Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na aktualizaci zápisu v rejstříku mají SVJ již jen pár dní. Většina ji nestihne

Už jen pár posledních dní zbývá společenstvím vlastníků jednotek (SVJ) na to, aby aktualizovaly své zápisy v příslušném rejstříku. Ač nová právní úprava stanovila termín pro tuto změnu do 30. června letošního roku, dosud tak učinil jen nepatrný zlomek společenství. Co čeká na společenství, která tuto povinnost nesplní?

Celkem pět různých druhů aktualizací by mělo být do konce června zaneseno v příslušném rejstříku u všech společenství vlastníků jednotek. „Nařizuje to zákon č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících, který mimo jiné ukládá aktualizovat zápisy ve veřejných rejstřících do 30. 6. 2014 (§ 122/1) a to u všech společenství vlastníků jednotek. Tedy u SVJ vzniklých před i po 1. 1. 2014.“ Upozorňuje na málo známou povinnost advokátka ze specializovaného právního portálu www.pravnigramotnost.cz Mgr. Bohdana Hejduková a dodává, že zápis je nutné upravit v následujících pěti bodech.

  1. Bydliště

Do rejstříku je zapotřebí v uvedené lhůtě zapsat ke každému členovi statutárního nebo kontrolního orgánu společenství vlastníků jednotek jeho trvalé bydliště. Pokud se na této adrese tento člověk fyzicky nezdržuje, je nutné doplnit i kontaktní adresu, kde je tato fyzická osoba fakticky k zastižení.

  1. Datum narození a rodné číslo

Další změnou je doplnění zápisu o rodné číslo a datum narození fyzické osoby zapsané v rejstříku společenství vlastníků jednotek. Dosud byl vyžadován pouze jeden z těchto údajů a rodné číslo se obvykle neuvádělo. Nyní je zapotřebí jej doplnit, aby bylo možné veřejnou správou sdílet referenční údaje v základních registrech. „Pozor, pokud budou rodná čísla uvedená také v listinách zakládaných do sbírky listin, je zapotřebí je ze strany zakladatele listiny před vložením do rejstříku začernit, aby nebyla běžně dostupná a případně zneužitelná.“ Doporučuje advokátka Hejduková.

  1. Počet členů statutárního orgánu

Do veřejného rejstříku je nutné nechat zapsat také počet členů statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek. „Pozor, v tomto případě je nutné zapsat přesně takový počet členů, který je v souladu se stanovami příslušného společenství.“ Upozorňuje Mgr. Bohdana Hejduková na možné komplikace ve špatném určení počtu členů.  

Způsob jednání statutárního orgánu

K další novince patří také zapsání způsobu jednání statutárního orgánu za společenství vlastníků jednotek. Tuto záležitost až doposud zákon nepožadoval. Způsob jednání za SVJ bude nově vycházet ze stanov příslušného společenství a pokud jej tyto stanovy nikterak nedefinují, bude na základě obecné úpravy právnických osob v novém občanském zákoníku platit, že každý člen výboru zastupuje SVJ samostatně.

  1. Kontrolní orgán

Jestliže společenství vlastníků jednotek dle svých stanov zřizuje také kontrolní orgán, pak je povinností tohoto SVJ zapsat název a počet členů kontrolního orgánu do rejstříku. Přestože nový občanský zákoník tuto povinnost nestanoví, odkazuje se na ustanovení o spolku, který obsahuje základní právní úpravu kontrolní komise, ta se pak v přiměřené formě použijí i pro společenství vlastníků jednotek.

Sankce ze strany rejstříkových soudů

Jestliže SVJ nedodají do 30. 6. 2014 na příslušný rejstříkový soud, soud je k naplnění této povinnosti vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu. Uplyne-li dodatečná lhůta marně, soud na návrh rejstříkového soudu nebo osoby, která na tom osvědčí právní zájem, zapsanou osobu zruší a nařídí její likvidaci. „Podle mého názoru je tato sankce ze strany zákonodárců příliš tvrdá, nicméně své klienty na tuto skutečnost raději upozorňuji dopředu, aby s touto alternativou byli seznámeni a mohli na ní včas reagovat.“ Uzavírá Bohdana Hejduková.

Zdroj: www.pravnigramotnost.cz

Na aktualizaci zápisu v rejstříku mají SVJ již jen pár dní. Většina ji nestihne >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »