Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nástup zimy prověřuje kvalitu pojištění občanů i firem

07.12.2010 15:31 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Současné kalamitní přívaly sněhu a rekordní mrazy, které postihly celou republiku, opět prověřily kvalitu sjednaných pojištění občanů i firem. Při likvidaci škod se totiž často ukazuje, že pojistné plnění nepokrývá vzniklou újmu.

Asociace českých pojišťovacích makléřů chápe rozčarování všech klientů pojišťoven, kteří začínají zjišťovat, že za škody z přetrvávající sněhové nadílky obdrží méně peněz, než očekávali. Bohužel se ukazuje, že z extrémních zim uplynulých let se někteří klienti příliš nepoučili a stále nevěnují svému pojištění dostatečnou pozornost," připomíná Zdeněk Voharčík předseda Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM).

Klienti pojišťoven by si ve svém vlastním zájmu měli zkontrolovat hlavně tyto skutečnosti:

  • Zahrnuje jejich pojištění staveb či domácností i pojištění proti škodám způsobeným mrazem a sněhem? Každá pojišťovna k této problematice přistupuje jinak a je třeba prověřit, co je již v základním pojištění a co je třeba v konkrétním produktu dopojistit. Např. pojištění odpovědnosti bývá často vedeno jako připojištění (jedná se např. o škody vzniklé jinému - odpovědnost z vlastnictví nemovitosti /úraz na namrzlém schodišti, pád sněhu či rampouchu se střechy na hlavu chodce či na parkující auto apod./ nebo odpovědnost z provozu domácnosti /např. vytopení sousedů po prasknutí zamrzlého vodovodního potrubí během dovolené atp./.
  • Je pojištění sjednáno na novou, nebo časovou cenu? U novějších pojištění bývá majetek obvykle pojištěn na novou cenu, což při škodě zaručuje, že poškozený obdrží na pojistném plnění tolik peněz, aby si mohl místo zničené věci pořídit novou se stejnou užitnou hodnotou. Starší pojištění, zejména v případě vybavení domácnosti, jsou však často koncipována na časovou cenu a pojistné plnění se pak snižuje o částku odpovídající opotřebení věci.
  • Byla smlouva aktualizována s ohledem na inflaci a změny v majetku? Pokud se hodnota majetku v domácnosti nebo ve firmě od uzavření pojistné smlouvy zvýší (například při nákupu nového vybavení či rekonstrukci domu), je třeba pojistnou smlouvu aktualizovat, jinak hrozí vznik podpojištění a v důsledku toho krácení pojistného plnění.

Špatným zkušenostem s likvidací pojistných událostí mohou podniky, municipality, ale i občané předejít spoluprací s nezávislými pojišťovacími makléři, kteří pravidelně pečují o pojištění svých klientů. Profesionální služba pojišťovacího makléře vždy zahrnuje:

-         kvalifikovaný přehled dostupného pojištění a konzultaci o možných rizicích,

-         konzultaci a doporučení ohledně limitů plnění a pojistných částek,

-         výběr a doporučení vhodné pojišťovny.

Pojišťovací makléř ze zákona nese odpovědnost za svá doporučení ohledně uzavřeného pojištění a poskytuje svým klientům nezávislou analýzu dostupných produktů. Navíc je klientům k dispozici i při řešení pojistné události. Klienti tak mají mnohem větší právní jistotu, než když si uzavírají pojištění přímo s pojišťovnou či jejím zástupcem," doplňuje Ivan Špirakus, místopředseda AČPM.

AČPM radí:

Jak správně postupovat, když je člověk pojištěný a mráz a sníh mu způsobí škodu:

Každý klient by měl kontaktovat svoji pojišťovnu, ať už osobně nebo na infolince pro hlášení škod, a zde škodu nahlásit. Dále by měl konzultovat svého pojišťovacího poradce či makléře ve věci správného postupu při zajištění dokumentace nastalé škody a při odstraňování škody tak, aby neporušil podmínky pojistné smlouvy. Obecně platí, že je třeba škodu hlavně zdokumentovat (popis situace, fotografie, video, zápis se svědky) a dále zamezit jejímu další zvětšování.

Jaké pojistné události týkající se mrazu a sněhu pojišťovny nejčastěji řeší?

Mezi nejčastější patří jistě poškození okapů a střech tíhou sněhu či ledu, zamrznutí potrubí v nepoužívaných či nevytopených objektech nebo uklouznutí na chodnících či na schodech. Hlavními důvody, proč pojišťovny odmítají uhradit škody, je vědomá či hrubá nedbalost klientů, jejímž následkem škoda vznikla, což je vážné porušení pojistné smlouvy. Tedy např. když je daný objekt dlouhodobě neužívaný a není vypuštěná voda z topení nebo chodník je prokazatelně neuklizený několik dnů apod.

Na druhou stranu je třeba věnovat dostatečnou pozornost podmínkám pojistného plnění ze strany pojišťovny: např. že náhrada škody způsobené tíhou sněhu a ledu je podmíněna dobrým technickým stavem nosných konstrukcí střech a krytin nebo že za škody způsobené tíhou sněhu a námrazy se nepovažuje působení rozpínavosti ledu a prosakování tajícího sněhu či ledu... Podobných omezení je celá řada, a proto není od věci při sjednávání pojištění nejprve posoudit všechna možná rizika a představit si modelové škody. S tím samozřejmě na odborné úrovni může pomoci nezávislý pojišťovací makléř, který pak také doporučí nejvhodnější pojistné krytí.

Za dosti "exotický" produkt je možné považovat pojištění zvýšených nákladů na odklízení sněhu či rozmrazování. Takováto pojištění se sjednávají v zahraničí např. pro města a obce a kryjí jim mimořádné navýšení nákladů v případě tuhé zimy a množství sněhu.

Podobný produkt, včetně krytí obchodních ztrát, lze sjednat např. pro letiště, které si tak pojistí ušlé tržby v případě uzavření provozu kvůli sněhové kalamitě.

Nástup zimy prověřuje kvalitu pojištění občanů i firem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »