Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce?

„Důležité je, aby se zpřístupnily úvěry na pořízení vlastního bydlení mladým lidem, kteří již mají děti a jejichž postavení z hlediska posuzování schopnosti splácet je horší než u bezdětných párů. Navíc úvěry budou poskytovány s nízkou úrokovou sazbou a s možností přerušení splácení v obtížných životních situacích,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Nízkoúročený úvěr na pořízení bydlení

Úvěr na bydlení od 50 do 600 tisíc korun mladým lidem do 36 let, kteří pečují trvale o dítě do šesti let, bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Nízkoúročený úvěr bude možné využít na pořízení obydlí výstavbou novostavby, nástavbou, vestavbou, přístavbou nebo změnou stavby na stavbu pro bydlení, ale i na koupi bytu nebo rodinného domu či na převod družstevního podílu v bytovém družstvu.

Výše úvěru je jednak omezena absolutní částkou 600 tisíc korun, ale také relativně k ceně pořizovaného bydlení a k výši celkového financování pomocí zadlužení, tedy 50 procent pořizovací ceny nemovitosti a 90 procent pořizovací ceny pomocí všech úvěrů. Úvěr je navíc možné bez sankcí kdykoliv předčasně splatit.

Úroková sazba od 1,46 procenta

Úroková sazba je odvozena od aktuální základní referenční úrokové sazby Evropské unie, která od 1. ledna 2016 činí 0,46 procenta. K referenční úrokové sazbě je připočten jeden až dva procentní body podle rizikovosti žadatele. Úvěr je poskytován na 15 let s fixací maximálně na pět let.

Možnost přerušení splácení až na šest let

Splácení úvěru je možné přerušit maximálně třikrát až na dva roky, tedy celkem na dobu šesti let. Důvodem přerušení může být narození nebo osvojení dalšího dítěte či obtížná životní situace, jako je úmrtí partnera, dlouhodobá nemoc či nezaměstnanost po dobu delší než tři měsíce.

Úvěr je při přerušení úročen jednoprocentní sazbou. Vzhledem ke konkrétnímu výčtu situací při přerušení splácení dlužníky je podle vlády nepravděpodobné, že by mohlo dojít ke zneužití přerušení a využití velmi výhodné úrokové sazby.

Ozývají se i hlasy proti

Mladé rodiny s dětmi mívají u bank často ztíženou pozici při žádostech o úvěr na bydlení. Pro banky jsou bonitnější bezdětní žadatelé, a to i přesto, že mají srovnatelné příjmy. SRFB hodnotí bonitu dlužníka podle svých pravidel. Klient tak může být pro SFRB méně rizikový než pro banku.

Nesplacených úvěrů se SFRB neobává. V minulosti totiž SFRB poskytl více než 30 tisíc úvěrů fyzickým osobám v hodnotě přesahující osm miliard korun a problémové úvěry dosáhly pouze jednoho procenta, ohrožené úvěry pak 0,2 procenta. V porovnání s bankami si SFRB vede znatelně lépe.  

Někteří odborníci se ale domnívají, že v oblasti komerčních úvěrů je nabídka již dostatečně široká a státní podpora mladých rodin s dětmi je tudíž zbytečná. Úrokové sazby komerčních úvěrů jsou v současné době tak nízké, že jsou s vládním návrhem srovnatelné. Na druhou stranu očividnou výhodou návrhu je, že není nutná zástava nemovitosti. Díky tomuto úvěru bez nutnosti zástavy jsou banky v lepší pozici, protože mají více zajištěný úvěr.

Developeři a realitní makléři jsou návrhu nakloněni. A není divu. Developerům i realitním kancelářím přibydou další zákazníci, kteří si budou moci pořídit vlastní bydlení. Trh bude navíc podle nich obohacen o další možnosti financování bydlení.

Ministryně pro místní rozvoj počítá pro letošní rok s poskytnutím úvěrů v objemu až 100 milionů korun. Vzhledem k objemu vyčleněných výdajů by hypoteční trh neměl být ovlivněn. Banky poskytnou za pouhý měsíc úvěry na bydlení za více než 10 miliard korun.

Byt za 600 tisíc v Praze nepořídíte

V Praze ovšem vlastní bydlení za 600 tisíc korun nepořídíte. V jiných regionech to ale může být až příliš. Například v Chomutově za tuto částku můžete koupit až dva byty. Nízkoúročená půjčka od státu by tak mohla najít své uplatnění zejména v menších městech, severních Čechách či na Moravě.

Ministerstvo pro místní rozvoj si od podpory slibuje zvýšení dostupnosti vlastního bydlení pro mladší osoby s dětmi, jejichž situace je dočasně ztížena, a kteří nedisponují dostatečnými úsporami. Podpora by měla podle ministerstva také pomoci ke stabilizaci mladých právě na venkově, kde je i omezená možnost nájemního bydlení.

Program bude vyhlášen nařízením vlády, což znamená, že nebude podléhat schvalování zákonodárců.

Mladí se dočkají nové podpory bydlení >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

josef | 15.03.2016 09:58
Další zneužití Gauner | 15.03.2016 09:29

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 07.01.2016 00:00 Příspěvek na bydlení v roce 2016: Vzroste až o 273 Kč

Maximální výška příspěvku na bydlení v roce 2016 vzroste. Absolutně si nejvíce mohou polepšit čtyř a vícečlenné rodiny žijící v nájmu v Praze, relativně ale nejvíce vzroste majitelům bytů v družstevním a osobním vlastnictví. A jak je na tom vaše obec? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů