EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

30. 08. 2016

0 komentářů

Nástup prvňáčka do školy přináší revoluci v dětském pokoji

 


 

Větší rekonstrukce spojená s vybavením novým nábytkem, podlahou, vymalováním a podobně může zasáhnout rodinný rozpočet ještě citelněji. „Přes léto jsme řešili dovybavení pokojíčku pro našeho budoucího prvňáčka, náklady jsme spočítali zhruba na 30 tisíc korun. Navíc starší dcera nastupuje na střední školu, potřebuje tedy již pokoj pro teenagera. Proto jsme se rozhodli rozdělit pokoj, který měly děti dosud společný, na dva samostatné, aby mělo každé dítě své soukromí. Tato úprava nás vyšla na dalších 50 tisíc korun,“ popisuje paní Jana z Benešova.

Pozn. Úsporná varianta představuje nákup základního, standardizovaného vybavení. Ideální varianta pak vybavení s vyššími nároky na kvalitu, design, ergonomii atp.

Orientační náklady na dovybavení pokoje budoucího prvňáčka

úsporná varianta

ideální varianta

pracovní stůl

1 200 Kč

15 000 Kč

židle

1 000 Kč

5 000 Kč

úložné prostory

2 000 Kč

30 000 Kč

osvětlení

300 Kč

2 000 Kč

doplňky

500 Kč

3 000 Kč

vymalování

1 000 Kč

5 000 Kč

celkem

6 000 Kč

60 000 Kč

Právě nyní, před začátkem nového školního roku, je ideální doba vybavit dětský pokoj novým nábytkem, případně jej stavebně upravit tak, aby vyhovoval potřebám školáka či studenta. Rekonstrukce však něco stojí. „Pokud pořizujeme „jen“ nový nábytek, postačí pár jednotek či desítek tisíc korun, když se ale rozhodneme udělat zásah větší, spojený i se stavebními úpravami, musíme počítat  s náklady až v řádu stovek tisíc,“ vypočítává Pavlína Musilová, odpovědná za řízení marketingu a PR finanční skupiny Wüstenrot.

Jak si zajistit prostředky na financování úprav a vybavení dětského pokoje

Zodpovědní rodiče plánují dlouhodobě, aby měli na prvním místě vlastní naspořené prostředky. Vhodným způsobem, jak se na budoucí rekonstrukce a úpravy bytu pro rostoucí potomky připravit, je uzavřít stavební spoření. Jeho vázací doba je šest let a téměř ideálně se kryje s potřebou rostoucích dětí. „Když založíte stavební spoření novorozenci, po šesti letech máte naspořeno na úpravu dětského pokojíku pro potřeby školáka, po dalších šesti letech můžete mít naspořeno na blížící se úpravy bydlení studentovi střední školy a po dalším období zase pomoci vysokoškolákovi. A když budete ve spoření pokračovat dál, určitě pomůžete svému potomkovi postavit se na vlastní nohy,“ říká Pavlína Musilová z finanční skupiny Wüstenrot.

Když si potřebujete půjčit

Při větších investicích je stavební spoření  tou nejlepší cestou k tomu, jak zkombinovat naspořené prostředky s úvěrem. Mezi takové úpravy mohou patřit nejrůznější stavební úpravy dětského pokoje. V menších bytech může jít i o celkovou přestavbu prostoru, tak aby se zde vyčlenil prostor, kde bude mít dítě své soukromí, klid a prostor plnit si své školní a studijní povinnosti.

Wüstenrot stavební spořitelna rozšířila v nedávné době účelovost použití úvěrů, takže je možné použít část úvěru poskytnutého na účel rekonstrukce, modernizace, údržbu nebo na novostavbu rodinného domu nebo bytu i na nákup nábytku, jako jsou stoly, židle, sedací soupravy, šatní skříně, police, postele. Z úvěru lze financovat i nákup nevestavěných elektrických spotřebičů – například myčky nádobí, pračky, sušičky, ledničky, mikrovlnné trouby či mrazáku. Pro možnost financování výše uvedeného bytového zařízení musí být jako první předloženy účelové doklady na rekonstrukci/výstavbu ve výši nejméně 80 % úvěru.

Popularitu stavebního spoření dokazují i poslední čísla. Za první pololetí 2016 byly uzavřeny nové smlouvy s  celkovou cílovou částkou 98,5 miliard korun, oproti loňskému roku jde o nárůst o 14,1 %, počet nových smluv narostl o 6,8 %.  Za stejné období pak poskytly stavební spořitelny úvěry na bydlení v celkovém objemu 23,6 miliardy korun, což je nárůst o 8,9 %.  

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *