Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na účely bydlení letos banky půjčí 200 mld. Kč

Autor: GOLEM FINANCE | 23.12.2013 17:56 | Kategorie: Hypotéky Stavební spoření | 0 komentářů
Tagy: objem úvěrů

V listopadu banky poskytly hypotéky za 13,4 miliardy korun. V meziročním srovnání objem sjednaných hypoték tentokrát vzrostl o 1,5 miliardy korun (r/r +11 %). Lépe si vedly i stavební spořitelny, jejichž produkce meziročně vzrostla o 6 %. Bankám se letos daří a silnou poptávku očekáváme i v roce 2014.

Banky v listopadu poskytly 8267 hypoték v celkovém objemu 13,4 miliardy korun, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz. V meziročním srovnání objem sjednaných hypoték tentokrát vzrostl o bezmála 1,5 miliardy korun (r/r +11 %). Meziroční nárůst tentokrát není tak výrazný, jako v předchozích měsících. Zpomalení tempa růstu je však pouze zdánlivé.

Příčinou tohoto relativního zpomalení růstového tempa je fakt, že v teprve v tomto měsíci dochází k dorovnání datových základen. Dosud bylo jakékoliv meziroční srovnání totiž částečně zkreslené tím, že teprve v letošním roce jsou nově v datech započteny výsledky LBBW Bank a Equa Bank, které až do loňského října svá data neposkytovaly. Mimo data hypoindexu i nadále zůstávají Fio bank, mBank, Oberbank a Waldvirtler Sparkasse Bank. Přitom jejich produkce podle našeho názoru letos dosáhne zhruba 7 miliard korun.  Banky za sebou mají v oblasti hypoték úspěšný rok. Celková suma poskytnutých hypoték i se započtením výše uvedené čtveřice bank podle našeho názoru překoná 155 miliard korun.

A úspěšný bude s vysokou mírou pravděpodobnosti i rok 2014, který může být v mnoha ohledech opět rekordní. Hypotéky budou i nadále pro bankéře prioritou. Vedle toho očekáváme zachování příznivých úrokových sazeb, a pokud by skutečně došlo k dlouho očekávánému oživení reálné ekonomiky, není vyloučeno, že rok 2014 může být opět v mnoha ohledech rekordní. Očekáváme silnou poptávku jak po nových hypotékách a samozřejmě i vysoký zájem o refinancování. Refinanční potenciál, tedy počet hypoték, u kterých v příštím roce končí fixační období, odhadujeme za více než 100 000 kusů.

golem-objem-131223-01

Rekordních 13,4 mld. Kč trochu jiným pohledem

Avizovaných 13,4 mld. Kč v listopadu poskytnutých hypoték znamená další rekord. Dosud nikdy v historii banky v tomto měsíci nepůjčily prostřednictvím hypoték více peněz. Ani v tomto měsíci to však nejsou pouze nově poskytnuté hypotéky. Podle našeho odhadu v tuto chvíli refinancování tvoří zhruba 36 % celkového vykazovaného objemu. A tuto optiku odráží také následující graf, který v očištěné podobě uvádí objem nově poskytnutých hypoték v letech 2006 – 2013. Ač nominálně letošní listopad je rekordní, nevětší suma nových hypoték byla poskytnuta v předkrizovém roce 2007.

golem-objem-131223-02

Sazby nepatrně rostou

Hodnota ukazatele HYPOINDEX v listopadu vzrostla o 3 setiny procentního bodu na 3,09 %, čímž se HYPOINDEX opět přiblížil našemu indexu GOFI70 na obvyklou odchylku, která dlouhodobě nepřesahuje 5 setin procentního bodu. Aktuální hodnota indexu GOFI 70, který měří průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu hypoték na českém trhu, činí 3,12 %. Náš odhad vývoje sazeb v roce 2014 jsme publikovali v našem komentáři z 2. 12. 2013.  

Stavební spořitelny

Stavební spořitelny v říjnu poskytly svým klientům úvěry v celkové hodnotě 3,7 mld. Kč, což je pouze o 5 milionů méně než v říjnu. V meziročním srovnání však spořitelny objemově rostou o více než 200 mil. Kč. Loni ve stejném období poskytly úvěry za 3,5 mld. Kč (r/r +6 %). Stejně jako ve všech předcházejících měsících největší podíl (57 %) si připsala Českomoravská stavební spořitelna s 2,12 mld. Kč, následovaná Raiffeisen stavební spořitelnou (0,73 mld. Kč/ 20 %), dále Stavební spořitelnou České spořitelny (0,49 mld. Kč/13 %), Modrou pyramidou (0,27 mld. Kč/ 8 %) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,07 mld. Kč/ 2 %).

Trh financování bydlení

Celkově banky od začátku letošního roku půjčily svým klientům prostřednictvím hypoték a úvěrů ze stavebního spoření 183,8 miliard korun. Jak je patrné z následujícího grafu, oba segmenty v letošním roce rostou, přičemž za rekordním číslem stojí především růst trhu hypoték (tažený refinancováním). V procentuálním vyjádření v jedenáctém měsíci trh roste o 22,2 %. V celkovém úhrnu za rok 2013 je nyní téměř jisté, že se započtením bank stojících mimo jakékoliv oficiální statistiky (hypoindexu a Ministerstva pro místní rozvoj) objem poskytnutých úvěrů na bydlení překoná 200 mld. Kč!

 golem-objem-131223-03

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS), Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)

Na účely bydlení letos banky půjčí 200 mld. Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Hypotéka: Jak ji lépe pochopit? Petr Zámečník | 07.01.2014 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »