Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ministr Pelikán, ANO dlužníkům!

Ministr Pelikán, ANO dlužníkům!

Nicccolo Machiavelli kdysi pravil, že politika je uměním možného. V případě českého ministra spravedlnosti, JUDr. Roberta Pelikána, lze hovořit o umění nemožného. Nevím totiž o civilizované zemi, jejíž ministr spravedlnosti činí vše pro ekonomickou likvidaci soudních exekutorů, tedy nejvýkonnější složky vymáhání práva.

Náš ministr spravedlnosti za hnutí ANO nejspíše nesdílí názor o existenci přímé úměry mezi úrovní demokracie a šancemi daňového poplatníka domoci se na základě pravoplatného soudního rozhodnutí svého práva. Mimochodem, před třemi lety sliboval dlužníkům ochranu před jejich věřiteli, rozsudky a soudními exekutory také tehdejší předseda ČSSD a dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

Je otázkou, do jaké míry se Sobotkova snaha podkopat právní základy státu setkala s úspěchem, neboť jeho partaj i přes velmi výhodnou pozici před volbami nakonec zaznamenala nejhorší výsledek v parlamentních volbách od roku 1992. Nicméně Bohuslav Sobotka je zapomenut, dlužníkům vysvitla na nebi nová hvězda v podobě ministra spravedlnosti JUDr. Roberta Pelikána.

Dnešní táta dlužníků se rozhodl snížit exekutorům jejich státem regulované odměny o 30 %. Tento svůj krok odůvodňuje tím, že počet 158 exekutorů je na Česko, Moravu a Slezsko příliš vysoký. Ministr plánuje, že poté, co sníží exekutorům odměny, řada z nich zkrachuje. „Exekutoři chtějí mít podnikatelskou soutěž, tak ji mají mít,“ pravil při této příležitosti.

Nevím, zdali v případě, kdy pravidla hry určuje dle vlastní libovůle stát, lze hovořit o podnikatelské soutěži. Řekl bych, že ne! Kromě toho, jako daňovému poplatníkovi je mi úplně jedno, zdali je v Česku 158 či 3421 exekutorů, neboť tito například na rozdíl od soudců, ministra spravedlnosti a jeho úřednicko-byrokratického aparátu, nezatěžují státní rozpočet. V jejich případě totiž platí, že ukázaná, přesněji řečeno vymožená, platí!

Ano, také jsem četl cosi o excesech některých nezdárných představitelů exekutorského stavu. Podle veřejně dostupných údajů ovšem vychází na 100 000 exekucí jeden kárně trestaný exekutor, což rozbíjí na padrť kýmsi živenou představu soudního exekutora coby zlosyna prvního řadu.

Další důvod, proč je podle pana ministra Pelikána nutno sebrat exekutorům třetinu odměn, spočívá v jejich výdělcích. Berou totiž podle jeho názoru nepřiměřených 140 000 korun. Vzhledem k tomu, že inkasuje exekutor poté, co realizuje pravomocné rozhodnutí soudu, odhaduji, že úspěšní vydělávají ještě více, zatímco méně úspěšní řeší existenční problémy. Ale o tom je přece tržní ekonomika.

Při pohledu na JUDr. Pelikána, kterak se v pořadu Interview ČT 24 rozohňuje nad „nepřiměřenými“ zisky exekutorů, jsem si vzpomněl na kůl v plotě, neboli předposledního bosse KSČ Milouše Jakeše a jeho památný projev z roku 1989. Takže, pane ministře, Lucka Bílá je hodná holka, ale vydělává těžké milióny. A co teprve Kvitová, Jágrové, Čechové…Mimochodem, je zajímavé, když proti nepřiměřeným ziskům brojí ministr za hnutí, jehož majitelem je Andrej Babiš, jeden z mála českých boháčů vskutku světového formátu.

Jak dále pan ministr Pelikán praví, exekutoři si peníze nezaslouží, neboť se jedná o nejméně náročnou právnickou profesi. Nevím, jak na to ministr přišel, neboť pokud je mi známo, práci exekutora nikdy nevykonával. Každopádně ač právní laik, zastávám názor, že odsoudit dlužníka k platbě bude asi přece jen snazší, než z něj později peníze vymoci. Když už jsme u soudů, nebylo by pro pana ministra Pelikána snazší rovnou zakázat věřitelům domáhat jejich prostřednictvím dlužných částek? Pokud totiž nebudou rozsudky, nebude logicky co soudně vymáhat! V takovém případě lze ovšem očekávat negativní reakci ze strany soudců. A soudný člověk ví, že byť se snaží Robert Pelikán hodit věřitele přes palubu, jejich hlas má při volbách stejnou cenu, jako hlas dlužníků.

Co napsat na závěr? Boj proti soudním exekutorům pak vypovídá mnohé i o současné vládní koalici. ČSSD odmítá akceptovat rozsudek po nabytí právní moci, zatímco ministr spravedlnosti za hnutí ANO dělá vše pro to, aby věřitelům znemožnil uplatnění jejich rovněž soudem uznaných nároků. A KDÚ-ČSL, věrna své tradici čeká, na kterou stranu se přiklonit. V tomto případě to nebudou mít lidovci těžké, neboť ČSSD + ANO jedním tělem jsou.

Anketa

Je právo v ČR dostatečně vymahatelné?

Ano. (6)
 
Ne. (24)
 Celkem hlasovalo 30 čtenářů

Ministr Pelikán, ANO dlužníkům! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »