Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na odbyt jdou byty z nucených dražeb

Autor: Petr Zámečník | 20.09.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Na odbyt jdou byty z nucených dražeb

Realitní trh pomalu ožívá. Podobně jako Fénix vstává z popela. Hybnou silou realitního trhu jsou nemovitosti z nucených dražeb. Tedy z dražeb bytů a domů pořízených na hypotéku. A nesplácených. Jak se k těmto levným nemovitostem dostat?

O analýzách developerů a realitních kancelářích si můžeme myslet své. Jejich zájmem je, aby se propad cen nemovitostí zastavil a aby pokud možno začaly opět rychle růst. Developeři pak začnou prodávat a zvyšovat ceny, realitním kancelářím se roztočí obchody.

"Ceny nového bydlení se za dobu hospodářské krize (2008 až 2010) snížily průměrně o 15 %. Nyní je však situace stabilizovaná a trh prodeje nových bytů se postupně oživuje. Ceny dosáhly svého dna a dále již klesat nebudou," hlásá v úvodu zpráva společnosti Centra Group z minulého týdne a oživení dokládá meziročním zvýšením tržeb o 5 %.

"Ceny realit výrazně klesly, což je příležitost pro investice," uvedla nedávno realitní kancelář AAAbyty.cz na své tiskové konferenci. Paradoxem ovšem je, že podle jejích statistik jdou v současnosti na odbyt dvě skupiny nemovitostí: Luxusní vily a nemovitosti vlastníků neschopných splácet hypotéku. A není to jen otázka České republiky. Mnohem větší vrásky dělají nesplácené hypotéky Američanům.

"Důvody pro podobné paradoxy jsou logické: na jednu stranu si v minulosti nižší příjmové skupiny koncipovaly hypotéku na hranici únosnosti – o dalších spotřebitelských úvěrech ani nemluvě. V případě výpadku byť jen jednoho z příjmů pro ně nastala kritická situace," uvedl Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz, a dodal: "A na druhou stranu nejvyšší příjmové skupiny nejsou při nákupech nemovitostí vázány jen na vstřícnost bank při poskytování hypotečních úvěrů."

Exekuované nemovitosti mohou být levnější

Nemovitosti prodávané v rámci exekucí mohou být významně levnější než jejich běžně prodávané protějšky. Důvodem je především rychlost, s níž se snaží exekutor nemovitost prodat.

Nemovitosti míří do nucené exekuce s vyvolávací cenou ve výši 2/3 odhadní ceny. Samozřejmě se cena může zvýšit a u lukrativních nemovitostí při dostatečném zájmu kupujících může převýšit i cenu srovnatelných nemovitostí. (Téměř) každá nemovitost je totiž unikátní a její cena závisí především na hodnotě, jakou jí přisuzuje kupující. Naopak pokud zájem o nemovitost není, klesá i vyvolávací cena.

Veškeré exekutorské dražby jsou evidovány na Portáldražeb.cz. Tam lze zjistit, jaké nemovitosti, kdy a kde budou draženy. Portál je poměrně dobře tříděný, lze využít funkční vyhledávání podle krajů a předmětu dražby (byt, rodinný dům) a výsledky lze třídit podle data dražby a ceny.

Návštěvník se tak může na portále dočíst, že je již dnes plánovaná dražba na 24. 11. 2015, kdy budou (pravděpodobně) draženy pozemky v Katovicích u Strakonic. Samozřejmě, dražbu může exekutor i zrušit, pokud kupříkladu dojde k vyrovnání dluhu jiným způsobem.

Pokud byste měli přebytečných 66,5 mil. Kč a zájem o dům v centru Prahy ve Spálené ulici, můžete se zúčastnit prosincové dražby. Musíte být ale připraveni složit dražební jistotu 23 mil. Kč - samozřejmě vratnou v případě, že nemovitost nezískáte.

Soudní dražby nejsou dražby soudních exekutorů

Nucené dražby nemusí být pouze v rámci exekucí soudním exekutorem. Dražbu může nařídit i soud. Ty se pak shromažďují na portále Dražby.org, kde ovšem nejsou k nalezení jen nemovitosti, ale veškeré dražené předměty. Navíc není záruka, že své dražby umístí na tento portál, který vznikl "na základě iniciativy Okresního soudu v Ústí nad Orlicí za podpory Krajského soudu v Hradci Králové, který je zároveň jejím provozovatelem". Vytřídit dražby nemovitostí není tak snadné - lze to např. na základě omezení minimální ceny.

Dražby nejen z exekucí

Exekuce jsou zřejmě poslední možností získání prostředků na uhrazení dluhu. V té době se již věřitelé zpravidla smířili s tím, že nedostanou peníze zpět v plné výši a jsou ochotni smířit se i s málem, které z exekuce poplyne.

Před nucenou dražbou se ale většina věřitelů snaží domluvit s dlužníkem na dobrovolné dražbě, u níž lze očekávat vyšší výnos - a pro kupujícího tedy není obecně tak výhodná jako dražba nucená. Na druhou stranu je těchto dražeb zpravidla více a kupující mohou lépe vybírat.

Velké množství dražeb je k nalezení např. na stránkách Centrálníadresa.cz provozovaných Českou poštou. Bohužel stránky nejsou opět příliš uživatelsky přívětivé a nalézt dražbu nemovitosti, o kterou by mohl mít potenciální kupující zájem, vyžaduje velkou dávku trpělivosti a zručnosti.

Pozor na rozdíl dražby a aukce!

Dražba a aukce vypadají velmi podobně. V obou případech je stanovena vyvolávací cena, která se zvyšuje (v případě amerického přístupu) a nejvyšší nabídka vyhrává. A v tom okamžiku přichází zásadní rozdíly.

V případě dražby přechází vlastnické právo k nemovitosti okamžikem úhozu dražebního kladívka. Smlouva je tím uzavřena a obě strany musí plnit - prodávající předat nemovitost, kupující zaplatit.

U aukce si prodávající vybírá, komu nemovitost prodá. A samozřejmě si vybere toho s nejvyšší nabídkou... pokud se mu ovšem jeho nabídka zdá dostatečně vysoká. S ním následně prodávající uzavře klasickou kupní smlouvu.

Rozdílu mezi aukcí a dražbou (který lidé ale obecně příliš nevnímají) využili již dvakrát developeři, kteří v rámci aukce nemovitostí zjistili, že jejich byty jsou za jimi požadovanou cenu neprodejné... a tak je ke smutku nejvýše přihazujících neprodali.

Anketa

Splácíte v současnosti hypotéku?

Ano (478)
 
Ne (354)
 Celkem hlasovalo 832 čtenářů

Na odbyt jdou byty z nucených dražeb >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 26.08.2016 10:29
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.08.2016 13:40 Na pražském nábřeží vyroste ruské kolo

Společnost Timsbury Capital může na Praze 5 postavit ruské kolo. Vedení města stvrdilo podpisem pronájem pozemku na Hořejším nábřeží. Firma ale ještě nemá vyhráno, musí do konce roku 2017 získat kromě jiných i souhlas od památkářů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (98)
 
Spíše ano. (17)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (21)
 Celkem hlasovalo 166 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »