Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na trh připlouvá variabilní hypotéka LBBW Bank

Autor: Luboš Svačina | 18.01.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Na trh připlouvá variabilní hypotéka LBBW Bank

LBBW Bank nově zařadila do své nabídky hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. IQ plovoucí hypotéku v současné chvíli klientům nabízí s úrokovou sazbou 3,29 %. Za jakých podmínek je možné smlouvu uzavřít a vyplatí se v současnosti hypotéka s plovoucí úrokovou sazbou?

LBBW Bank se nechala inspirovat úspěšným vstupem Převratné hypotéky UniCredit Bank na český hypoteční trh a přichází s novým produktem - IQ plovoucí hypotékou. UniCredit Bank v meziročním porovnání poskytla v roce 2010 o téměř polovinu více hypoték než v roce předcházejícím, přičemž velkou měrou se na tomto výrazném zlepšení produkce podílela Převratná hypotéka. Z celkového objemu 6 miliard korun poskytnutých hypoték připadalo 40 % na úvěry s variabilní úrokovou sazbou. Bude mít podobně úspěšný start i nová variabilní hypotéka LBBW Bank?

Základní parametry IQ plovoucí hypotéky

IQ plovoucí hypotéka je určena klientům z řad fyzických osob. Hypotéku je možné použít na koupi nemovitosti k bydlení či rekreaci, vypořádání vlastnického podílu nebo  převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu. Vždy však musí pořizovaná nemovitost sloužit k vlastnímu bydlení, nikoliv k pronájmu. IQ plovoucí hypotéka umožńuje financování až do 90 % znaleckým odhadem stanovené zástavní hodnoty nemovitosti.

Tabulka 1: Parametry IQ plovoucí hypotéky

Maximální LTV

90%

Minimální výše úvěru

250 000 Kč

Maximální výše úvěru

10 mil. Kč

Minimální splatnost

4 roky

Maximální splatnost

30 let

Čerpání

jednorázové

Splácení

měsíčně lineárními splátkami

Vedení běžného účtu

ano, povinně Konta 5 za 50

Povinné pojištění

pojištění zastavované nemovitosti

Zdroj: www.lbbw.cz

Za poskytnutí úvěru si banka účtuje standardní poplatek 0,4 % z částky úvěru (minimálně 9000 Kč, maximálně 25 000 Kč), za vedení úvěrového účtu klient zaplatí 150 korun. Úvěr lze čerpat pouze jednorázově, proto se příliš nehodí na financování výstavby nemovitosti, ale profinancování koupě stavebního pozemku nic nebrání.

Úroková sazba pluje na vlnách 1M PRIBORu

Výše úrokové sazby hypotéky závisí na vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu, jelikož úroková sazba je přímo navázaná na jednoměsíční PRIBOR. K aktualizaci sazby a tedy i výše splátky úvěru dochází vždy jednou za měsíc. Klienty se bude snažit zaujmout atraktivní sazbou, která začíná na úrovni 3,29 % p.a. Nutnou podmínkou pro získání této sazby je otevření běžného účtu - Konta 5 za 50 a pojištění pořizované nemovitosti. K úvěru však není možné sjednat rizikové pojištění Cardif nebo Allianz. 

Konstrukce IQ plovoucí hypotéky LBBW Bank se příliš neliší od konkurenčních hypoték s variabilní úrokovou sazbou. Klient žádající o tento typ hypotéky musí počítat s tím, že úroková sazba a tím i výše měsíční splátky úvěru se může kdykoliv v průběhu splácení změnit. LBBW Bank sice umožňuje klientům bezplatný přechod z variabilní sazby na fixovanou, a to kdykoliv v průběhu splácení hypotéky. Ovšem ani tato záchranná brzda nemusí v okamžiku raketového růstu sazeb včas zafungovat.

Tip: Výhody, ale i nevýhody hypoték s variabilní úrokovou sazbou, naleznete v článku " Variabilní sazba: Nesedněte na lep bankám! ".

Navíc klienti se často mylně domnívají, že jim banka zafixuje na několik let dopředu právě aktuální sazbu plovoucí hypotéky. Tak to bohužel není a klient musí počítat s tím, že v případě přechodu si bude muset vybrat z nabídky standardně nabízených fixovaných sazeb. Přitom nejlevnější hypotéku s 1letou fixací (LTV do 70 %) nyní LBBW Bank nabízí se sazbou 3,96 % p.a.

IQ plovoucí hypotéka vs. Převratná hypotéka?

LBBW Bank se stává 6. bankou, která na tuzemském trhu tento typ hypotéky nabízí. Hypotéku s variabilní úrokovou v současnosti nabízí UniCredit Bank, Raiffeisenbank, mBank, Oberbank a skupina Hypoteční banky. 

V parametrech úvěru IQ plovoucí hypotéka nepřináší žádnou zásadní novinku a do jisté míry kopíruje Převratnou hypotéku od UniCredit Bank. Bohužel v porovnání s UniCredit Bank, které se podařilo uvedení Převratné hypotéky na trh dokonale načasovat, připlouvá IQ plovoucí hypotéka s více než půlročním zpožděním a jako čistě akviziční titul s velkou pravděpodobností úspěch Převratné hypotéky nepřekoná

Situace na trhu se totiž od dubna loňského roku výrazně změnila. Dokud na trhu převládal trend klesajících úrokových sazeb, hypotéky s varibilní úrokovou sazbou byly v kurzu. Klienti na tomto trendu vydělávali. Ovšem současná situace na mezibankovním trhu, kdy sazby stagnují a navíc se množí predikce předpovídající nárůst úrokových sazeb, již hypotékám s variabilní sazbou příliš do karet nehraje.

Vývoj úrokových sazeb hypoték a jednoměsíční sazby PRIBOR v posledních 8 letech ilustruje následující graf.

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb (2003 - 2010)

Zdroj: Hypoindex.cz, ČNB


Z dlohodobějšího pohledu však je to dobře. Hypotéka s variabilní úrokovou sazbou rozhodně není určena každému, a ač je v současné chvíli bezpochyby cenově atraktivní, klient musí vedle těchto výhod dobře zvážit také rizika, která vyplývají z možného skokového nárůstu úrokové sazby. A žadatelé o úvěr budou v současné chvíli schopni mnohem lépe vyhodnotit, která z variant (fixovaná nebo plovoucí sazba) je pro ně vhodnější, což i pro samotnou banku znamená nižší míru rizika a výhledově stabilnější úvěrové portfolio.  

Anketa

Pokud byste si nyní žádal/a o hypotéku, jaké variantě byste dal/a přednost?

s variabilní úrokovou sazbou (109)
 
s fixovanou úrokovou sazbou (141)
 Celkem hlasovalo 250 čtenářů

Na trh připlouvá variabilní hypotéka LBBW Bank >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »