Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na Slovensku pořídíte hypotéku s 0% úrokem

11.05.2015 17:03 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: nulový úrok Slovensko Hypotéka

Slovenské banky ještě před příchodem hlavní hypoteční sezóny vykazují rekordní objemy úvěrů na bydlení. Stejně jako v České republice jsou zde sazby na historických minimech. Specifikem slovenského trhu jsou však dotované úrokové sazby, díky kterým mohou mladí žadatelé získat úvěr s 0% úročením.

Rekordní objemy již před vrcholem sezóny

Slovenské banky v letošním březnu poskytly rekordní objem úvěrů na bydlení. Celková suma rozpůjčovaných prostředků, z nichž drtivou většinu tvoří hypotéky, činila 539 mil. EUR, což v přepočtu na české koruny dělá zhruba 15 miliard korun. Rekordní výsledek a meziroční růst o 16 procent je stejně jako v České republice způsoben kombinací oživení reálné ekonomiky, rostoucí poptávky po novém bydlení a rekordně nízkých úrokových sazeb. Rekordní objem sjednaných úvěrů přichází ještě před hlavní sezónou, která na Slovensku přichází obvykle v druhém čtvrtletí, kdy bývají nejpříznivější podmínky pro získání hypotéky s úrokovým zvýhodněním (viz Hypotéky pro mladé se sazbou 0 % p. a.)

Převážnou většinu sjednaných úvěrů tvoří hypotéky s fixací na 3, 4 nebo 5 let, u kterých také banky nabízejí nejvýhodnější úrokové sazby. Na Slovensku je v mnohem větší míře rozvinutý trh refinancování hypoték. Banky se odchodu klientů snaží zabránit nejrůznějšími způsoby, přičemž individuálně dokážou nabídnout např. snížení úrokové sazby úvěru v průběhu trvání doby fixace.

clipboard0702

Slovenské sazby jsou s českými srovnatelné

Průměrná úroková sazba sjednaných úvěrů klesla v březnu z 2,75 % na 2,66 %. Oproti loňskému roku jsou nyní úvěry v průměru levnější o 0,85 procenta. V porovnání s Českou republikou, kde je však metodika výpočtu trochu jiná, jsou průměrné úrokové sazby na Slovensku o 0,2 procentního bodu výše.

Z pohledu reálně dosažitelných sazeb však tak velké rozdíly mezi našimi a slovenskými bankami nejsou. Pokud klienti hledají nabídku, která není podmíněná sjednáním dalších služeb banky, začínají tamní banky na 1,80 %. V případě, že klient využije dalších služeb banky, může se nově dostat až na úrokovou sazbu 1,49 %. S touto nabídkou přišla minulý týden UniCredit Bank, která obdobnou nabídku představila také v České republice.

Nejvýhodnější úrokovou sazbu banky nabízejí u 3 – 5letých fixací. Průměrná úroková sazba hypoték s touto fixací činila v březnu 2,60 %. Podle tamních expertů proto není překvapením, že bezmála 95 % z celkového počtu sjednaných úvěrů činí právě hypotéky s 3, 4 nebo 5letou fixací.

Hypotéky pro mladé se sazbou 0 % p. a.

Slovensko vede podle Eurostatu statistiku zemí s největším procentem mladých lidí žijících ve stejné domácnosti s rodiči. Tamní vláda se snaží vytvořit mladým lidem podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Lidé do 35 let proto mohou využít nabídky tzv. „hypoték pro mladé“. V rámci tohoto programu klienti splňující podmínky účasti v projektu získávají 3% slevu na úrokové sazbě (2 % doplácí stát, 1 % poskytující banka). Hlavním kritériem účasti v programu je věk mezi 18 – 35 roky a výše průměrného příjmu, která nesmí přesáhnout 1,3 násobek průměrné nominální mzdy za předchozí čtvrtletí. Pokud žádají manželé, je tato hranice dvojnásobná. V 2. čtvrtletí je tato hranice zpravidla nejvyšší a proto řada žadatelů čeká na tuto příležitost. V letošním 2. čtvrtletí mají nárok na zvýhodnění žadatelé, jejichž hrubý měsíční příjem za předchozí kalendářní rok nepřesáhl 1193,40 EUR. 

Úrokové zvýhodnění platí po dobu prvních 5 let splácení úvěru. Dotaci k úrokové sazbě je možné získat nejvýše na částku odpovídající 70 % hodnoty zástavy nemovitosti maximálně však 50 000 EUR. Část úvěru překračující některou z těchto hranic se úročí standardní úrokovou sazbou. Přehled nejvýhodnějších, aktuálně dostupných nabídek, ilustruje následující tabulka. V případě Slovenské spořitelny a VÚB je možné získat hypoteční úvěr s 0% úročením.

clipboard0703 Zdroj: www.banky.sk

Ceny nemovitostí pozvolna rostou

Průměrná cena nemovitostí určených k bydlení rostla v 1. čtvrtletí již třetí čtvrtrok v řadě. Aktuálně vzrostla o 8 EUR/m2 na hodnotu 1226 EUR/m2, což znamená meziroční nárůst o 0,4 procenta. Rostou jak ceny bytů, tak ceny domů. Bydlení zdražilo v polovině z osmi slovenských krajů, hlavním tahounem růstu je však Bratislava. Ceny bytů a domů na Slovensku prudce rostly v období realitního boomu, svého maxima dosáhly v roce 2008. Následně začaly klesat a v průběhu šesti let bydlení zlevnilo o více než 20 procent. 

Vývoj průměrné ceny bydlení na Slovensku (EUR/m2)

clipboard0704Zdroj: GOLEM FINANCE, investujeme.sk, Národná banka Slovenska (nbs.sk), banky.sk  

Na Slovensku pořídíte hypotéku s 0% úrokem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »