Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na sociálních sítích čekají zloději. Dejte si pozor hlavně na fotky

Autor: Monika Hrušová | 08.08.2011 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Na sociálních sítích čekají zloději. Dejte si pozor hlavně na fotky

Někteří lidé na Facebooku a Twitteru na sebe prozradí nejen plno soukromých věcí, ale také zveřejňují mnoho fotek svých bytů. Na takové zdánlivě neškodné fotografie čekají zloději.

Například na Facebook dáte fotografie z party, kterou jste nedávno pořádali. Máte pocit, že na fotkách kromě vás nic zajímavého není. Ale opak může být pravdou. Na zveřejněných obrázcích je vidět třeba elektronika nebo drahé vybavení domácnosti. V tom horším případě například šperkovnice, cennosti nebo notebook.

„Stalo se nám už několikrát, že se klient při projednávání své škody z krádeže, likvidátorovi prořekl, že o jeho nepřítomnosti doma věděli jeho kamarádi a známí, kterým přes facebook posílal fotky z poznávacího zájezdu po jižní Evropě,“ uvedl Pavel Novotný, ředitel likvidace pojištění majetku Allianz.

Většinou se nemusíte bát o větší elektroniku, protože ta se zlodějům špatně odnáší. Problém mohou být menší věci, které ani nemusí mít takovou cenu, jak zloděj doufá, ale na fotce to tak může vypadat.

Nejhorší je vystavování fotek domácnosti v kombinaci s používáním údajů o tom, kde se právě nacházíte. Zloděj si počká, až na svém profilu zadáte, že jste v cizině nebo u příbuzných na druhé straně republiky a pak má v podstatě klid pro svou „práci“.

Oblíbené mobilní telefony, laptopy, netbooky a další přístroje sice způsobily komunikační revoluci ve společnosti,“ uvádí Karel Waisser, ředitel úseku informačních technologií a provozu Allianz pojišťovny, „ale zároveň s tím přenesly na jejich uživatele nevyhnutelnou povinnost - chránit si své osobní údaje.“

Tabulka 1

Krádeže vloupáním Zjištěné škody (v tis Kč.) Zajištěno (v tis. Kč)
Do bytů 96 552 552
Do rodinných domů 128 955 1 324
Do chat soukromých osob 47 725 176
Do ostatních objektů 679 783 2 986
Celkem 1 134 943 6 333

Zdroj: Policie ČR; Údaje za období od 1.ledna 2011 do 30. června 2011

Někteří zloději však nejsou moc chytří. Médii proběhla zpráva o tom, že policie vypátrala pachatele, který si při vykrádání bytů nezapomněl měnit status na Facebooku. Poslední navštívená stránka ve vykradeném bytě pak byl zlodějův profil na sociální síti.

Tabulka 2

Krádeže vloupáním Zjištěno Objasněno Dodatečně Stíháno osob
Do bytů 2 050 393 188 352
Do rodinných domů 2 563 565 211 478
Do chat soukromých osob 2 686 675 159 474
Do ostatních objektů 18 359 3 088 787 2 939
Celkem 29 964 5 908 1 608 5 246

Zdroj: Policie ČR; Údaje za období od 1.ledna 2011 do 30. června 2011

Pozor na majitele fotografií

Další problémovou záležitostí je vlastnictví fotek. Když se přihlásíte na Facebook, tak dáváte souhlas i k tomu, že obsah, který se dotýká tzv. duševního vlastnictví, může být Facebookem bezmezně využíván. To znamená, že fotografie mohou být použity například ke komerčním účelům bez vašeho dalšího souhlasu a bez nároku na honorář. Tato sociální síť může fotografie používat do té doby, než je vy a vaši přátelé přestanete sdílet a zveřejňovat na svém profilu.

Proto buďte obezřetní ve výběru zveřejňovaných fotek. Buďto dávejte fotky s nižší kvalitou, které by případně byly neprodejné nebo je opatřete vodoznakem.

Devět rad pojišťovací skupiny RSA pro uživatele sociálních sítí:

 1. Zvažte vypnutí zeměpisného lokátoru na Twitteru. Jinak všem poskytujete stálou informaci o tom, kde se v jakoukoli dobu nacházíte (to by mohlo někomu umožnit zjistit vaše denní návyky).

 2. Nezveřejňujte na sociálních sítích přesný termín vaší dovolené.

 3. Nastavte si na sociálních sítích maximální možnou ochranu soukromí, aby nebylo jednoduché nalézt informace, které zveřejníte, prostřednictvím vyhledávače.

 4. Pokud zveřejňujete své plány, rozmyslete si, na jaké síti to uděláte. V rámci Faceboooku jsou adresáty vaši přátelé, zatímco na Twitteru můžete sdělovat citlivá data i lidem, které vůbec neznáte.

 5. Pokud používáte aplikaci FourSquare nebo podobné nástroje nabízející funkci přesné geografické lokace, pak sdílejte informace pouze s lidmi, které opravdu znáte, a kterým důvěřujete.

 6. Ujistěte se, že vaše děti nesdělují cizím lidem na síti, kde bydlí či kam se chystáte.

 7. Buďte opatrní při zveřejňování informací o tom, že jste si koupili něco drahého.

 8. Pokud se chystáte uspořádat večírek, nezveřejňujte detaily online, jinak vás překvapí mnoho nezvaných hostů.

 9. Neposílejte videa na YouTube nebo fotky na Flickr, na kterých je vidět vnitřek vašeho domu, bez nastavení maximálního zabezpečení.


  Zdroj: Pojišťovna Direct

Anketa

Byli jste již obětí krádeže vloupáním?

Ano, několikrát. (6)
 
Ano, jednou. (18)
 
Ne. (44)
 
Nevím. (2)
 Celkem hlasovalo 70 čtenářů

Na sociálních sítích čekají zloději. Dejte si pozor hlavně na fotky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »