EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Nájemní bydlení už tolik netáhne. Láká hlavně studenty

 


 

Na konci srpna lidé vyhledávali nájemní bydlení v průměru o 12 procent méně než minulá rok. Třetinový úbytek se týkal poptávek po bydlení v bytech od deseti do patnácti tisíc korun měsíčně.

Přispívají k tomu letos bezpochyby velmi výhodné podmínky pro koupi nemovitosti i prostá úvaha, že částku blížící se 15 tisícům měsíčně lidé raději investují do vlastního bydlení,“ říká analytik ANNONCE na segment reality Petr Langer a dodává: „Jediným segmentem nájemního bydlení, který rok od roku roste, je studentské spolubydlení. Pro pronajímatele větších a vícepokojových bytů je to často jediná šance, jak byt pronajmout a nemuset jít s cenou příliš nízko. Ve 4+1 bydlí dnes v nájmu už málokdo, pro studenty je to ale mnohdy stále výhodnější a důstojnější ubytování než vysokoškolská kolej,“ dodává na závěr Petr Langer.

Lidé chtějí vlastní nemovitost

Oproti jiným zemím, je v České republice celkem normální vlastnit nemovitost a podle toho pak shánět práci. Například ve Švýcarsku je to přesně naopak. Mnozí si byty jen pronajímají, aby je mohli snadněji opustit a odcestovat za prací třeba až na druhou stranu země.

U nás se nejvíce lidé zajímají o koupi bytů do jednoho milionu korun, kde poptávka podle inzertního serveru Annonce narostla o 78 procent. Byt v maximální hodnotě dvou milionů shánělo o 43 procent více a zájem klesl jen o byty dražší než tři miliony korun. Poptávka po rodinných domech roste permanentně.

Čísla potvrzují postupný trend oživování trhu nemovitostí, který pozorujeme již od dubna a je patrný stále více zejména na poptávce. V červnu dosáhly svého dna jak úrokové sazby hypoték, tak ceny nemovitostí. Navíc alespoň statisticky skončila recese a objevují se signály o oživení ekonomiky. To vše nahrává vyšší aktivitě na realitním trhu a snaze rychle investovat, než ceny stoupnou. Na druhou stranu u nemovitostí s horší občanskou vybaveností či dopravní dostupností ceny patrně u dna ještě nejsou,“ říká realitní makléř Quantum reality Jan Hájek.

REKLAMA

Místo koleje družstevní byt

Nájemní bydlení tedy láká hlavně mladé lidi. Ti také čím dál častěji k bydlení využívají více družstevní byty než studentské koleje. Výhodu má družstevní byt například pro ty, kdo si nechtějí nebo nemohou vzít hypotéku.

Družstevní vlastnictví je v podstatě kombinace nájmu s právem na budoucí vlastnictví. Družstevník je členem družstva, které využívaný byt vlastní. O úvěr pak žádá družstvo a člen družstva se díky tomu nemusí sám zadlužovat ani nikomu prokazovat svůj příjem. „To je jedna z hlavních výhod. Pokud na začátku trochu pomohou třeba právě rodiče, splátky v podobě nájmu si už i s nepravidelnou brigádou zajistí student sám,“ říká Anna Ježková, předsedkyně družstva Coop Development.

Ceny kolejí už dávno nejsou nijak nízké a rozhodně je pohodlnější bydlet někde v bytě. Například kolej v Praze – Dejvicích vychází v případě dvoulůžkového pokoje měsíčně na více než 7 000 korun za pokoj. Kolej na Jarově pak na 6 300 korun za pokoj. V obou případech je hygienické zázemí pro lidi v buňkovém systému.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *