Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nejčastější chyby při instalaci měřičů spotřeby vody

Ačkoli by se mohlo zdát, že instalaci bytového vodoměru zvládne každý zručnější instalatér, opak je pravdou. Montáž měřidel spotřeby vody totiž vyžaduje kvalifikovaný přístup a zkušenosti. Parametry měřičů spotřeby vody a rovněž i potřebnou kvalifikaci montážních vodoinstalatérských firem specifikuje zákon o metrologii č. 505/1990 Sb. Jaké jsou nejčastější chyby při instalaci vodoměrů? (Tisková zpráva: ENBRA)

Problematiku jednotnosti a správnosti měřidel upravuje zákon o metrologii č. 505/1990 Sb. v platném znění a vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 262/2000 Sb. ve znění č. 344/2002 Sb. Další vyhlášky č. 345/2002 Sb. ve znění č. 65/2006 Sb. a č. 285/2011 Sb. pak přesně specifikují lhůty platnosti ověření měřidel. Legislativa nejen přesně definuje požadavky na parametry měřidel, která mohou být použita v závazkovém vztahu, ale také upřesňuje požadavky na instalační firmu. Ta musí mít od nadřízeného metrologického orgánu přiděleno platné registrační osvědčení pro opravy či montáž stanovených měřidel. Jen firmy s platným osvědčením proto mohou měřiče spotřeby vody v bytech instalovat.

„Měřidla se do instalací montují v závislosti na parametrech objektu a jeho rozvodů. Výběr a montáž vodoměru bez předchozí konzultace s odborníkem často vede ke zjištění, že vybraný vodoměr nelze vůbec namontovat, což je paradoxně lepší případ. V horším případě se pak nevyhovující měřidlo používá v rozporu s platnou legislativou,“ sdělil Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby vody a tepla. „Používání neschválených vodoměrů může v konečném důsledku vést až k trestnímu stíhání a náhradě škody včetně soudních výdajů a sankcí,“ doplnil Karel Hajman.

Častá chyba: Umístění vodoměru v nedovolené montážní poloze

Častou chybou v instalaci vodoměrů je umístění tohoto zařízení v poloze, která neumožňuje jeho správnou funkci. Každý vodoměr potřebuje ke své bezchybné činnosti i správnou pracovní polohu a v ní musí být instalován. Navíc v případě několika dovolených instalačních poloh je potřeba vzít v úvahu jejich vztah ke třídě přesnosti měřidla nebo jeho koeficientu měřícího rozsahu R. Instalační polohy vodoměrů je třeba mít v jednom systému rozvodů sjednoceny.

Pozor na správnou instalaci z hlediska proudění vody

Vodoměr je potřeba umístit ve správné poloze z hlediska proudění a hydrodynamických poměrů v instalační soustavě. „Na obou stranách měřidla je třeba podle požadavku typového schválení dodržet takzvané uklidňující délky potrubí pro zajištění laminárního proudění vody. Jenom tak může vodoměr měřit spotřebu s požadovanou přesností,“ popisuje důležitost správné instalace vodoměrů Karel Hajman ze společnosti ENBRA. Důležité je také osazení vodoměru odpovídajícím typem těsnění tak, aby se skokově neměnil vnitřní průměr potrubí. V systémech měření tepla je pak častou chybou též špatné umístění průtokoměrné části vzhledem k čerpadlu nebo ponorným jímkám teploměrů, čímž není dodržena správná posloupnost řazení prvků systému.

Záměna měřidel – zdroj nepřesnosti měření

Závažnou chybou v instalaci vodoměru je umístění měřidla určeného k měření studené vody v rozvodu vody teplé a naopak. Použití vodoměru určeného k měření spotřeby studené vody v teplovodních rozvodech může způsobit jeho poškození. Takto instalované zařízení navíc nebude měřit přesně, protože každý vodoměr je metrologicky ověřen pro danou teplotu vody. 

Pozor na pákové baterie v instalaci

Použití pákových vodovodních baterií má všeobecně negativní vliv na přesnost měření. Na vině jsou skokové změny průtoku, které tyto baterie vyvolávají. Dalším problémem může být rovněž míchání obou teplot vody způsobené rozdílným tlakem v jednotlivých rozvodech. To způsobují nejen nekvalitní pákové baterie, ale též zanesené perlátory a k bateriím přímo připojené pračky či myčky. Řešením je instalace zpětné klapky ve výstupní části měřidla a osazení rozvodů filtrem jemných částic.

Důležité je i zajištění vodoměru proti podvodům

Každý vodoměr by měl být na obou stranách zaplombován spolehlivým způsobem. Jedině tak se dá zabránit různým způsobům podvodů a snaze nepoctivců zaznamenat co nejnižší naměřenou hodnotu spotřeby vody. Všechny kvalitní vodoměry od renomovaných dodavatelů na českém trhu jsou dostatečně přesné, jejich ochrana před ovlivněním vnějším magnetickým polem je postačující a pro extrémní požadavky lze jistě zvolit ten správný typ. Pokud chcete do domovních rozvodů instalovat opravdu bezpečné vodoměry, volte přístroje s možností dálkových odečtů. Jejich komunikační modul totiž může obsahovat senzor magnetického pole a při odečtu na možnost ovlivnění magnetem upozorní centrálu rozúčtovatele. Podle odborníků ale počet podvodů s magnety právě díky dobrému zabezpečení vodoměrů klesá. 

Nejčastější chyby při instalaci měřičů spotřeby vody >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »