Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nejistota a smíšená očekávání ohledně vývoje stavebnictví v Rusku

Stavební firmy podnikající v Moskvě vykazují viditelnou nejistotu ohledně svého dalšího vývoje. Vyplynulo to z výzkumu CEEC Research, který v Moskvě proběhl koncem roku 2008 a jehož generálním partnerem je společnost KPMG Česká republika.

Zároveň stavební firmy v tomto regionu vyjmenovaly velké množství faktorů, které limitují jejich růst. Patří k nim například byrokracie, nedostatečné finanční zdroje a silná konkurence. 52 % dotazovaných společností očekává, že z výsledků hospodaření v roce 2008 vyjde najevo, že stavební průmysl již v loňském roce poklesl. Existují také obavy z politických změn. Toto vše přispívá k výrazné nestabilitě.
 

Moskevská oblast patří k nejdůležitějším správním celkům Ruska a můžeme ji považovat za ekonomicky nejrozvinutější část celé země. Ekonomický růst v moskevském regionu a rozvoj tamních firem je velmi důležitáý pro každou společnost, která plánuje expanzi do Ruska nebo by ráda ukotvila svoji pozici na trhu.

Jaká je tedy budoucnost stavebnictví v Moskvě a potažmo v celém Rusku? Jak vypadají očekávání vývoje pro nejbližší období? Jakým způsobem se v této oblasti získávají a zadávají zakázky či jaké zdroje informací firmy využívají? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá Kvalitativní studie moskevského stavebnictví 2008 - ucelená sonda do oblasti stavebnictví v této zemi. Tato studie obsahuje aktuální pohled  firem podnikajících na tomto trhu, interview byla realizována na konci roku 2008, kdy už byly zřetelné příznaky finanční krize. Proto je zajímavé sledovat, jak moskevské společnosti zahrnuly tento faktor do svých očekávání.

Důležitá zjištění Kvalitativní studie moskevkého stavebnictví 2008:

 • 52% dotázaných firem očekává pokles stavebnictví v roce 2008. Pro období 2009-2010 jsou očekávání společností pro oblast vývoje stavebnictví mírně optimističtější - růst očekává 65 procent společností.
 • 96% stavebních společností je ve svém podnikání limitováno. V průměru čtyřmi faktory.
 • Nejčastěji zmíněným limitem růstu jsou nedostatečné finanční zdroje (70%), vysoké náklady na materiál (53%), byrokracie (51%) a konkurence (51%).
 • 64% respondentů potvrdilo, že zaměstnává na svých projektech zahraniční pracovníky (v České republice: 52%). Nejčastěji uváděným důvodem je snížení nákladů na pracovní sílu.
 • Internet využívá 100% dotázaných společností. Nejvíce je využíván pro hledání informací (93%) a překvapivě k nákupu (87%).
 • Pro získávání informací o nových zakázkách využívají společnosti nejvíce dlouhodobé kontakty (92%), setkání a prezentace (63%) a internet (44%).
 • Nejčastěji užívaným zdrojem nových zakázek jsou pro stavební firmy osobní kontakty (82%) a dlouhodobé rámcové smlouvy – 81%.
 • V hodnocení transparetnosti se tendry v Moskvě umístily jako jedny z nejméně transparetních ve srovnání ze zeměmi střední a východní Evropy (pouze 3,9 bodů z maximálních 10).
 • Svůj systém řízení rizik považuje za pokročilý 9% stavebních společností, za středně rozvinutý jej považuje 47% dotázaných, 30% respondentů jej hodnotí jako základní a 14% společností uvádí, že jejich risk management je na nízké úrovni.
 •  Na otázku, zda-li firmy někdy porušily svůj systém řízení rizik, aby získaly zakázku, pouze 24% stavebních firem uvádí, že ne. Ostatní firmy potvrzují, že porušují svůj systém řízení rizik za účelem získání zakázky a to buď zřídka (38%) nebo vyjímečně (35%). 3% firem uvádějí, že tak činí často.
 • Při výběru dodavatelů stavební firmy nejčastěji využívají dlouhodobé smlouvy  (rámcové smlouvy) – 79% a osobní kontakty - 73%.
 • Klíčová kritéria pro výběr dodavatelů jsou: cena (78%), následují zkušenosti dodavatele (70%), reference (47%) a využívané technologie (44%).
 • Stavební společnosti očekávájí, že v dlouhodobé perspektivě klíčovými faktory, které budou ovlivňovat jejich rozvoj budou změny v oblasti firemních financí a příležitosti pro financování jejich aktivit (82%),  možné politické změny (41%) a změny v poptávce zákazníků (poptávka).

Hlavním cílem všech zpracovaných studií projektu CEEC Research je poskytnout především využitelné a plně srovnatelné analýzy zkoumaných oblastí zemí střední a východní Evropy. Tyto analýzy pomáhají firmám v jejich růstu a získávání nových zakázek a také jim umožňují lépe přizpůsobit své strategie aktuální situaci na daném trhu. Svým širokým rozsahem a zaměřením je tento projekt jedinečný v celém regionu střední a východní Evropy,“ říká Jiří Vacek, autor a vedoucí projektu.

Již čtvrtým rokem projekt CEEC Research ve spolupráci s generálním partnerem - společností KPMG Česká republika - analyzuje v sérii kvalitativních výzkumů situaci ve stavebnictví ve zemích střední a východní Evropy. V roce 2008 se projektu zúčastnilo celkem deset zemí a v nich více jak 1,000 zástupců společností podnikajících ve stavebnictví, kteří odpovídali v osobních strukturovaných rozhovorech na přibližně třicet otázek. Moskva byla do výzkumu zahrnuta poprvé.

Generálním partnerem projektu CEEC Research je poradenská společnost KPMG Česká republika. „Věřím, že výsledky studií budou významným přínosem pro všechny profesionály z oblasti stavebnictví a pomohou jim k tomu, aby lépe porozuměli středo- a východoevropským trhům,“ dodává Andreas Höfinghoff, partner společnosti KPMG Česká republika odpovědný za oblast stavebnictví.

První publikovanou studií se v roce 2008 stala Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví 2008. Po pobaltských zemích, Polsku, Slovensku, České republice, Chorvatsku a Maďarsku přichází aktuální studie – Kvalitativní studie moskevského stavebnictví 2008.

Kompletní studie moskevského stavebnictví je k dispozici zdarma ke stažení na internetových prezentacích projektu CEEC Research www.CEEConstruction.Eu, kde je také možné získat více informací a blíže se seznámit s metodologií a cíli projektu, případně je možné kontaktovat náš projekt na kontakt@CEEConstruction.Eu.

Nejistota a smíšená očekávání ohledně vývoje stavebnictví v Rusku >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Komerční sdělení

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 22.06.2016 00:00 Letní Půjčka ProBydlení je zdarma

Potřebujete opravit byt nebo se konečně pustit do plánované rekonstrukce? V takových situacích je klíčové, zda máte potřebné finanční prostředky. Když ne, nezbývá než si půjčit. Zajímavé podmínky nabízí Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 19.10.2016 12:36

PR článek | 27.10.2014 00:00 Dopravní nehoda bez viníka? Kdo zaplatí škodu?

Parkoviště u nákupních středisek a nepřehledné kolony jsou jednou z nočních můr řidičů. Na těchto místech se záhadně lámou plechy a objevují škrábance na autech. Kdo vám v těchto případech uhradí vzniklou škodu? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 24.04.2015 09:23

PR článek | 17.10.2014 00:00 Půjčka ProBydlení do 500 tisíc korun bez zajištění

Nová Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu přijde vhod při větší rekonstrukci bydlení i při dodělávkách na míru. Do konce roku je poskytována bez poplatků. Klient může navíc získat státní podporu stavebního spoření až 2000 korun ročně.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 04.09.2014 00:00 Hypotéka na nové bydlení už od 2,14 % ročně

Podle hypoindex.cz poskytovaly banky v červenci hypotéky na účely bydlení v průměru za 2,72 % p. a. Pokud však potřebujete vyšší úvěr a jste dostatečně bonitní, získáte hypotéku výrazně levněji.  U Wüstenrotu například již od 2,14 % ročně. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Komerční sdělení

10.03.2016 09:56 Češi mají problém vyjít se svými příjmy, zadlužují se a sázejí

Jak vyplývá z mnoha průzkumů, lidé v Česku mají často problémy vycházet s penězi. Až jedna pětina dotázaných domácností uvádí, že má opakovaně problém vyjít se svými příjmy. Co je skutečnou příčinou špatné finanční situace? Jsou to nízké příjmy, nebo špatné hospodaření s penězi? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 10.03.2016 12:48

16.10.2012 14:00 Hypotéky od Wüstenrotu od 2,69 % ročně

Situace pro koupi nemovitosti je v poslední době neobyčejně příznivá. Ceny bytů šly všeobecně dolů a úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu. Díky nízké úrovni úrokových sazeb hypoték vás přijde levněji i rekonstrukce domu. A zcela ideální je současná doba pro refinancování starších a dražších úvěrů.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

01.11.2011 16:29 Stavební spoření a úvěry Wüstenrot jsou nyní ještě lepší

S mimořádnou nabídkou vstoupila do závěru roku stavební spořitelna Wüstenrot. U nově sjednaných smluv zvýšila úrokovou sazbu z úspor na 3 % ročně. Překlenovací úvěry vyřizuje bez poplatku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Komerční sdělení za posledních 14 dní

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »