelné riziko“, závisí opět na každé domácnosti. Ve skutečnosti naprostá většina lidí v České republice není ochotna podstoupit žádné investiční riziko a prostředky spoří na spořících účtech bank či ve stavebním spoření. Spořící účty bank ale pochopitelně nepřinesou výnos vyšší, než jaké jsou úroky z hypotéky, a stavební spoření je výnosnější jen do výše podporované státní příspěvkem. Za zvážení ale stojí kupříkladu podnikatelům využití těchto prostředků místo zpravidla dražšího podnikatelského úvěru na rozvoj firmy.

Snížit splátku, nebo zkrátit dobu splácení hypotéky?

Pokud jste se po zodpovězení předchozích bodů rozhodli splatit částečně úvěr dříve, je lepší nechat si snížit splátku, nebo zkrátit dobu splatnosti? V prvé řadě je potřeba rozřešit, proč jste k předčasné splátce přistoupili.

Pramení-li vaše rozhodnutí o předčasném splacení části hypotéky z důvodu vysokého zatížení rodinného rozpočtu pravidelnou splátkou (a peníze jste získali např. z mimořádných prémií, darů, dědictví apod.), pak se vyplatí spíše ponechat dobu splatnosti a snížit výše splátky - tím se uvolní rodinný rozpočet a domácnost může snáze spořit (nebývá v takovém případě vhodné zvýšit spotřebu, dokud nemá domácnost zajištěnu dostatečnou rezervu).

Je-li motivem předčasné splátky snaha snížit co nejvíce zadlužení rodiny, která vnímá jakýkoli úvěr jako nepříjemné břemeno (i když ne třeba finanční, tak psychické), kterého se chce domácnost zbavit co nejdříve, pak je rozumným přístupem zkrácení doby splatnosti úvěru.

Důvodem k mimořádné splátce může být také vědomí o nedostatečné finanční disciplíně. Lidé, kteří si uvědomují, že nejsou schopni o své vůli rozumně hospodařit s penězi (a veškeré peníze, které vydělají či jinak získají, obratem utrácí za neužitečné zboží), jsou na správné cestě ke zlepšení. Mimořádná splátka jim pomůže zbavit se zbytečného pokušení „vidiny dostupných prostředků“. V takovém případě je vhodné nesnižovat splátku, ale zkrátit splatnost úvěru.

Závěrem

Na hypoteční úvěr se nelze dívat izolovaně, ale je třeba ho vnímat jako součást komplexu rodinných financí. Teprve v perspektivě dalších závazků, cílů a přání rodiny lze zodpovědět na otázku, zda se vyplatí hypotéku splatit co nejdříve, nebo ji ponechat jako zdroj financí pro investice či další spotřebu.

Přitom je třeba ale mít stále na paměti, že úvěr na cokoli by měl být splacen dříve, než skončí životnost pořizované věci. Rozhodování mezi mimořádnou splátkou hypotéky a využitím peněz na luxusní dovolenou nad poměry rodiny by v této perspektivě měla vyhrávat hypotéka (ovšem pozor, i zde závisí na mnoha dalších aspektech a striktně jednoznačné doporučení dát bez znalosti souvislostí rodinného života a financí nelze).

Anketa

Máte hypotéku?

Ano. (608)
 
Ne. (345)
 Celkem hlasovalo 953 čtenářů

Mimořádná splátka hypotéky: Zkrátit splatnost úvěru, nebo snížit splátku? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

rady na prd jofr | 23.06.2012 15:26
Půjčka Nabídka při 5% mírou zájem se teď pan Ramond Tails. | 17.09.2011 09:23
nZaqbQfNZKURuvJ Aspen | 11.06.2011 13:25
poplatek za vedení účtu tom003 | 31.03.2009 22:35

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »