Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na odbyt jdou byty z nucených dražeb

Autor: Petr Zámečník | 20.09.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Na odbyt jdou byty z nucených dražeb

Realitní trh pomalu ožívá. Podobně jako Fénix vstává z popela. Hybnou silou realitního trhu jsou nemovitosti z nucených dražeb. Tedy z dražeb bytů a domů pořízených na hypotéku. A nesplácených. Jak se k těmto levným nemovitostem dostat?

O analýzách developerů a realitních kancelářích si můžeme myslet své. Jejich zájmem je, aby se propad cen nemovitostí zastavil a aby pokud možno začaly opět rychle růst. Developeři pak začnou prodávat a zvyšovat ceny, realitním kancelářím se roztočí obchody.

"Ceny nového bydlení se za dobu hospodářské krize (2008 až 2010) snížily průměrně o 15 %. Nyní je však situace stabilizovaná a trh prodeje nových bytů se postupně oživuje. Ceny dosáhly svého dna a dále již klesat nebudou," hlásá v úvodu zpráva společnosti Centra Group z minulého týdne a oživení dokládá meziročním zvýšením tržeb o 5 %.

"Ceny realit výrazně klesly, což je příležitost pro investice," uvedla nedávno realitní kancelář AAAbyty.cz na své tiskové konferenci. Paradoxem ovšem je, že podle jejích statistik jdou v současnosti na odbyt dvě skupiny nemovitostí: Luxusní vily a nemovitosti vlastníků neschopných splácet hypotéku. A není to jen otázka České republiky. Mnohem větší vrásky dělají nesplácené hypotéky Američanům.

"Důvody pro podobné paradoxy jsou logické: na jednu stranu si v minulosti nižší příjmové skupiny koncipovaly hypotéku na hranici únosnosti – o dalších spotřebitelských úvěrech ani nemluvě. V případě výpadku byť jen jednoho z příjmů pro ně nastala kritická situace," uvedl Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz, a dodal: "A na druhou stranu nejvyšší příjmové skupiny nejsou při nákupech nemovitostí vázány jen na vstřícnost bank při poskytování hypotečních úvěrů."

Exekuované nemovitosti mohou být levnější

Nemovitosti prodávané v rámci exekucí mohou být významně levnější než jejich běžně prodávané protějšky. Důvodem je především rychlost, s níž se snaží exekutor nemovitost prodat.

Nemovitosti míří do nucené exekuce s vyvolávací cenou ve výši 2/3 odhadní ceny. Samozřejmě se cena může zvýšit a u lukrativních nemovitostí při dostatečném zájmu kupujících může převýšit i cenu srovnatelných nemovitostí. (Téměř) každá nemovitost je totiž unikátní a její cena závisí především na hodnotě, jakou jí přisuzuje kupující. Naopak pokud zájem o nemovitost není, klesá i vyvolávací cena.

Veškeré exekutorské dražby jsou evidovány na Portáldražeb.cz. Tam lze zjistit, jaké nemovitosti, kdy a kde budou draženy. Portál je poměrně dobře tříděný, lze využít funkční vyhledávání podle krajů a předmětu dražby (byt, rodinný dům) a výsledky lze třídit podle data dražby a ceny.

Návštěvník se tak může na portále dočíst, že je již dnes plánovaná dražba na 24. 11. 2015, kdy budou (pravděpodobně) draženy pozemky v Katovicích u Strakonic. Samozřejmě, dražbu může exekutor i zrušit, pokud kupříkladu dojde k vyrovnání dluhu jiným způsobem.

Pokud byste měli přebytečných 66,5 mil. Kč a zájem o dům v centru Prahy ve Spálené ulici, můžete se zúčastnit prosincové dražby. Musíte být ale připraveni složit dražební jistotu 23 mil. Kč - samozřejmě vratnou v případě, že nemovitost nezískáte.

Soudní dražby nejsou dražby soudních exekutorů

Nucené dražby nemusí být pouze v rámci exekucí soudním exekutorem. Dražbu může nařídit i soud. Ty se pak shromažďují na portále Dražby.org, kde ovšem nejsou k nalezení jen nemovitosti, ale veškeré dražené předměty. Navíc není záruka, že své dražby umístí na tento portál, který vznikl "na základě iniciativy Okresního soudu v Ústí nad Orlicí za podpory Krajského soudu v Hradci Králové, který je zároveň jejím provozovatelem". Vytřídit dražby nemovitostí není tak snadné - lze to např. na základě omezení minimální ceny.

Dražby nejen z exekucí

Exekuce jsou zřejmě poslední možností získání prostředků na uhrazení dluhu. V té době se již věřitelé zpravidla smířili s tím, že nedostanou peníze zpět v plné výši a jsou ochotni smířit se i s málem, které z exekuce poplyne.

Před nucenou dražbou se ale většina věřitelů snaží domluvit s dlužníkem na dobrovolné dražbě, u níž lze očekávat vyšší výnos - a pro kupujícího tedy není obecně tak výhodná jako dražba nucená. Na druhou stranu je těchto dražeb zpravidla více a kupující mohou lépe vybírat.

Velké množství dražeb je k nalezení např. na stránkách Centrálníadresa.cz provozovaných Českou poštou. Bohužel stránky nejsou opět příliš uživatelsky přívětivé a nalézt dražbu nemovitosti, o kterou by mohl mít potenciální kupující zájem, vyžaduje velkou dávku trpělivosti a zručnosti.

Pozor na rozdíl dražby a aukce!

Dražba a aukce vypadají velmi podobně. V obou případech je stanovena vyvolávací cena, která se zvyšuje (v případě amerického přístupu) a nejvyšší nabídka vyhrává. A v tom okamžiku přichází zásadní rozdíly.

V případě dražby přechází vlastnické právo k nemovitosti okamžikem úhozu dražebního kladívka. Smlouva je tím uzavřena a obě strany musí plnit - prodávající předat nemovitost, kupující zaplatit.

U aukce si prodávající vybírá, komu nemovitost prodá. A samozřejmě si vybere toho s nejvyšší nabídkou... pokud se mu ovšem jeho nabídka zdá dostatečně vysoká. S ním následně prodávající uzavře klasickou kupní smlouvu.

Rozdílu mezi aukcí a dražbou (který lidé ale obecně příliš nevnímají) využili již dvakrát developeři, kteří v rámci aukce nemovitostí zjistili, že jejich byty jsou za jimi požadovanou cenu neprodejné... a tak je ke smutku nejvýše přihazujících neprodali.

Anketa

Splácíte v současnosti hypotéku?

Ano (474)
 
Ne (348)
 Celkem hlasovalo 822 čtenářů

Na odbyt jdou byty z nucených dražeb >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 28.07.2016 00:00 Odjíždíte na dlouhodobou dovolenou? Musíte to říci pronajímateli

Nový občanský zákoník vymezuje některé oznamovací povinnosti nájemce ve vztahu k jeho dlouhodobé nepřítomnosti v bytě. Jaké jsou tyto povinnosti a jaké zákonné sankce plynou nájemci z jejich porušení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.07.2016 12:18 Nový památkový zákon zkomplikuje život developerů

Nový zákon o ochraně památkového fondu by měl nahradit třicet let starý zákon od ledna 2018. Památkáři návrh na nová pravidla péče o památkově chráněné stavby vítají, developerům zásadním způsobem ovlivní práci.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.07.2016 11:22 Ekospol doplatil na taktiku prodeje bytů

Bez územního povolení nikdo nepostaví ani chatku. Taktika prodeje bytů bez tohoto klíčového povolení se nevyplatila developerovi EKOSPOL. Rezidenční projekty výstavby nabírají značné zpoždění a klienti začínají odstupovat od rezervačních smluv. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.07.2016 12:14 Soud zrušil stanovy bytového družstva, neodhlasovali je všichni členové

Zákon o obchodních korporacích vyžaduje souhlas všech členů bytového družstva, praxe je ale často jiná. Městský soud v Praze poprvé zrušil stanovy bytového družstva, protože je neodhlasovali všichni členové.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1237)
 
Ne. (1504)
 
Nevím. (53)
 Celkem hlasovalo 2794 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »