EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

18. 03. 2015

0 komentářů

Naše peněženky ruinují dluhy příbuzných a kamarádů

 


 

Podobných příběhů řeší advokáti dnes a denně nepřeberné množství. Například pan Roman z Ústní nad Labem neváhal ani chvíli a když se dozvěděl, že jeho kamarád má finanční problémy, sám se nabídl, že mu půjčí. Sice ho trochu zarazilo, že dluhy kamaráda se vyšplhaly na sto padesát tisíc, nicméně se rozhodl, že ho v tom nenechá. A to přesto, že si sám musel zhruba sto tisíc vypůjčit na své jméno – část v bance a část peněz si vybral z kreditky. Pan Roman to pro svého kamaráda udělal i přesto, že sám byl dlouhá léta velkým odpůrcem půjček a zadlužování se.

Nejlepší kamarád

„Vůbec mě nenapadlo, s kamarádem sepsat nějakou smlouvu, znali jsme se přece odmalička, bydlí kousek ode mne, tak proč ty formality. To jsem ještě netušil, co se bude dít.“ Líčí svůj smutný příběh pan Roman. „Kamarád mi vrátil jen 3.000 Kč a dál se mu platit nechtělo, tak jednoduše přestal. Telefony nebere, na ulici se mi vyhýbá, a když už se potkáme, tak půjčku zapírá. Půjčené peníze bohužel musím zaplatit ze svého, a to včetně vysokých úroků, na které jsem dopředu vůbec nepomyslel.“ Stěžuje si Roman a zoufale hledá pomoc u právníků – bohužel pozdě.

Neplatičům banka nepůjčí

Banky si už delší dobu velmi pečlivě vybírají, komu půjčku poskytnou a komu ne. Proto není žádnou výjimkou, pokud žadateli půjčku odmítnou. „V naší Poradně se pak setkáváme s celou řadou případů, kdy kamarád nebo rodinný příslušník chtěl někomu finančně vypomoci a sám na to velmi těžce doplatil.“ Říká Kateřina Procházková, tisková mluvčí  bezplatného poradenského portálu Poradnaveritele.cz. Jen za poslední půlrok se jedná hned o několik desítek podobných případů. Téměř vždy se navíc jednalo o půjčky na věci zbytné, obvykle se jednalo o automobily, nové vybavení domácnosti, vánoční dárky, zahraniční dovolené nebo o půjčky, kterými by se umořil jiný – dřívější úvěr, který dlužník nebyl schopen splácet.

REKLAMA

Chybí nám právní a finanční gramotnost

Charakteristické pro takovouto výpomoc kamarádovi, známému nebo příbuznému je naprostá absence jakýchkoliv smluv o půjčce. A co víc! Většinou ti, co někomu půjčují a sami si kvůli tomu berou úvěr, vůbec nemyslí na úroky, které budou muset bance zaplatit. A ty nebývají zrovna nízké. Obzvlášť, pokud kvůli kamarádovi vyčerpáte svůj kontokorent, kreditku nebo si půjčíte u nebankovního subjektu.

Podobně dopadla i paní Marta z Prahy, která takto půjčila celkem čtyři sta tisíc. Chtěla pomoct dceři a jejímu příteli k novému vybavení bytu a k autu. S manželem se zadlužili u banky, nebankovních společností, vybrali kreditní karty i kontokorenty. Přítel se s dcerou rozešel, auto sebrala leasingová společnost pro nesplácení a navíc jim zůstaly obrovské dluhy. Z čtyř set tisíc je nyní díky úrokům dluh víc jak milion korun. Bývalý přítel nic platit nehodlá a paní Marta s manželem i dcerou mají sotva na nájem.

Nepůjčujte těm, kterým banka odmítla úvěr!

REKLAMA

„Banka si umí velmi dobře prověřit žadatele o půjčku, a pokud mu jí nakonec odmítne poskytnout, ví moc dobře, proč to dělá.“ Upozorňuje všechny potenciální dobrodince Procházková. Pokud banka někoho vyhodnotí jako nesloventního, je víc než pravděpodobné, že nebude mít ani na to, aby půjčku splatil vám. Navíc vám hrozí, že v bance zaplatíte 1,5 – 2× tolik než jste si půjčili. 

„A co hůř! Často se v podobných případech zapomíná na úroky. I kdyby vám známý všechny půjčené peníze vrátil, stejně na to pravděpodobně doplatíte. Rozdíl mezi částkou půjčenou kamarádovi a konečnou sumou splacenou bance s největší pravděpodobností zaplatíte ze svého, aniž byste si za tyto peníze cokoliv dopřáli. U jednoho sta tisíc se může klidně jednat o úrok ve výši padesát tisíc i víc, záleží jen na době splácení a na tom, jaký typ úvěru zvolíte.“ Uvádí Procházková.

Kde nic není…

A dobrá rada závěrem. Pokud se i přes tato varování rozhodnete vzít za někoho úvěr, zkontrolujte si ho předem alespoň v Centrální evidenci exekucí a v Insolvenčím rejstříku, navíc se poptejte známých na jeho platební morálku. A ještě předtím, než mu peníze předáte, s ním rozhodně sepište dobře sestavenou smlouvu!

I přesto přese všechno se může stát, že se s půjčenými penězi už nikdy neuvidíte. „Pokud totiž váš kamarád nic nemá, pak mu dokonce ani exekutor nemůže nic zbavit. Jinými slovy – s půjčenými penězi se v takovém případě můžete nejspíš rovnou rozloučit. Proto dobře zvažte, komu, kolik a za jakých podmínek půjčíte.“ Důrazně doporučuje Kateřina Procházková z portálu poradnaveritele.cz

Zdroj: www.poradnaveritele.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

Investici do energetických úspor sníží výdaje i zhodnotí dům

Banky se stále více zaměřují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Hypotéky jsou sice stále drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2023

Český realitní trh dusí i absence pobídek pro zahraniční investory

Trh s nemovitostmi napjatě vyhlíží první výraznější snížení úrokových sazeb. Nové kanceláře se nestaví, prodeje bytů rostou zatím pozvolna a většímu rozvoji nájemního bydlení brání kromě drahého financování i současná legislativa. Nejen na tom se shodují realitní odborníci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *