EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

20. 07. 2015

0 komentářů

Nedostatek velkých kancelářských prostor ohrožuje evropské plány

 


 

Najít kvalitní, nové a přitom velké (5 000 m2 a více) kancelářské prostory je podle nejnovější studie společnosti Colliers International v mnoha velkých evropských městech stále těžší. To představuje skutečnou hrozbu pro společnosti, které plánují expanzi. Zpráva „5 000 m2 ukazuje, že dostupnost rozsáhlých kancelářských prostor na 22 klíčových evropských trzích se za poslední rok snížila o 12 %. Největší propad byl zaznamenán v Moskvě, centrálním Londýně, Berlíně, Frankfurtu, Madridu a Lisabonu.

Simon Ford, ředitel korporátních řešení v regionu EMEA společnosti Colliers International, řekl: „V posledních měsících jsme byli svědky situací, kdy klienti přišli o jimi upřednostňované možnosti díky zpožděním ve svém rozhodovacím procesu. Našim klientům radíme, aby byli ve svých klíčových strategiích proaktivní, a ve výsledku díky tomu očekáváme nárůst přednájemních aktivit.“

„Korporace čelí nedostatku volby, a to zejména v případě centrálních lokalit. Náš výzkum ukázal, že pouze 19 % z dostupných možností bylo v centrálních obchodních oblastech. Díky zvýšené poptávce, která je poháněna zlepšující se ekonomickou situací v celé Evropě, očekáváme další omezení těchto prostor,“ dodal Simon Ford a upřesnil: „Jsme svědky toho, že zásoba nových, velkých kancelářských prostor je stále vzácnější. Načasování proto bude rozhodující. Našim klientům proto radíme, aby se podívali na své potřeby pro dalších pět let, a aby přehodnotili délku rozhodovacího procesu a ujistili se, že neztratí své preferované možnosti.“

Simon Ford vysvětluje klíčové trendy z geografického hlediska: „Moskva doslova vypráví příběh dvou měst. Nabízí nejvyšší počet nově postavených prostor v Evropě (50 z celkových 60 dostupných velkých kanceláří v dokončených budovách). Na druhou stranu město zaznamenalo výrazný pokles dostupnosti velkých prostor v projektech, které jsou ve výstavbě.“

„Další zajímavostí je, že centrální Londýn v uplynulém roce zaznamenal výrazné snížení celkového počtu velkých kanceláří, a to z 60 na 44. Relativní kvalita prostor, jež jsou k dispozici, rovněž poklesla. Nájemci, kteří jsou připraveni dívat se za hranice centrálního Londýna, budou mít mnohem širší výběr,“ uvedl Simon Ford.

REKLAMA

Klíčové závěry ze zprávy společnosti Colliers zahrnují:

  • V hlavních evropských městech je 723 kanceláří s plochou větší než 5 000 m2 (pokud jsou zahrnuty i prostory dříve obsazené, zrekonstruované a nemovitosti ve výstavbě), 71 z nich se nachází v Moskvě, 62 v centrální Paříži a ve čtvrti La Défense, 61 v Amsterdamu a 52 v Mnichově.

  • Dostupnost se výrazně zvýšila jen v hrstce měst. Díky vysokým objemům výstavby roste zásoba prostor v Istanbulu a Curychu, mírný růst dostupnosti je také v Mnichově.

  • Nájemci, kteří požadují nově postavené kanceláře, zjišťují, že jejich volba je stále omezenější. Podíl nově postavených kanceláří klesá (ze 30 na 27 %) a podíl dříve využívaných kanceláří roste (ze 48 % v loňském roce na 55 % v roce letošním). Nové prostory jsou dostupnější ve střední a východní Evropě a v Turecku, kde zůstává podíl nových kanceláří a těch, které jsou ve výstavbě, vysoký (73 %).

    REKLAMA

  • V jižní Evropě zaznamenal výrazný pokles počtu velkých kanceláří Madrid (ze 42 na 28), což je důsledek nedostatku spekulativní výstavby kancelářských projektů a sílící poptávky. K růstu poptávky dochází také v Miláně, což má za následek menší dostupnost v centrální obchodní čtvrti a růst nájmů.

„Evropské hospodářství se po letech poklesu, váhání a stagnace opět hýbe. S ohledem na tento fakt očekáváme, že velcí korporátní nájemci letos zvýší počet svých zaměstnanců a budou rozšiřovat prostory, a to zejména na trzích jako je Londýn, klíčová německá města, Stockholm, Varšava a Budapešť. Očekáváme však, že starší budovy, které nesplňují vysoké standardy ze strany nájemců budou buď renovovány, nebo přeměněny na rezidence, případně hotely,“ uzavírá Simon Ford.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *