Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na odbyt jdou byty z nucených dražeb

Autor: Petr Zámečník | 20.09.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Na odbyt jdou byty z nucených dražeb

Realitní trh pomalu ožívá. Podobně jako Fénix vstává z popela. Hybnou silou realitního trhu jsou nemovitosti z nucených dražeb. Tedy z dražeb bytů a domů pořízených na hypotéku. A nesplácených. Jak se k těmto levným nemovitostem dostat?

O analýzách developerů a realitních kancelářích si můžeme myslet své. Jejich zájmem je, aby se propad cen nemovitostí zastavil a aby pokud možno začaly opět rychle růst. Developeři pak začnou prodávat a zvyšovat ceny, realitním kancelářím se roztočí obchody.

"Ceny nového bydlení se za dobu hospodářské krize (2008 až 2010) snížily průměrně o 15 %. Nyní je však situace stabilizovaná a trh prodeje nových bytů se postupně oživuje. Ceny dosáhly svého dna a dále již klesat nebudou," hlásá v úvodu zpráva společnosti Centra Group z minulého týdne a oživení dokládá meziročním zvýšením tržeb o 5 %.

"Ceny realit výrazně klesly, což je příležitost pro investice," uvedla nedávno realitní kancelář AAAbyty.cz na své tiskové konferenci. Paradoxem ovšem je, že podle jejích statistik jdou v současnosti na odbyt dvě skupiny nemovitostí: Luxusní vily a nemovitosti vlastníků neschopných splácet hypotéku. A není to jen otázka České republiky. Mnohem větší vrásky dělají nesplácené hypotéky Američanům.

"Důvody pro podobné paradoxy jsou logické: na jednu stranu si v minulosti nižší příjmové skupiny koncipovaly hypotéku na hranici únosnosti – o dalších spotřebitelských úvěrech ani nemluvě. V případě výpadku byť jen jednoho z příjmů pro ně nastala kritická situace," uvedl Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz, a dodal: "A na druhou stranu nejvyšší příjmové skupiny nejsou při nákupech nemovitostí vázány jen na vstřícnost bank při poskytování hypotečních úvěrů."

Exekuované nemovitosti mohou být levnější

Nemovitosti prodávané v rámci exekucí mohou být významně levnější než jejich běžně prodávané protějšky. Důvodem je především rychlost, s níž se snaží exekutor nemovitost prodat.

Nemovitosti míří do nucené exekuce s vyvolávací cenou ve výši 2/3 odhadní ceny. Samozřejmě se cena může zvýšit a u lukrativních nemovitostí při dostatečném zájmu kupujících může převýšit i cenu srovnatelných nemovitostí. (Téměř) každá nemovitost je totiž unikátní a její cena závisí především na hodnotě, jakou jí přisuzuje kupující. Naopak pokud zájem o nemovitost není, klesá i vyvolávací cena.

Veškeré exekutorské dražby jsou evidovány na Portáldražeb.cz. Tam lze zjistit, jaké nemovitosti, kdy a kde budou draženy. Portál je poměrně dobře tříděný, lze využít funkční vyhledávání podle krajů a předmětu dražby (byt, rodinný dům) a výsledky lze třídit podle data dražby a ceny.

Návštěvník se tak může na portále dočíst, že je již dnes plánovaná dražba na 24. 11. 2015, kdy budou (pravděpodobně) draženy pozemky v Katovicích u Strakonic. Samozřejmě, dražbu může exekutor i zrušit, pokud kupříkladu dojde k vyrovnání dluhu jiným způsobem.

Pokud byste měli přebytečných 66,5 mil. Kč a zájem o dům v centru Prahy ve Spálené ulici, můžete se zúčastnit prosincové dražby. Musíte být ale připraveni složit dražební jistotu 23 mil. Kč - samozřejmě vratnou v případě, že nemovitost nezískáte.

Soudní dražby nejsou dražby soudních exekutorů

Nucené dražby nemusí být pouze v rámci exekucí soudním exekutorem. Dražbu může nařídit i soud. Ty se pak shromažďují na portále Dražby.org, kde ovšem nejsou k nalezení jen nemovitosti, ale veškeré dražené předměty. Navíc není záruka, že své dražby umístí na tento portál, který vznikl "na základě iniciativy Okresního soudu v Ústí nad Orlicí za podpory Krajského soudu v Hradci Králové, který je zároveň jejím provozovatelem". Vytřídit dražby nemovitostí není tak snadné - lze to např. na základě omezení minimální ceny.

Dražby nejen z exekucí

Exekuce jsou zřejmě poslední možností získání prostředků na uhrazení dluhu. V té době se již věřitelé zpravidla smířili s tím, že nedostanou peníze zpět v plné výši a jsou ochotni smířit se i s málem, které z exekuce poplyne.

Před nucenou dražbou se ale většina věřitelů snaží domluvit s dlužníkem na dobrovolné dražbě, u níž lze očekávat vyšší výnos - a pro kupujícího tedy není obecně tak výhodná jako dražba nucená. Na druhou stranu je těchto dražeb zpravidla více a kupující mohou lépe vybírat.

Velké množství dražeb je k nalezení např. na stránkách Centrálníadresa.cz provozovaných Českou poštou. Bohužel stránky nejsou opět příliš uživatelsky přívětivé a nalézt dražbu nemovitosti, o kterou by mohl mít potenciální kupující zájem, vyžaduje velkou dávku trpělivosti a zručnosti.

Pozor na rozdíl dražby a aukce!

Dražba a aukce vypadají velmi podobně. V obou případech je stanovena vyvolávací cena, která se zvyšuje (v případě amerického přístupu) a nejvyšší nabídka vyhrává. A v tom okamžiku přichází zásadní rozdíly.

V případě dražby přechází vlastnické právo k nemovitosti okamžikem úhozu dražebního kladívka. Smlouva je tím uzavřena a obě strany musí plnit - prodávající předat nemovitost, kupující zaplatit.

U aukce si prodávající vybírá, komu nemovitost prodá. A samozřejmě si vybere toho s nejvyšší nabídkou... pokud se mu ovšem jeho nabídka zdá dostatečně vysoká. S ním následně prodávající uzavře klasickou kupní smlouvu.

Rozdílu mezi aukcí a dražbou (který lidé ale obecně příliš nevnímají) využili již dvakrát developeři, kteří v rámci aukce nemovitostí zjistili, že jejich byty jsou za jimi požadovanou cenu neprodejné... a tak je ke smutku nejvýše přihazujících neprodali.

Anketa

Splácíte v současnosti hypotéku?

Ano (492)
 
Ne (362)
 Celkem hlasovalo 854 čtenářů

Na odbyt jdou byty z nucených dražeb >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »