Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ministerstvo pro místní rozvoj svou laxností způsobí další zadlužení státu, tvrdí OSMD

Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) přichází s iniciativním návrhem jak pomoci řešit vážný problém sociálního bydlení v České republice. Dále navrhuje zmírnění současné ekonomické recese a navrhuje převést na dobu zhruba pěti let všechny modernizace vedoucí ke snížení energetických ztrát nájemních domů do skupiny se sníženou hodnotou DPH a zároveň je posunout z daňové kategorie modernizace do kategorie oprav (tisková zpráva OSMD).

Tento krok je v  souladu s iniciativou Evropské unie o zateplování budov a zvyšování energetické soběstačnosti České republiky spolu s dobudováním ekologicky čistých zdrojů energie. „Může to výrazným způsobem ovlivnit urychlení prací bez potřeby velkých přímých dotací,“ říká předseda sdružení RNDr. Tomislav Šimeček.

Sdružení dále odmítá chystaný zákon, který má prodloužit deregulaci nájemného o další dva roky.  „Stát tento problém stále neřeší. Zneužívá současné hospodářské krize a stále odsouvá řešení tohoto problému. Žádáme vládu a poslance, aby byli zodpovědní a tento problém již jednou pro vždy vyřešili a narovnali dle názoru našeho i Ústavního soudu současný protiprávní stav! Je nutné si uvědomit, že prodloužením regulace o další 2 roky se stát  sám vystavuje riziku, že při předpokládané prohrané arbitráži se částka, kterou budeme muset my všichni platit, zvýší o další miliardy korun,“ vyjadřuje své rozhořčení Tomislav Šimeček.

Místo návrhů na prodloužení zákona o deregulaci nájemného by podle Šimečka měla příslušná ministerstva řešit problematiku bydlení sociálně slabých občanů ČR a zabývat se nutností zákona o bydlení sociálně potřebných. Tento problém je velmi vážný a je nutné jej řešit co nejdříve. Neustálým odkládáním této problematiky stát riskuje vysoké výdaje při kompenzaci škod, které bude muset zajistit kvůli prodloužení protiústavní regulace nájemného. „Je to úplně nelogické jednání.  Místo toho, aby stát pomohl zaplatit obvyklé nájemné jen sociálně potřebným v nezaviněné nouzi, nabízí nesmyslně nízké nájemné i bohatým nájemníkům,“ tvrdí Šimeček.

Představitelé OSMD vidí alternativní řešení v přijetí zákona o sociálním bydlení formou adresných dávek občanům, kteří se ocitli v nezaviněné nouzi tak, aby si mohli na fungujícím trhu bydlení pronajmout přiměřený byt za místně obvyklé tržní nájemné. Domácnostem v zaviněné nouzi by měly obce nabídnout alespoň dočasné přístřeší do doby, než si najdou práci. Tuto snahu však nepodporuje Sdružení na ochranu nájemníků (SON). „Majetní nájemníci si mohou cenu svého bydlení zaplatit nebo si případně pořídit vlastnické bydlení,“ je přesvědčen Šimeček.

OSMD rovněž upozorňuje na údajné pochybení Nejvyššího soudu, který má zcela ignorovat nadřazenost ústavního práva nad ustanoveními obecných předpisů. „Jde o jedno z posledních rozhodnutí Nejvyššího soudu, který jednoznačně podporuje neplatiče, nedodržování smluvních závazků a potvrzuje převahu lobistických skupin nad dodržováním ústavních práv. Jde o zákon 274/2001 Sb. a prováděcí předpis 428/2001 Sb., který učinil z pronajímatele legitimního rukojmí pro neplatící nájemníky. Pronajimatel je totiž povinen uzavřít smlouvu o dodávce pitné vody pro nájemníky s vodárnami bez ohledu na to, platí-li za to koneční spotřebitelé vody jakékoliv poplatky,“ vysvětluje Šimeček.

Ministerstvo pro místní rozvoj svou laxností způsobí další zadlužení státu, tvrdí OSMD >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů