Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nedostatek velkých kancelářských prostor ohrožuje evropské plány

Dostupnost kanceláří s prostory většími než 5 000 m2 v meziročním srovnání poklesla o 12 % (Tisková zpráva: Colliers International)

Najít kvalitní, nové a přitom velké (5 000 m2 a více) kancelářské prostory je podle nejnovější studie společnosti Colliers International v mnoha velkých evropských městech stále těžší. To představuje skutečnou hrozbu pro společnosti, které plánují expanzi. Zpráva „5 000 m2 ukazuje, že dostupnost rozsáhlých kancelářských prostor na 22 klíčových evropských trzích se za poslední rok snížila o 12 %. Největší propad byl zaznamenán v Moskvě, centrálním Londýně, Berlíně, Frankfurtu, Madridu a Lisabonu.

Simon Ford, ředitel korporátních řešení v regionu EMEA společnosti Colliers International, řekl: „V posledních měsících jsme byli svědky situací, kdy klienti přišli o jimi upřednostňované možnosti díky zpožděním ve svém rozhodovacím procesu. Našim klientům radíme, aby byli ve svých klíčových strategiích proaktivní, a ve výsledku díky tomu očekáváme nárůst přednájemních aktivit.“

„Korporace čelí nedostatku volby, a to zejména v případě centrálních lokalit. Náš výzkum ukázal, že pouze 19 % z dostupných možností bylo v centrálních obchodních oblastech. Díky zvýšené poptávce, která je poháněna zlepšující se ekonomickou situací v celé Evropě, očekáváme další omezení těchto prostor,“ dodal Simon Ford a upřesnil: „Jsme svědky toho, že zásoba nových, velkých kancelářských prostor je stále vzácnější. Načasování proto bude rozhodující. Našim klientům proto radíme, aby se podívali na své potřeby pro dalších pět let, a aby přehodnotili délku rozhodovacího procesu a ujistili se, že neztratí své preferované možnosti.“

Simon Ford vysvětluje klíčové trendy z geografického hlediska: „Moskva doslova vypráví příběh dvou měst. Nabízí nejvyšší počet nově postavených prostor v Evropě (50 z celkových 60 dostupných velkých kanceláří v dokončených budovách). Na druhou stranu město zaznamenalo výrazný pokles dostupnosti velkých prostor v projektech, které jsou ve výstavbě.“

„Další zajímavostí je, že centrální Londýn v uplynulém roce zaznamenal výrazné snížení celkového počtu velkých kanceláří, a to z 60 na 44. Relativní kvalita prostor, jež jsou k dispozici, rovněž poklesla. Nájemci, kteří jsou připraveni dívat se za hranice centrálního Londýna, budou mít mnohem širší výběr,“ uvedl Simon Ford.

Klíčové závěry ze zprávy společnosti Colliers zahrnují:

  • V hlavních evropských městech je 723 kanceláří s plochou větší než 5 000 m2 (pokud jsou zahrnuty i prostory dříve obsazené, zrekonstruované a nemovitosti ve výstavbě), 71 z nich se nachází v Moskvě, 62 v centrální Paříži a ve čtvrti La Défense, 61 v Amsterdamu a 52 v Mnichově.

  • Dostupnost se výrazně zvýšila jen v hrstce měst. Díky vysokým objemům výstavby roste zásoba prostor v Istanbulu a Curychu, mírný růst dostupnosti je také v Mnichově.

  • Nájemci, kteří požadují nově postavené kanceláře, zjišťují, že jejich volba je stále omezenější. Podíl nově postavených kanceláří klesá (ze 30 na 27 %) a podíl dříve využívaných kanceláří roste (ze 48 % v loňském roce na 55 % v roce letošním). Nové prostory jsou dostupnější ve střední a východní Evropě a v Turecku, kde zůstává podíl nových kanceláří a těch, které jsou ve výstavbě, vysoký (73 %).

  • V jižní Evropě zaznamenal výrazný pokles počtu velkých kanceláří Madrid (ze 42 na 28), což je důsledek nedostatku spekulativní výstavby kancelářských projektů a sílící poptávky. K růstu poptávky dochází také v Miláně, což má za následek menší dostupnost v centrální obchodní čtvrti a růst nájmů.

„Evropské hospodářství se po letech poklesu, váhání a stagnace opět hýbe. S ohledem na tento fakt očekáváme, že velcí korporátní nájemci letos zvýší počet svých zaměstnanců a budou rozšiřovat prostory, a to zejména na trzích jako je Londýn, klíčová německá města, Stockholm, Varšava a Budapešť. Očekáváme však, že starší budovy, které nesplňují vysoké standardy ze strany nájemců budou buď renovovány, nebo přeměněny na rezidence, případně hotely,“ uzavírá Simon Ford.

Nedostatek velkých kancelářských prostor ohrožuje evropské plány >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »