Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na jak dlouho fixovat sazbu hypotéky?

Autor: GOLEM FINANCE | 30.06.2014 15:48 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: doba fixace úrokové sazby hypotéky

Současné období rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték nahrává delším fixacím. Pro jakou z nabízených variant se rozhodnout a nebylo by lepší sazbu nefixovat vůbec? Při rozhodování o volbě úrokové sazby hraje roli spousta faktorů.  

Obecně platí, že v období nízkých úrokových sazeb a očekávaného nárůstu, je vhodnější úrokovou sazbu hypotéky fixovat na delší období. Klient má následně po celou sjednanou dobu jistotu stále stejných splátek odpovídajících vyjednané sazbě a zvýšení ceny se jej po celou fixační dobu netýká. Naopak v období vysokých úrokových sazeb a očekávaného poklesu je vhodné úrokovou sazbu nefixovat a těžit z pozvolného snižování sazeb v podobě nižší měsíční splátky a rychlejšího splácení dlužné částky.

Základem pro správnou volbu typu sazby a případně délky fixačního období je přesné vyhodnocení stávající situace jak z pohledu úrovně úrokových sazeb, tak profilu klienta a jeho plánům do budoucna. Bez ohledu na to, zda se jedná o novou hypotéku, nebo úvěr po uplynutí fixačního období. 

Zjednodušenou pomůcku pro rozhodování mezi jednotlivými typy úrokových sazeb představuje naše infografika, kterou průběžně aktualizujeme a je součástí našeho elektronického měsíčníku HYPOINFO, k jehož odběru se můžete zaregistrovat v patičce našich webových stránek. 

clipboard0101 

Jaká je nyní úroveň úrokových sazeb?

Úrokové sazby hypoték jsou na rekordních minimech. Podle našeho názoru sazby mohou v letních měsících ještě sklouznout směrem dolů, nicméně dramatický pokles v tuto chvíli již neočekáváme. A zároveň s ohledem na vyjádření ČNB o plánu zachovat stávající úrokové sazby a kurz koruny na současných úrovních, neočekáváme ani nějaký dramatický výkyv sazeb směrem nahoru. Současnou úroveň úrokových sazeb proto hodnotíme jako nízkou se stabilním výhledem. 

clipboard0102

Pro malou skupinu aktivních klientů pravidelně sledujících vývoj na trhu hypoték, kteří jsou schopni reagovat na nárůst sazeb mohou být stále atraktivní hypotéky s variabilní úrokovou sazbu. Ty jsou stále o něco úrokově levnější než hypotéky s fixní sazbou. Nicméně rozdíl mezi fixními a variabilními sazbami se neustále zmenšuje, takže cena jen těžko vyváží riziko neočekávatelného skokového nárůstu sazby. Nejen z tohoto důvodu považujeme za vhodnější využít stávající úrovně levných hypoték a klientům většinou doporučujeme úrokovou sazbu zafixovat na 3, 5 a více let.  

Rozdíl mezi sazbami pro 3 a 5leté fixace je minimální. Rozhodují plány do budoucna 

Obecně platí, že banky si zpravidla chtějí klienty připoutat na co nejdelší dobu a snaží se je nasměrovat k dlouhodobým produktům.  U hypoték preferují delší fixace a klienty se k jejich uzavírání snaží motivovat nižší nabízenou cenou. Toto hledisko však nyní neplatí. Z porovnání aktuálně nabízených úrokových sazeb vyplývá, že většina bank s výjimkou České spořitelny, Komerční banky a Sberbank nabízí nižší sazby u 3letých fixací.

Při volbě fixační varianty by měla výše sazby hrát pouze orientační roli. Tím spíše, že rozdíly nejsou nijak závratné ani v jednom směru a pohybují se maximálně v řádu 1 či 2 desetin procenta. To v případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností činí zhruba 200 Kč.

Mnohem důležitější z pohledu klienta je správně vyhodnotit současnou životní situaci a v rozhodování zohlednit plány do budoucna.  Zda klient hypotékou vyřešil dlouhodobě svou potřebu bydlení, nebo zda plánuje do budoucna ještě další změny. Pokud splácíte hypotéku na dům či byt, v kterém bydlíte a neplánujete v blízké budoucnosti zásadní změny, naše doporučení je pětiletá nebo delší fixace. V nabídce některých bank figurují i 7leté fixace.

Vedle toho tříletá fixace je vhodná pro klienty, kteří plánují v tomto horizontu větší změnu například v podobě zkrácení doby splatnosti (návrat jednoho z manželů z rodičovské dovolené) nebo plánují předčasné splacení úvěru z jakýchkoliv příčin. Banky si totiž za tuto službu účtují sankční poplatek, který prakticky předčasné splacení znemožňuje.

Ideální by bylo sazby nakombinovat

Stávající situace na trhu vytváří optimální prostření pro uvedení produktové novinky, za kterou jménem klientů lobujeme u bank již několik let. Tou je tzv. portfolio hypotéka, která umožňuje klientům v rámci jedné úvěrové smlouvy kombinovat různé typy fixací nebo dokonce může kombinovat fixní a variabilní sazbu. Za stávající situace by si klient mohl část úvěru nechat úročit variabilní sazbou s možností předčasného splacení a zbývající část úvěru si zafixovat na 5 let. Tento typ hypoték je běžný například ve Švýcarsku. V České republice lze v omezené míře podobné flexibility dosáhnout alespoň vhodnou kombinací hypotečního úvěru a úvěru ze stavebního spoření. Nicméně vzhledem k složitosti doporučujeme svou situaci a možnosti konzultovat se zkušeným hypotečním makléřem.

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky

Na jak dlouho fixovat sazbu hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »