Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Necháte se vytápět sousedy?

Necháte se vytápět sousedy?

Lidé dělají leccos pro to, aby měli na poměrových indikátorech spotřeby tepla co nejmenší spotřebu. Laický pohled na úsporu je zřejmý, čím častěji bude topení vypnuto, tím méně zaplatíme. Jenže o co méně tepla „spotřebuje“ jeden byt, o to více někdy spotřebují byty sousední. Že by se teplo takto kradlo za bílého dne?

V principu platí, že uživatel bytu může díky manuální regulaci ušetřit tím, že vypíná radiátory před odchodem z domu, a méně vytápí místnosti, jako je ložnice nebo kuchyně. Rozdělovač topných nákladů (RTN) registruje menší spotřebu a ta se může (ale nemusí!) odrazit v menších rozúčtovaných nákladech.

Tepelná pohoda závisí na tom, jakou činnost v té které místnosti bytu provádíme. Na vaření a úklid třeba postačí teplota kolem osmnácti stupňů, zatímco odpočinek při televizi bude vyžadovat teplotu vyšší.  

Je také známo, že byt je vyhřívaný nejen radiátory, ale i prostupem tepla od sousedů: „Soused pod námi má rád 30°C v bytě. Výsledek je ten, že v zimě skoro netopíme a ještě větráme, aby nám nebylo vedro.“ Naši spotřebu ovšem neovlivňují pouze sousední byty, spolupůsobí zde i mnoho dalších vlivů.

Umístění bytu v rámci domu a vyregulování otopné soustavy

V teoretické rovině má poloha bytu vliv na jeho tržní cenu. Kdo si pořídí byt situovaný na jih, v zimě může díky slunečním paprskům za topení ušetřit, naopak v létě může být nucen strpět teplo nebo doplácet za klimatizaci.

Energetická náročnost bytu závisí na umístění v objektu, což vytváří rozdíly spotřeby tepla potřebného pro dosažení obvyklé tepelné pohody v rozdílně umístěných bytech. Uživatel „středového“ bytu může jásat, zatímco uživatel bytu, který je nad sklepním prostorem, u kterého nejsou zatepleny stropy, si může stěžovat. Teplo přichází nebo odchází prostupem podlahou, stěnami i stropem. Byt nemusí být dostatečně izolován od jiných prostor, a teplo se tak z jednoho bytu dostává do jiných bytů a společných prostor.

Různé byty jsou dopady prostupu tepla postiženy různě. Z pohledu nákladů na vytápění bude třeba zvýhodněn byt v třetím patře s jižní orientací, oproti bytu v přízemí, s orientací na sever. Záleží také na vlastnostech obálky budovy, že na tom bude lépe dům zateplený, v porovnání s domem nezatepleným, asi není nutné dodávat.

Někdo může tvrdit, že je jeho právem úplně vypnout radiátory a vůbec netopit. V případě dálkového nebo centrálního vytápění lze ovšem oponovat. Otopná soustava je navrhována na základě výpočtu tepelného výkonu, což třeba zahrnuje potřebu dosažení souladu jmenovitého výkonu otopného tělesa s měrnou tepelnou ztrátou místnosti. Je-li otopná soustava vyregulována, jsou zde použity a nastaveny adekvátní typy regulačních prvků. Je-li třeba jednotná vnitřní teplota navržena na 18°C, pak při poklesu této teploty v místnosti termoregulační ventil otopné těleso automaticky zapíná. Rozhodnutí o úplném uzavření otopných těles pak není úplně pod kontrolou uživatele. Teplo, které uživatel bytu při dlouhém větrání a poklesu teploty v místnosti vypustí ven, je v daném místě díky automatické regulaci dodáno otopným systémem.

V případě vyregulování otopné soustavy by tedy neměla nastat situace, jako je tato: „Máme souseda, který netopil vůbec. My jsme pak měli v pokoji stále 17°C, a to jsme měli radiátor puštěný naplno. Sousedící zeď byla studená, sráželo se na ní vlhko a byla na ní plíseň. Bohudík stačilo se sousedem pohovořit, aby začal topit.“ 

Další tepelné zisky a ztráty, spory kolem rozúčtování

Teplotu v konkrétním bytě zvyšují i dodatkové zdroje tepla. Už jsme zmínili skutečnost, že slunce prohřívá různé byty značně rozdílně, a je to přírodní nespravedlnost úzce spjatá s konkrétním bytem – co je v zimě nevýhoda, může být v létě výhodou. Teplo dodávají i elektrické a plynové spotřebiče, hospodyně, která ráda peče, se může podělit se zkušeností: „Přála bych vám vidět, co mi udělá s teplotou, když peču v troubě!“ 

Část tepla do bytu přichází z neizolovaných vnitřních rozvodů – stoupaček. Některé byty mohou v tomto ohledu získat výhodu. Čím více tepla se v neizolovaném potrubí přenáší dále, tím více mohou průchozí místa získat.

Svou roli má i plýtvání, třeba zbytečné přetápění, nebo nevhodné větrání. Jedna ze zásad hospodaření s tepelnou energií v zimním období je krátkodobé intenzivní větrání. Větrat je nutné naplno a jen krátce, aby stěny neprochladly. V sousedském hašteření se tak třeba může objevit případ souseda, který má celou zimu pootevřené okno, aby u něj mohl sedět a kouřit. Ostatní pak mohou poukazovat na to, že na toto plýtvání v konečném důsledku přispívají. Poměrové měřidlo mu sice napočte více dílků, ale to nutně neznamená, že zaplatí úměrně více. V důsledku modelu rozúčtování nákladů, ve kterém se těm, kteří mají spotřebu nad 140 %, úhrada sníží. Skutečná spotřeba bytové jednotky se dle vyhlášky č.372/2001 Sb. totiž nesmí odchýlit od průměru o více než ±40 %.

A tak i kdyby si paní Vomáčková stěžovala, že jí poměrové indikátory spotřeby tepla vyhodnotily 4 951 poměrových dílků, i když v jiném, rozlohou stejném, bytě bylo naměřeno 791 dílků, tyto extrémy budou rozúčtováním setřeny. I tak přátelům paní Vomáčkové, kteří třeba díky výhodné poloze bytu mají malé náměry rozdělovačů topných nákladů (RTN), bude doúčtován rozdíl do minimálního plnění daného vyhláškou.

Ve výpočtech se také používají koeficienty zohledňující polohu místnosti, paní Vomáčková by třeba mohla v podkladech k rozúčtování zjistit „na poměrovém měřidle máme zvýhodnění 10% oproti ostatním kvůli rohovému bytu“.

Kritika rozúčtování nákladů

V debatách občas zaznívají kritiky, že se regulátoři snaží náklady na spotřebu „zprůměrovat“ a dobrat se prostřednictvím závazné legislativy „vyšší spravedlnosti“. Kritici také konstatují, že náklady na vytápění jsou jedním z hodnototvorných parametrů nemovitosti a že rozdílná užitná hodnota bytů by se teoreticky měla odrážet v jejich ceně (anebo nájemném). Byt máte, kde máte, jeho polohu jste znali při jeho pořízení – energetická náročnost bytu je přece vyhodnotitelnou vlastností. Pokud by v domě neexistovalo sdílené vytápění, pak by každý platil, co by skutečně spotřeboval. Pokud by vytápění v domě nebylo sdíleno a existovalo individuální vytápění dílčích jednotek, pak by se variabilní náklady na vytápění daly optimalizovat a nebylo nutné náklady na topení sdílet pod taktovou jakési vyhlášky.

V reálném světě je ovšem leccos kompromisem a tím je i stávající způsob rozúčtování nákladů na centrální vytápění. Buďme rádi, že existuje a dává mantinely, které obvykle konečné uživatele k úsporám motivuje.

Anketa

Kolik ročně utratíte za vytápění?

Do 5 tis. Kč. (12)
 
Do 10 tis. Kč. (23)
 
Do 15 tis. Kč. (6)
 
Do 20 tis. Kč. (7)
 
Nad 20 tis. Kč. (37)
 
Nevím... (3)
 Celkem hlasovalo 88 čtenářů

Necháte se vytápět sousedy? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »