Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ministr Kuba ohrožuje čerpání miliard z evropských fondů

Školy, nemocnice i řada bytových domů v Česku by se měly dočkat energeticky úsporných renovací financovaných z evropských fondů v příštím programovém období. To ale ohrožuje pozměňovací návrh, který ministr Kuba přes poslance Dědiče a Bauera již načetl v parlamentu, a který by vlastníkům nemovitostí umožnil prakticky ve všech případech nahradit průkazy energetické náročnosti při prodejích a nových pronájmech několika posledními vyúčtováními za energie (komentář sdružení Šance pro budovy).

Nutnou podmínkou, tzv. ex ante kondicionalitou, čerpání evropských prostředků v novém období pro oblast úspor energie je plná transpozice směrnice o energetické náročnosti budov a výslovně i článků týkajících se zmíněného rozšíření používání průkazů energetické náročnosti. Tuto podmínku už ČR sice začátkem roku novelou zákona o hospodaření energií splnila, ministrův návrh ale směrnici porušuje. Možné problémy s transpozicí této směrnice vnímá jako riziko také Ministerstvo pro místní rozvoj. Vyplývá to z materiálu, který posílá k projednání vládě a který se právě využitím prostředků z evropských fondů zabývá.

Návrh poslanců Dědiče a Bauera je nesprávný i věcně. Vyúčtování či faktury za energie nemají pro spotřebitele téměř žádnou vypovídací hodnotu, protože závisí do velké míry na způsobu užívání budovy či bytu i na klimatických podmínkách. Spotřeba energie v bytě, kde bydlí rodina se dvěma dětmi, bude rozdílná oproti stejně velkému bytu, kde žije jeden člověk. Výše vyúčtování se odvíjí také například od toho, na kolik stupňů předcházející obyvatelé vytápěli nebo kolik teplé vody spotřebovali.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká: „Rozšíření energetických průkazů i do oblasti prodeje a pronájmu budov je podmínkou pro čerpání miliard z evropských fondů na energeticky úsporné renovace bytových domů nebo nemocnic a škol. Návrh ministra Kuby prakticky ve všech případech nahradit tyto průkazy fakturami za energie za poslední tři roky jde proti této podmínce i proti selskému rozumu. Prakticky totiž znamená, že kupujícímu se dostane obdobné informace, jako kdyby nám prodejce ojetého auta chtěl místo technického průkazu dát několik účtenek od benzínové stanice.

V některých případech přesto Šance pro budovy prostor pro zmírnění povinností spojených s průkazy energetické náročnosti vidí.

Petr Holub vysvětluje: „Průkazy energetické náročnosti poskytnou kupujícímu či zájemci o nový pronájem ověřenou informaci o očekávaných provozních nákladech na energie. Pokud chci ale dům prodat například sousedovi a nebudu ho nabízet přes realitní kancelář, ponechal bych čistě na něm, zda po mně bude průkaz chtít či ne. Také u předválečných domů, u kterých je větší pravděpodobnost, že je nový vlastník bude chtít celé zrenovovat, je možno nahradit průkaz automatickým zařazením do nejhorší energetické třídy. Tímto lze snížit počet potřebných průkazů na realitním trhu zhruba o třetinu, ale zároveň je nezrušit paušálně."

Ministerstvo však k celé problematice přistupuje nekoncepčně a samo k nepřehledné situaci kolem nové legislativy přispívá. Vyhlášku, podle které se nové průkazy zpracovávají, a na kterou čekal realitní trh i stavební sektor celé tři měsíce od začátku platnosti novely zákona o hospodaření energií, vydalo pouze jeden pracovní den před její účinností. Čtrnáct dní poté ministr Kuba ohlásil v médiích chystané změny. Tímto přístupem ohrožuje stabilitu právního prostředí i důvěru v nastavené legislativní podmínky.  

Pozici Šance pro budovy podporuje také Jaroslav Maroušek, který vedl pracovní skupinu k transpozici směrnice o energetické náročnosti budov při Hospodářské komoře. Říká: „Ministrův návrh popírá veškeré dlouhé debaty a analýzy, které jsme vedli s odborníky a podnikateli a konzultovali s ministerstvem při přípravě jeho původního návrhu, který byl zdárně schválen na podzim poslanci. Průkazy mají sloužit jako účinný nástroj pro vyjádření přání zákazníka. To byla základní myšlenka: trh tažený přáním zákazníků. MPO by ji svým návrhem nejen odbouralo, ale vneslo by zavádějící informace o spotřebě, které povedou spíš k diskreditaci, než k podpoře oprávněného zájmu zákazníků na nižších platbách za energii. Navíc ministerský návrh je zjevným neplněním požadavku schválené směrnice. Sankce, které nám za odmítnutí části směrnice hrozí, mohou převýšit proklamované úspory nákladů na zpracování průkazů.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznámka:

Jak navíc ministr potvrdil při projednávání minulé novely zákona o hospodaření energií v parlamentu, rozšíření energetických průkazů i do oblasti prodeje a pronájmu domů požadovala dokonce již první směrnice o energetické náročnosti budov z roku 2002, Česká republika ji však nesplnila.

Vyjádření ministra Kuby v Senátu dne 19.7.2012 a v Poslanecké sněmovně dne 19.9.2012.

Je třeba ještě doplnit, že povinnost zajistit průkaz při prodeji nebo pronájmu budovy nebo její celé části byla obsažena již v té původní směrnici o energetické náročnosti budov z roku 2002. Nicméně tato novela nebyla do zákona o hospodaření řádně převedena, za což v téhle chvíli EU hrozí ČR řízením u Soudního dvora a poměrně vysokou pokutou."

http://senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=65418

Je třeba říct, že proti České republice je v tomto veden impeachment, že je ve druhém stupni. A pokud tento zákon my dnes nepřijmeme, tak velmi pravděpodobně tento proces dospěje k Evropskému soudnímu dvoru, jehož rozhodnutí bude velmi pravděpodobně o tom, že jej přijmout budeme muset. A od rozhodnutí tohoto rozsudku hrozí České republice sankce, které, když my jsme prověřovali, nám vycházejí zhruba – ono se to nedá přesně definovat – tak, že hranice jsou 130 tisíc až 530 tisíc korun na den. To znamená, že pokud se dnes rozhodnete tento zákon nepřijmout, velmi pravděpodobně skončíme v situaci, kdy rozhodnutím Evropského soudního dvoru ho přijmout budeme muset, a nese to s sebou riziko platby České republiky za každý den od vynesení rozsudku v těch částkách, o kterých jsem mluvil, tedy zhruba 200 tisíc až půl milionu korun denně.

http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/046schuz/s046055.htm

 

Ministr Kuba ohrožuje čerpání miliard z evropských fondů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »